• John Le Carre (Fot. Krimidoedel)
  Ukazała się obszerna (i zarazem pierwsza) biografia Johna le Carrégo, mistrza powieści szpiegowskiej. Oto parę słów kluczy porządkujących pojęciowo ocean faktów zgromadzonych przez Adama Sismana.
 • Lars von Trier
  4
  „Życie, filmy, fobie geniusza” to fascynujący portret Larsa von Triera. Pozwala na jego twórczość spojrzeć w innym świetle.
 • Jazda telemarkiem / fot. ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego
  Historia zaczyna się w 1888 roku, kiedy pionier polskiego narciarstwa Stanisław Barabasz zleca wykonanie swoich pierwszych nart. Kończy ponad sto lat później wraz ze śmiercią jednego z najwybitniejszych trenerów w historii polskiego narciarstwa – Tadeusza Kaczmarczyka. "Magia nart" to pierwsza tak kompletna próba spisania historii tatrzańskiego narciarstwa.
 • Scena z filmu "Krzyżacy" w reżyserii Aleksandra Forda
  1
  Pierwsze dzieła Henryka Sienkiewicza zostały przetłumaczone na język chiński już na początku XX w. Po ponad stu latach "Krzyżaków” wydano w formie audiobooka - w chińskiej wersji dźwiękowej. Inicjatorzy przedsięwzięcia to Audioteka oraz Instytut Książki.
 • Aeksandra Chrobak
  89
  345
  "Nie musisz pracować, a nawet jak pracujesz, to wszystkie pieniądze są dla ciebie. Jak nie chcesz pracować, to mąż płaci ci pensję. Możesz całe dnie spędzać z dziećmi i rodziną. Nie musisz się martwić o świat zewnętrzny, rachunki, o to że samochód się zepsuł. Żadna z tych rzeczy nie jest na twojej głowie" -  czy to nie brzmi kusząco? Aleksandra Chrobak w Zjednoczonych Emiratach Arabskich spędziła 5 lat, ale muzułmanką nie została. O Emiratczykach, którzy całkiem niedawno z beduińskich namiotów przenieśli się do szklanych wieżowców, i życiu w państwie, w którym nie płaci się podatków, ale które daje milczące zezwolenie na rodzaj współczesnego niewolnictwa, rozmawiamy z autorką książki "Beduinki na Instagramie".
 • Tomasz Zimoch
  1
  3
  Książka „Mówi Tomasz Zimoch. Panie... kończ Pan ten mecz” rozpoczyna się opowieścią o kulisach zwolnienia, jednak w dalszej części rozmowy prowadzonej przez Annę Bogusz dotyka miłości do radia, która była i jest motorem napędowym życia zawodowego Tomasza Zimocha.
 • Schronisko pod Pikujem / Przedwojenne Bieszczady, Gorgany i Czarnyhora. Najpiękniejsze fotografie
  2
  1 tys.
  Przedwojenne Bieszczady nie były tak wyludnionym regionem, jakim są obecnie. Kiedy w rejonie Borysławia odkryto złoża ropy naftowej, w krótkim czasie wyrosło kilkanaście tysięcy szybów naftowych i powstało blisko tysiąc zajmujących się ich eksploatacją przedsiębiorstw, które zatrudniały ponad dziesięć tysięcy osób. Jak wyglądały Bieszczady w tamtym okresie, pokazuje album Andrzeja Wielocha "Przedwojenne Bieszczady, Gorgany i Czarnyhora. Najpiękniejsze fotografie", który ukazał się nakładem Wydawnictwa RM.
 • Agata Tuszyńska, autorka książki o Wierze Gran
  9
  203
  Agata Tuszyńska i Wydawnictwo Literackie mają przeprosić rodzinę Władysława Szpilmana za stwierdzenia, które znalazły się w książce Tuszyńskiej o piosenkarce Wierze Gran. Chodzi o opinię Gran, jakoby słynny pianista w czasie wojny służył w żydowskiej policji w warszawskim getcie.
 • Winston Churchill, Mick Jagger, Marilyn Monroe
  6
  W 1916 roku ktoś powiedział o radiu: Ta bezprzewodowa pozytywka nie ma żadnej wyobrażalnej wartości handlowej. Któż miałby płacić za wiadomość, która nie jest wysyłana do kogokolwiek konkretnego?. Wytwórnia Columbia Tristan uznała scenariusz do "Pulp Fiction" za bezsensowny i obfitujący w przemoc. Znany agent muzyczny Eric Easton poradził menadżerowi The Rolling Stones, by pozbyli się Micka Jaggera, w przeciwnym razie nigdy nie odniosą dużego sukcesu. To tylko kilka przykładów krytyki, z jaką spotkali się wielcy wynalazcy i artyści. Więcej historii znajdziecie w książce Alberta Jacka "Z Galileusza też się śmiali".
 • Panie w strojach  / "Przedwojenne Wybrzeże. Najpiękniejsze fotografie"
  8
  Jak wyglądało polskie wybrzeże Bałtyku, zanim pojawiły się wszechobecne dziś parawany, budki z goframi i stroje bikini? Odpowiedź znaleźć można na pięknych zdjęciach zamieszczonych w albumie Marty Dobrowolskiej Kierył "Przedwojenne Wybrzeże. Najpiękniejsze fotografie".
 • Peter Esterhazy
  1
  Wybitny pisarz Peter Esterhazy, jeden z najbardziej znanych na świecie twórców współczesnej literatury węgierskiej, zmarł w czwartek w wieku 66 lat – poinformowała agencję MTI jego rodzina.
 • Andrzej Sapkowski
  20
  Twórca „Wiedźmina” Andrzej Sapkowski zostanie w październiku nagrodzony World Fantasy Award za całokształt twórczości. Dołączy do grona 63 uhonorowanych twórców, wśród których są m.in. Ursula K. Le Guin, Stephen King i Terry Pratchett - podaje Instytut Książki.
 • Ursus ELVI

  Ursus odsłonił w Niemczech nowy samochód. Produkcja w Lublinie [MAMY pierwsze ZDJĘCIA]

 • Para w sypialni

  Najpowszechniejsza choroba przenoszona drogą płciową: CHLAMYDIOZA

 • Anna Zalewska

  Minister Zalewska przyłapana pod szkołą integracyjną? Jej limuzyna na miejscu dla niepełnosprawnych. BOR wszczęło postępowanie

Zobacz więcej