"Nazwa festiwalu wiele mówi o jego charakterze: przez kilka tygodni w Toruniu gościć będą gwiazdy parające się różnymi dziedzinami sztuki. O niektórych jest już głośno (forte), a niektóre dopiero zostały odkryte i rozgłos zapewne czeka je w przyszłości, albo przynajmniej czekać powinien" - tłumaczy Michał Staśkiewicz, pomysłodawca i organizator imprezy.

Reklama

W ramach festiwalu zaplanowano spotkania z ludźmi kultury, Kościoła i polityki oraz koncerty - od klasycznych, przez piosenkę poetycką, po jazzowe i folkowe. W roku 777. urodzin miasta organizatorzy chcą szczególnie wyeksponować wątki toruńskie festiwalu. "Na początek, w niedzielę wystąpi znakomita, zawsze ciepło przyjmowana w Toruniu klezmerska formacja Kroke, zaś następnego dnia odbędzie się recital Magdaleny Tul - gwiazdy programu >>Jaka to melodia<<. Usłyszymy zarówno muzyczne przeboje, jak i kompozycje autorskie" - dodał Staśkiewicz.

Na pierwszą niedzielę października organizatorzy przygotowali koncert tria Dagadana. Muzycy zapowiadają wciągnięcie do gry publiczności. "To polsko-ukraińska grupa, łącząca w swojej twórczości jazz, folk i elektronikę. Na pograniczu stylów porusza się również formacja Wołosi and Lasoniowie, łącząca nurt muzyki ludowej i klasyki" - podkreślił Staśkiewicz.

10 października, w Koncercie Prezydenckim, wystąpi trio smyczkowe, które zaprezentuje "Wariacje Goldbergowskie" J.S. Bacha. Wśród wykonawców znajdzie się toruńska skrzypaczka Anna Maria Staśkiewicz, laureatka wielu znaczących konkursów, w tym III nagrody na Międzynarodowym Konkursie im. Henryka Wieniawskiego w 2006 r. oraz Katarzyna Budnik-Gałązka (altówka) i Marcin Zdunik (wiolonczela).

Reklama

Na październik zaplanowano także dwa koncerty związane z obchodami Roku Chopinowskiego. 24 października wystąpi rzadko koncertujący pianista, od 30 lat mieszkający w Paryżu, Marek Tomaszewski. W latach 1963-86 wraz z Wacławem Kisielewskim tworzył słynny duet fortepianowy "Marek i Wacek". Tydzień później, 31 października, jazzowe trio Andrzeja Jagodzińskiego przedstawi projekt "Chopin / Jagodziński Sonata b-moll".



Z okazji jubileuszu współpracy partnerskiej miast, 7 listopada wystąpi w Toruniu Orkiestra Kameralna Filharmonii Kaliningradzkiej, a solistą będzie utytułowany skrzypek Robert Kabara. 777-lecie Torunia uczczone zostanie również 8 listopada spotkaniem z Honorowymi Obywatelami miasta: ks. biskupem Andrzejem Suskim, dr. Jerzym Wieczorkiem - pierwszym prezydentem Torunia po 1989 r. i o. Władysławem Wołoszynem - jezuitą, wieloletnim charyzmatycznym duszpasterzem akademickim.

Reklama

Ostatnim akcentem muzycznym festiwalu, 14 listopada, będzie projekt "Młynarski plays Młynarski" z gościnnym udziałem Gaby Kulki. "Artyści proponują powrót do brzmienia i stylu, jaki prezentował Młynarski tworząc swoje największe przeboje: >>Jesteśmy na wczasach<< czy >>Róbmy swoje<<. Będzie więc trochę retro, dansingowo i nieco jazzowo" - poinformował Staśkiewicz.

Festiwal to także spotkania: 4 października gościć będzie w Toruniu Bartłomiej Topa, aktor znany z ról w filmach Wojciecha Smarzowskiego "Wesele" i "Dom zły", a 18 października w Dworze Artusa gościć będzie ojciec Leon Knabit z Tyńca. Książkę poświęconą dziejom swojej rodziny promować będzie w Toruniu Małgorzata Niezabitowska, dziennikarka oraz rzecznik rządu Tadeusza Mazowieckiego.