Kristina Wuss, znakomita niemiecka reżyserka młodego pokolenia, dramaturg i producent, przyjęła zaproszenie dyrekcji Opery Nova do zrealizowania najbliższej premiery - opery Antonina Dvorzaka. Bydgoska publiczność miała już okazję poznać jej kunszt reżyserski, oglądając utytułowany spektakl, operę "Alcina" w wykonaniu Łotewskiej Opery Narodowej na 6. Bydgoskim Festiwalu Operowym w 1999 roku - poinformowała w poniedziałek Ewa Chałat z Opery Nova w Bydgoszczy.

Reklama

W zamyśle Kristiny Wuss i Mariusza Napierały - autora scenografii i kostiumów do "Rusałki", scenografia odwoływać się będzie do realnych obiektów architektonicznych Bydgoszczy. W najbliższym otoczeniu przepływającej przez Bydgoszcz rzeki Brdy - przy starych śluzach, na moście w sercu miasta, Rusałka rozpoczyna swój subtelny dialog z dalekim księżycem - dodała Chałat.

"Rusałka" nie była dotychczas przez bydgoską Operę wystawiana. Libretto Jaroslava Kvapila czerpie z kilku opowieści o syrenach, rusałkach, ze starofrancuskiego podania o Meluzynie zakochanej w rycerzu i z baśni J.Ch.Andersena "Mała syrenka".

W spektaklu, określanym jako "liryczna baśń dla widzów od 8 do 80 roku życia" zobaczyć można będzie m.in. podwodny świat i wielkomiejski bal. Jako element scenografii posłuży ogromna replika mostu znajdującego się w sąsiedztwie Opery Nova, odtworzonego według dokumentacji konserwatora zabytków.

Reklama

Urodzona w 1969 r. Kristina Wuss studiowała reżyserię sceniczną i reżyserię mediów oraz - jednocześnie - w Musikhochschule w Berlinie, w klasie fortepianu Annerose Schmidt. Brała udział w warsztatach mistrzowskich, asystowała znakomitym reżyserom, jak: Goetz Friedrich, Ruth Berghaus, Peter Konwitschny, August Everding, Willy Decker i Harry Kupfer.

Jej głośnym debiutem reżyserskim była opera Haendla "Apollo i Dafne" w 1994 r.w Berlinie, zaś na scenie międzynarodowej "Woyzeck" Rydze w 1994 r. Od tej pory współpracowała z teatrami krajów nadbałtyckich.

Pracowała nad utworami różnych muzycznych epok: od Monteverdiego ("Orfeusz") do Bartoka ("Zamek księcia Sinobrodego"). Wyreżyserowane przez nią opery oglądać można m.in. w Moskwie - w Teatrze Bolszoj, w Estonii, w Hiszpanii; jej "Don Giovanii" pokazywany był w Izraelu.

Reklama

"Alcina" Haendla w reżyserii Wuss otrzymała tytuł "Spektaklu Roku" na Łotwie i otwierała konferencję dyrektorów europejskich teatrów operowych w Łotewskiej Operze Narodowej w Rydze. W Niemczech zrealizowała: Giselher Klebes "Die Toedlichen Wuensche" (Detmold, 2006 r.); Francesco Cilea "Adriana Lecouvreur" (Neubrandenburg/Neusttrelitz 2007 r.), Ethel Mary Smyth "The Wreckers" (Giessen, 2007 r.) i Richarda Straussa "Salome" (Bremenhaven, 2008 r.).

Kristina Wuss wyreżyserowała także ceremonię otwarcia Niemieckiej Prezydencji Unii Europejskiej w 2007 r. w Konzerthaus w Berlinie.