Podobnie jak w zeszłym roku większość placówek kulturalnych otwartych będzie w godzinach 19-3 w nocy. Reszta galerii i muzeów przyjmie gości do godz. 1.

Tradycyjnie podczas Nocy Muzeów wstęp do wszystkich muzeów i galerii jest bezpłatny. Nie trzeba będzie płacić także za imprezy towarzyszące - koncerty, spektakle, akcje artystyczne. Prawie do wszystkich placówek goście wejdą bez ograniczeń, jedynie do Filtrów Warszawskich zostały wprowadzone - jak co roku - bezpłatne zaproszenia (dostępne codziennie od 6 maja w portierni Filtrów przy ul. Koszykowej 81).

Reklama

Jedną z tegorocznych atrakcji będzie możliwość zwiedzenia nowo otwartego Muzeum Fryderyka Chopina, w którym - oprócz zwiedzania nowoczesnych sal muzealnych - zaplanowano inscenizację muzyczno-poetycką. W tegoroczne obchody Roku Chopina wpisze się także przedstawienie Teatru Akt na Krakowskim Przedmieściu (godz. 20).

Muzeum Historii Polski, którego budynek ma "zawisnąć" za kilka lat nad Trasą Łazienkowską, rozstawi swoje namioty w miejscu, w którym zaczynać się będzie plac przed gmachem. Przewodnicy z grupy przewodnicy.warszawa.pl opowiadać będą o historii miejsca, w którym ma stanąć Muzeum. Dzieci będą mogły, pod okiem rodziców i pracowników Muzeum, ułożyć zwycięski projekt przyszłej siedziby Muzeum z przestrzennych puzzli.

Reklama

W Muzeum Narodowym w Warszawie będzie można obejrzeć najnowszy spot zwiastujący film Tomka Bagińskiego. Będzie to przedsmak trójwymiarowego filmu rekonstruującego "Bitwę pod Grunwaldem" Jana Matejki. Premiera całego filmu zaplanowana jest na 15 lipca 2010 r. Podczas Nocy Muzeów prezentowana będzie także instalacja multimedialna Stanisława Syrewicza "Grunwald 2010".

Muzeum Sztuki Nowoczesnej zaprasza na uroczyste zapalenie nowego neonu Muzeum, zaprojektowanego przez Paulinę Ołowską. Zapalenie neonu (o godz. 22) poprzedzi aukcja i kiermasz, organizowane przez Towarzystwo Przyjaciół Muzeum. Sprzedawane będą pamiątki ofiarowane przez przedstawicieli świata kultury, gwiazdy polskiego sportu i show-biznesu. Dochód z imprezy zasili fundusz przeznaczony na zakup dzieła Zbigniewa Libery "Lego. Obóz koncentracyjny" do zbiorów Muzeum.

Z okazji Nocy Muzeów Muzeum Warszawskiej Pragi zorganizuje w dawnej Fabryce Wódek "Koneser" wernisaż wystawy fotograficznej "Wizerunki Starej Pragi" Zygmunta Świątka. Zaplanowano również spacer po Szmulkach i starej Pradze, praskie opowieści, pokazy filmów o prawobrzeżnej części Warszawy oraz akcję zbierania pamiątek i wspomnień mieszkańców prawego brzegu stolicy. W położonej na Pradze Północ Fabryce Trzciny zaprezentowana zostanie wystawa "Waldemar Świerzy - 100 najlepszych plakatów"; odbędzie się też projekcja filmu niemego z 1925 r. "Upiór w operze" z muzyką i dubbingiem wykonywanym przez zespół Niemy Movie.

Reklama

Czytaj dalej >>>



"Powróćmy jak za dawnych lat" - pod tym tytułem odbędzie się cykl imprez w ramach Nocy Muzeów w warszawskim Domu Spotkań z Historią. Można będzie zwiedzić wystawy prezentowane w Domu Spotkań, kupić premierowy album z fotografiami Willy'ego Roemera, napić się kawy w kawiarence utrzymanej klimacie lat 20., posłuchać muzyki na żywo. Zaplanowano również m.in. pokaz jednego z ostatnich polskich filmów epoki kina niemego "Mocny człowiek" (1929, reż. Henryk Szaro).

Muzeum Łazienki Królewskie zaprasza na zwiedzanie Pałacu na Wyspie przy świetle świec w towarzystwie przewodników w strojach z epoki. Grupy będą wpuszczane co 20 minut. Zaplanowano też koncert pod Pomnikiem Chopina - wystąpi Michael Nyman Band i Motion Trio.

W Instytucie Pamięci Narodowej, od godziny 19 do 3, będzie można zwiedzić archiwum udostępnione po raz drugi w historii Nocy Muzeów. Pracownicy Instytutu pozwolą odwiedzającym zapoznać się z wybranymi archiwaliami oraz z metodami pracy pionu archiwalnego IPN. Dodatkowo będzie można zobaczyć wystawę "Fotografie bez cenzury 1976-1989". Osoby zwiedzające powinny mieć przy sobie dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość.

Sejm RP zaprasza do zwiedzenia holu głównego, Sali Kolumnowej, Korytarza Marszałkowskiego, galerii Sali Plenarnej, kuluarów i Starego Domu Poselskiego, a także na pokaz filmowy archiwalnych sejmowych kronik filmowych.

Muzeum Kolejnictwa w Warszawie otworzy dla zwiedzających wnętrza pociągu pancernego. Ponadto we wnętrzu wagonu artyleryjskiego odbędzie się pokaz filmu "Ostatni pociąg pancerny". Zobaczyć też będzie można wystawę modeli lokomotyw, wystawę taboru kolejowego, a także wystawę "Dworce kolejowe Galicji Zachodniej".

Pokaz robienia szkła to jedna z atrakcji, jaką przygotowali organizatorzy Nocy Muzeów 2010 w Cafe Próżna. W programie znalazła się również prezentacja warsztatów pracy warszawskich rzemieślników m.in. introligatora, szewca, kaletnika, pracowni pędzli i szczotek. O historii ulicy Próżnej i okolic opowie przewodnik. Na ul. Próżnej na małej scenie (nad którą zawiśnie neon) oprócz muzyki, prezentowane będzie kino nieme.

Centrum Artystyczna Sztukarnia (Lewicka 10/7) zaproponuje zwiedzającym zabawę pędzlem. Zorganizowana zostanie akcja "Mój pierwszy obraz", w której każdy chętny będzie mógł wziąć sztalugę i pod okiem specjalistów namalować obraz.

Po raz drugi w Nocy Muzeów weźmie udział parafia ewangelicko-augsburska Świętej Trójcy w Warszawie. Kościół Świętej Trójcy otwarty będzie w godzinach 18- 2. Noc Muzeów zainaugurowana zostanie biciem dzwonów. Podobnie jak w roku ubiegłym pierwsze 153 osoby, które przybędą do kościoła, otrzymają jabłko. W trakcie Nocy Muzeów odbędą się trzy koncerty pt. "Przeboje muzyki organowej" w wykonaniu studentów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina.

Czytaj dalej >>>



Punktem kulminacyjnym tegorocznej wycieczki Stacji Filtrów MPWiK będzie zwiedzanie zabytkowego dziewiętnastowiecznego filtra powolnego. Na koniec każdy będzie mógł skosztować wody, produkowanej przez Zakład Wodociągu Centralnego.

Biblioteka Publiczna w dzielnicy Wola zaprasza do udziału w zabawie podróżniczej "Zaplanuj podróż życia, czyli nocna przygoda z książką". Zaproszeni goście, m.in. podróżniczka Elżbieta Dzikowska, opowiedzą o odległych zakątkach świata, które odwiedzili. Dla dzieci zaplanowano wspólną grę na bębnie o średnicy 150 cm, malowanie twarzy, kolorowanki dla najmłodszych, tworzenie mapy podróżniczej.

W Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie odbędzie się m.in. zwiedzanie Centrum Giełdowego z przewodnikiem. W Sali Notowań można będzie uderzyć w dzwon giełdowy, śledzić symulację składania zleceń giełdowych. Otwarta zostanie galeria dla publiczności z ekspozycją historii giełdy w Polsce, elektronicznymi tablicami notowań, studia telewizji biznesowych. Można będzie zwiedzać też na co dzień niedostępne pomieszczenia Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych. Dla zmęczonych - kawa gratis.

Swoje podwoje otworzą także m.in. Centrum Sztuki Współczesnej, Bułgarski Instytut Kultury, Czeskie Centrum, Instytut Słowacki i Węgierski Instytut Kultury, Biblioteka Uniwersytecka, Fundacja Sztuki Niegłupiej, Muzeum Ordynariatu Polowego czy Centrum Historii Rodziny - Kościół Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich.

Podobnie jak w latach ubiegłych także w czasie tegorocznej Nocy Muzeów w Warszawie biuro promocji miasta uruchomi bezpłatny transport pomiędzy placówkami, które można będzie zwiedzać. Dzięki współpracy z Klubem Miłośników Komunikacji Miejskiej zostało przygotowanych kilka zabytkowych linii autobusowych i tramwajowych.