Okazały obraz z 1842 r., prezentuje siedzącą na fotelu kobietę, w odświętnej, bogato drapowanej sukni, otuloną misternym, koronkowym szalem. Kobieta zwraca w kierunku widza twarz o wyrazistych, ciemnych oczach i wąskich ustach, zatrzymanych w delikatnym uśmiechu. To najprawdopodobniej bogata mieszczanka szczecińska.

Reklama

"Most wykorzystał w tym portrecie swe umiejętności psychologicznego charakteryzowania przedstawianej postaci - ukazał wnikliwie wewnętrzną naturę modelki - portret choć reprezentacyjny, emanuje powściągliwością i delikatnym ciepłem, wciąga do bacznego wpatrzenia się w niezwykle precyzyjnie oddane detale fizjonomii - naturalnej, nie upiększonej, ale pełnej wyrazu" - zauważyła Kozińska.

Muzeum Narodowe w Szczecinie stara się gromadzić i popularyzować dzieła związane z Pomorzem, jego historią i kulturą.

Do ścisłego kręgu zainteresowań muzeum należy Ludwig August Most (1808-1883) - pochodzący ze Szczecina artysta, uczeń berlińskiej Akademii Sztuk Pięknych, uznany przedstawiciel okresu biedermeier.

Zaliczany do kręgu najwybitniejszych twórców pomorskiej sztuki XIX w. był malarzem wielostronnym. Malował sceny rodzajowe rozgrywające się w plenerze i we wnętrzach, pejzaże pomorskie i górskie, widoki miejskie i wiele portretów zamawianych przez przedstawicieli ówczesnej elity.

Reklama

Przed wojną w szczecińskich kolekcjach było wiele obrazów Mosta, zaginęły jednak w czasie wojny.

Muzeum Narodowe systematycznie gromadzi kolekcję dzieł szczecinianina, na którą składa się obecnie siedem obrazów artysty.

Reklama

W ostatnim okresie, dzięki wsparciu finansowemu sponsorów i Zachodniopomorskiego Urzędu Marszałkowskiego, udało się muzeum pozyskać dwa cenne obrazy: "Podsłuchiwana randka" i "W karczmie".

"Portret damy z szalem" będzie można oglądać od czwartku w Muzeum Historii Szczecina, przy ul. Księcia Mściwoja II , na ekspozycji "Historia i kultura Szczecina XVII - XIX wiek".