"Ciekawy przypadek Benjamina Buttona" (obraz o młodniejącym w miarę upływu życia mężczyżnie, z Bradem Pittem i Cate Blanchett) wyróżniono w kategoriach Najlepszy Film Dramatyczny, Reżyser, Aktor Pierwszoplanowy, Scenariusz, Muzyka.

>>>Reżyser David Fincher dla DZIENNIKA: To film dla mojej córki

p

>>>"Nixon był świetnym kłamcą" - mówi DZIENNIKOWI Ron Howard

Tytuły nominowanych w 25 kategoriach filmów małego i dużego ekranu przedstawili w tym roku Brooke Shields, Elizabeth Banks, Terrence Howard, Rainn Wilson oraz Jorge Camara, przewodniczącego Hollywoodzkiego Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej.

>>>Przeczytaj o największych faworytach



Oto pełna lista filmów, które powalczą o Złote Globy 2009:

NOMINACJE KINOWE

1. NAJLEPSZY DRAMAT

"Ciekawy przypadek Benjamina Buttona"

"Frost/Nixon"

"Zaklinacz słów"

"Droga do szczęścia"

"Slumdog. Milioner z ulicy"

2. NAJLEPSZA KOMEDIA / MUSICAL

"Tajne przez poufne"

"Najpierw strzelaj, potem zwiedzaj"

"Happy-Go-Lucky"

"Mamma Mia!"

"Vicky Cristina Barcelona"

3. NAJLEPSZY REŻYSER

Danny Boyle ("Slumdog. Milioner z ulicy")

Stephen Daldry ("Zaklinacz słów")

David Fincher ("Ciekawy przypadek Benjamina Buttona")

Ron Howard ("Frost/Nixon")

Sam Mendes ("Droga do szczęścia")

4. NAJLEPSZY SCENARIUSZ

Simon Beaufoy ("Slumdog. Milioner z ulicy")

David Hare ("Zaklinacz słów")

Peter Morgan ("Frost/Nixon")

Eric Roth ("Ciekawy przypadek Benjamina Buttona")

John Patrick Shanley ("Wątpliwość")

5. NAJLEPSZY AKTOR W DRAMACIE

Leonardo DiCaprio ("Droga do szczęścia")

Frank Langella ("Frost/Nixon")

Sean Penn ("Obywatel Milk")

Brad Pitt ("Ciekawy przypadek Benjamina Buttona")

Mickey Rourke ("The Wrestler")

6. NAJLEPSZY AKTOR W MUSICALU LUB KOMEDII

Javier Bardem ("Vicki Cristina Barcelona")

Colin Farrell ("Najpierw strzelaj, potem zwiedzaj")

James Franco ("Boski chillout")

Brendan Gleeson ("Najpierw strzelaj, potem zwiedzaj")

Dustin Hoffman ("Last Chance Harvey")

7. NAJLEPSZY AKTOR DRUGOPLANOWY

Tom Cruise ("Jaja w tropikach")

Robert Downey Jr. ("Jaja w tropikach")

Ralph Fiennes ("Księżna")

Philip Seymour Hoffman ("Wątpliwość")

Heath Ledger ("Mroczny rycerz")

8. NAJLEPSZA AKTORKA DRAMATYCZNA

Anne Hathaway ("Rachel Getting Married")

Angelina Jolie ("Oszukana")

Meryl Streep ("Wątpliwość")

Kristin Scott Thomas ("I've Loved You So Long")

Kate Winslet ("Droga do szczęścia")

9. NAJLEPSZA AKTORKA W MUSICALU / KOMEDII

Rebecca Hall ("Vicky Cristina Barcelona")

Sally Hawkins (""Happy-Go-Lucky")

Frances McDormand ("Tajne przez poufne")

Meryl Streep ("Mamma Mia!")

Emma Thompson ("Last Chance Harvey")

10. NAJLEPSZA AKTORKA DRUGOPLANOWA

Amy Adams ("Wątpliwość")

Penelope Cruz ("Vicky Cristina Barcelona")

Viola Davis ("Wątpliwość")

Marisa Tomei ("The Wrestler")

Kate Winslet ("Zaklinacz słów")

11. NAJLEPSZY FILM ANIMOWANY

"Piorun"

"Kung Fu Panda"

"WALL.E"

12. NAJLEPSZY FILM ZAGRANICZNY

"Der Baader Meinhof Komplex" (Niemcy)

"Gomorra" (Włochy)

"Il y a longtemps que je t'aime" (Francja)

"Walc z Bashirem" (Izrael)

"Maria Larssons eviga ögonblick" (Szwecja)

13. MUZYKA

"Opór"

"Ciekawy przypadek Benjamina Buttona"

"Slumdog. Milioner z ulicy"

"Frost/Nixon"

"Oszukana"

14. PIOSENKA

"Down to Earth" ("WALL.E")

"Gran Torino" ("Gran Torino")

"I Thought I Lost You" ("Piorun")

"Once in a Lifetime" ("Cadillac Records")

"The Wrestler" ("The Wrestler")

NOMINACJE TELEWIZYJNE:



1. NAJLEPSZY SERIAL DRAMATYCZNY

"Dexter"

"Dr House"

"In Treatment"

"Mad Men"

"True Blood"

2. NAJLEPSZY MINISERIAL / FILM TELEWIZYJNY

"A raisin in the Sun"

"Bernard and Doris"

"Cranford"

"John Adams"

"Decydujący głos"

3. NAJLEPSZY SERIAL KOMEDIOWY / MUSICAL

"Rockefeller Plaza 30"

"Californication"

"Ekipa"

"Biuro"

"Trawka"

4. NAJLEPSZY AKTOR W SERIALU DRAMATYCZNYM

Gabriel Byrne ("In Treatment")

Michael C. Hall ("Dexter")

Jon Hamm ("Mad Men")

Hugh Laurie ("Dr House")

Jonathan Rhys Meyer ("Dynastia Tudorów")

5. NAJLEPSZY AKTOR W SERIALU KOMEDIOWYM / MUSICALU

Alec Baldwin ("Rockefeller Plaza 30")

Steve Carell ("Biuro")

Kevin Connolly ("Ekipa")

David Duchovny ("Californication")

Tony Shalhoub ("Detektyw Monk")

6. NAJLEPSZY AKTOR W MINISERIALU / FILMIE TELEWIZYJNYM

Ralph Fiennes ("Bernard and Doris")

Paul Giamatti ("John Adams")

Kevin Spacey ("Decydujący głos")

Kiefer Sutherland ("24: Redemption")

Tom Wilkinson ("Decydujący głos")

7. NAJLEPSZY AKTOR DRUGOPLANOWY W SERIALU, MINISERIALU / FILMIE TELEWIZYJNYM

Neil Patrick Harris ("Jak poznałem waszą matkę")

Denis Leary ("Decydujący głos")

Jeremy Piven ("Ekipa")

Blair Underwood ("In Treatment")

Tom Wilkinson ("John Adams")

8. NAJLEPSZA AKTORKA W SERIALU DRAMATYCZNYM

Sally Field ("Bracia i siostry")

Mariska Hargitay ("Prawo i bezprawie")

January Jones ("Mad Men")

Anna Paquin ("True Blood")

Kyra Sedgwick ("Podkomisarz Brenda Johnson")

9. NAJLEPSZA AKTORKA W SERIALU KOMEDIOWYM / MUSICALU

Christina Applegate ("Kim jest Samantha?")

America Ferrera ("Brzydula Betty")

Tina Fey ("Rockefeller Plaza 30")

Debra Messing ("The Starter Wife")

Mary-Louise Parker ("Trawka")

10. NAJLEPSZA AKTORKA W MINISERIALU LUB FILMIE TELEWIZYJNYM

Judi Dench ("Cranford")

Catherine Keener ("An American Crime")

Laura Linney ("John Adams")

Shirley Maclaine ("Coco Chanel")

Susan Sarandon ("Bernard and Doris")

11. NAJLEPSZA AKTORKA DRUGOPLANOWA W SERIALU, MINISERIALU LUB FILMIE TELEWIZYJNYM

Eileen Atkins ("Cranford")

Laura Dern ("Decydujący głos")

Melissa George ("In Treatment")

Rachel Griffiths ("Bracia i siostry")

Dianne Wiest ("In Treatment")