Wykonanie tanga nie było łatwe, bo wielu tańczących schroniło się przed deszczem pod czarnymi parasolami z napisem "Czytam Mrożka". Finałowy taniec poprzedziło kilka krótkich lekcji pod okiem "tangeros" Anny i Marcina Sieprawskich.

"Tango było wspaniałe. Tańczący jakby wyłaniali się z wielkiego tłumu. Atmosfera była bardzo fajna, poczuliśmy się częścią tego wydarzenia" - mówili Szymon i Joanna, którzy od lat tańczą tango.

Reklama

Na scenie pojawiły się Kabaret pod Wyrwigroszem, Kwartet Okazjonalny i Tomasz Olbratowski.

Słamomir Mrożek z żoną Susaną przyjechali na Rynek dorożką. Od prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego jubilat, który dwa lat temu wyprowadził się spod Wawelu do Nicei, otrzymał klucze do bram miasta, by jak mówił prezydent mógł do niego wracać, kiedy chce.

Reklama

Artyści Piwnicy Pod Baranami, w której pisarz i dramaturg - jak sam przyznał - kiedyś bywał przypomnieli jubilatowi pieśń o Leokadii i utwór "Na naszej wyspie". Aktorzy Starego Teatru Andrzej Kozak i Juliusz Chrząstowski wcielili się w Edka i Eugeniusza z ostatniej sceny "Tanga" i zatańczyli dla pisarza tango, które publiczność nagrodziła brawami.

Sławomir Mrożek nie lubi uroczystości i publicznych wystąpień licznie zebranym na Rynku powiedział tylko "dzień dobry", a potem udał się do Empiku, gdzie podpisywał pierwszy tom swojego "Dziennika" z zapiskami z lat 1962-69. Po autograf pisarza ustawiła się długa kolejka.

Wydarzenia w Krakowie zakończyły zorganizowany przez Wydawnictwo Literackie festiwal "Mrożek na XXI wiek", który odbywał się także w Warszawie.

Reklama

Sławomir Mrożek to prawdopodobnie najczęściej grywany w kraju i za granicą polski dramaturg współczesny, a w Polsce przez lata jeden z najpoczytniejszych, obok Stanisława Lema pisarzy. Jego twórczość przekładana była na kilkanaście języków. Mrożek tropi i podważa absurdy życia oraz romantyczne stereotypy, kształtujące świadomość Polaków. W języku na stałe zagościło sformułowanie "jak z Mrożka".

Pisarz urodził się 29 czerwca 1930 r. w Borzęcinie. Debiutem książkowym Mrożka stały się wydane w 1953 roku zbiory satyrycznych "Opowiadań z Trzmielowej Góry" i "Półpancerzy praktycznych". Mrożek - dramaturg debiutował wystawioną w Teatrze Dramatycznym w Warszawie w 1958 roku sztuką "Policja". Jest autorem m.in. "Emigrantów", "Tanga", "Miłości na Krymie", "Indyka", powieści satyrycznej "Maleńkie lato", opowiadań "Słoń" i "Deszcz".