Łódź Czterech Kultur nadal ma prezentować kultury budujące potęgę przemysłową dawnej Łodzi: polską, żydowską, niemiecką i rosyjską. Hasłem tegorocznej imprezy będą "Powroty". "Chcemy powrócić do wielokulturowej tradycji miasta, dotrzeć do jego korzeni i przywrócić pamięć o jego barwnej historii" - zapowiadają organizatorzy imprezy.

Reklama

14 września festiwal zainauguruje wernisaż wystawy prac Jacka Waltosia pt. "Ludzie Czechowa" w Miejskiej Galerii Sztuki.

Wśród wydarzeń muzycznych znajdzie się występ smyczkowego Kwartetu Śląskiego, który zagra program z nowej płyty wydanej w cyklu "Poland Abroad", oparty m.in. na twórczości żydowskich kompozytorów Szymona Laksa i Joachima Mendelsona. W ramach festiwalu z recitalem fortepianowym wystąpi Jonathan Plowright.

Wydarzeniem teatralnym będzie przedpremierowy pokaz kręconego w Łodzi przedstawienia Teatru Telewizji "Powidoki" Adama i Macieja Wojtyszki w reżyserii tego ostatniego. Pokaz sztuki inspirowanej życiem najsłynniejszej pary łódzkich artystów - Władysława Strzemińskiego i Katarzyny Kobro - oraz spotkanie z reżyserem i odtwórcami głównych ról odbędzie się w Muzeum Sztuki "ms2". W Muzeum otwarta zostanie też międzynarodowa wystawa pt. "Wrogościnność. Podejmowanie obcych".

Reklama

W programie festiwalu znajdzie się także przedstawienie Sanktpetersburskiego Teatru Baletu Borisa Ejfmana "Don Kichot, czyli Fantazja szaleńca" oraz spektakl Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy "Czas terroru" w reż. Lecha Raczaka.



Zaplanowano również spotkania literackie: "Paul Celan. Poeta. Ocalony. Żyd" połączone z promocją książki Johna Felstinera oraz spotkanie z mającą łódzkie korzenie tłumaczką literatury polskiej - Ksenią Starosielską.

Reklama

Pod hasłem "Świat się śmieje, a my z nim" pokazane zostaną filmy Grigorija Aleksandrowa.

W ramach festiwalu zaplanowano także cykl warsztatów kultury żydowskiej dla dzieci. Imprezę zakończy koncert Andrzeja Olejniczak i Apertus Quartet.

Festiwalowe wydarzenia odbywać się będą m.in. w Centralnym Muzeum Włókiennictwa, Muzeum Sztuki, Filharmonii Łódzkiej, teatrach: Wielkim, Jaracza i Nowym, w Klubie Wytwórnia i Kinie Cytryna. Na ponad połowę festiwalowych imprez wstęp będzie wolny. Szczegółowy program znajduje się na stronie internetowej - www.4kultury.pl.

Łódź Czterech Kultur zastąpił Festiwal Dialogu Czterech Kultur po konflikcie władz miasta z dotychczasowymi organizatorami imprezy i Fundacją, która jest właścicielem praw do nazwy i znaku tego ostatniego festiwalu. Władze miasta twierdzą, że powodem rozwiązania umowy z dotychczasowymi organizatorami było m.in. naruszenie dyscypliny finansów publicznych, brak procedur kontroli i nadzoru finansowego.