Film opowiada o miejscach i ludziach związanych z filmem oraz sile jego oddziaływania na kolejne pokolenia Polaków. W Żaganiu przed 45 laty rozpoczęła się historia całego cyklu - powiedział PAP szef Stowarzyszenia Klub Pancernych, Marek Łazarz.

Większość ze scen plenerowych pierwszej serii ośmiu odcinków została zrealizowana w Żaganiu, okolicznych miejscowościach i na pobliskich poligonach wojskowych. W prace nad filmem zaangażowani byli miejscowi żołnierze i mieszkańcy.

Reklama

"Z bohaterami dokumentu przemierzamy zakątki Żagania, w których kręcone były liczne sceny serialu >>Czterej Pancerni i Pies<<. W filmie są wypowiedzi ludzi zarażonych sentymentem do bohaterów serialu i prawdziwych jego miłośników. Swoimi wspomnieniami dzielą się także mieszkańcy Żagania i okolic, którzy wystąpili w serialu" - powiedział PAP Łazarz.



Na sobotę 6 listopada zaplanowano również otwarcie szlaku czterech pancernych w Żaganiu. Jak wyjaśnił Łazarz, to swojego rodzaju ścieżka turystyczna po miejscach związanych z serialem, opatrzona tablicami informacyjnymi.

Reklama

W Żaganiu ma powstać także muzeum serialu "Czterej pancerni i pies". W czerwcu burmistrz Żagania i dowódca dywizji podpisali porozumienie w sprawie utworzenia takiej placówki.

Historia serialu "Czterej pancerni i pies" sięga 1965 roku. Wówczas to Wrocławska Wytwórnia Filmowa rozpoczęła realizację pierwszych ośmiu odcinków filmu, łącznie do 1970 roku powstało ich 21. Reżyserem serialu był Konrad Nałęcki, a autorem scenariusza na podstawie własnej książki Janusz Przymanowski.

Reklama



Film opowiada przygody załogi czołgu Rudy 102 i ich wiernego towarzysza, psa Szarika.

Premiera pilotażowego odcinka pt. "Załoga" odbyła się 9 maja 1966 roku, a we wrześniu telewizja rozpoczęła emisję całej pierwszej serii. To właśnie tych osiem odcinków jest związanych z Żaganiem.

Serial szybko zyskał szerokie grono wielbicieli. Okazał się ponadczasowym przebojem telewizyjnym, który mimo upływu lat nadal jest pokazywany na szklanym ekranie.