• Aeksandra Chrobak
  89
  345
  "Nie musisz pracować, a nawet jak pracujesz, to wszystkie pieniądze są dla ciebie. Jak nie chcesz pracować, to mąż płaci ci pensję. Możesz całe dnie spędzać z dziećmi i rodziną. Nie musisz się martwić o świat zewnętrzny, rachunki, o to że samochód się zepsuł. Żadna z tych rzeczy nie jest na twojej głowie" -  czy to nie brzmi kusząco? Aleksandra Chrobak w Zjednoczonych Emiratach Arabskich spędziła 5 lat, ale muzułmanką nie została. O Emiratczykach, którzy całkiem niedawno z beduińskich namiotów przenieśli się do szklanych wieżowców, i życiu w państwie, w którym nie płaci się podatków, ale które daje milczące zezwolenie na rodzaj współczesnego niewolnictwa, rozmawiamy z autorką książki "Beduinki na Instagramie".
 • Tomasz Zimoch
  1
  3
  Książka „Mówi Tomasz Zimoch. Panie... kończ Pan ten mecz” rozpoczyna się opowieścią o kulisach zwolnienia, jednak w dalszej części rozmowy prowadzonej przez Annę Bogusz dotyka miłości do radia, która była i jest motorem napędowym życia zawodowego Tomasza Zimocha.
 • Schronisko pod Pikujem / Przedwojenne Bieszczady, Gorgany i Czarnyhora. Najpiękniejsze fotografie
  2
  1 tys.
  Przedwojenne Bieszczady nie były tak wyludnionym regionem, jakim są obecnie. Kiedy w rejonie Borysławia odkryto złoża ropy naftowej, w krótkim czasie wyrosło kilkanaście tysięcy szybów naftowych i powstało blisko tysiąc zajmujących się ich eksploatacją przedsiębiorstw, które zatrudniały ponad dziesięć tysięcy osób. Jak wyglądały Bieszczady w tamtym okresie, pokazuje album Andrzeja Wielocha "Przedwojenne Bieszczady, Gorgany i Czarnyhora. Najpiękniejsze fotografie", który ukazał się nakładem Wydawnictwa RM.
 • Agata Tuszyńska, autorka książki o Wierze Gran
  9
  204
  Agata Tuszyńska i Wydawnictwo Literackie mają przeprosić rodzinę Władysława Szpilmana za stwierdzenia, które znalazły się w książce Tuszyńskiej o piosenkarce Wierze Gran. Chodzi o opinię Gran, jakoby słynny pianista w czasie wojny służył w żydowskiej policji w warszawskim getcie.
 • Winston Churchill, Mick Jagger, Marilyn Monroe
  6
  W 1916 roku ktoś powiedział o radiu: Ta bezprzewodowa pozytywka nie ma żadnej wyobrażalnej wartości handlowej. Któż miałby płacić za wiadomość, która nie jest wysyłana do kogokolwiek konkretnego?. Wytwórnia Columbia Tristan uznała scenariusz do "Pulp Fiction" za bezsensowny i obfitujący w przemoc. Znany agent muzyczny Eric Easton poradził menadżerowi The Rolling Stones, by pozbyli się Micka Jaggera, w przeciwnym razie nigdy nie odniosą dużego sukcesu. To tylko kilka przykładów krytyki, z jaką spotkali się wielcy wynalazcy i artyści. Więcej historii znajdziecie w książce Alberta Jacka "Z Galileusza też się śmiali".
 • Panie w strojach  / "Przedwojenne Wybrzeże. Najpiękniejsze fotografie"
  4
  Jak wyglądało polskie wybrzeże Bałtyku, zanim pojawiły się wszechobecne dziś parawany, budki z goframi i stroje bikini? Odpowiedź znaleźć można na pięknych zdjęciach zamieszczonych w albumie Marty Dobrowolskiej Kierył "Przedwojenne Wybrzeże. Najpiękniejsze fotografie".
 • Peter Esterhazy
  1
  Wybitny pisarz Peter Esterhazy, jeden z najbardziej znanych na świecie twórców współczesnej literatury węgierskiej, zmarł w czwartek w wieku 66 lat – poinformowała agencję MTI jego rodzina.
 • Andrzej Sapkowski
  10
  Twórca „Wiedźmina” Andrzej Sapkowski zostanie w październiku nagrodzony World Fantasy Award za całokształt twórczości. Dołączy do grona 63 uhonorowanych twórców, wśród których są m.in. Ursula K. Le Guin, Stephen King i Terry Pratchett - podaje Instytut Książki.
 • Przedwojenne Zakopane: Morskie Oko, 1935 / Maciej Pinkwart "Przedwojenne Tatry, Zakopane i Podhale. Najpiękniejsze fotografie" Wydawnictwo RM
  1
  10
  Zakopane dziś tętni życiem i tonie w morzu turystów. A jak stolica polskich Tatr wyglądała przed wojną? Oto galeria archiwalnych zdjęć, jakie znalazły się w albumie autorstwa Macieja Pinkwarta "Przedwojenne Tatry, Zakopane i Podhale. Najpiękniejsze fotografie".
 • Grzegorz Jankowski
  23
  93
  Sąd w Warszawie nakazał wstrzymać publikację i wycofać ze sprzedaży książkę "Fakt. Tak było naprawdę" Grzegorza Jankowskiego - podało na Facebooku wydawnictwo The Facto.
 • "Warszawa lata 20."
  4
  Album "Warszawa lata 20." to zbiór fotografii pokazujących, jak budowała się stolica niepodległej Polski i czym zajmowali się jej mieszkańcy. Pragnienie warszawiaków, by stolica kojarzyła się z postępem i nowoczesnością przejawiało się w pierwszych w Polsce realizacjach drapaczy chmur. Tradycyjne domki z kolumienkami zostały zastąpione przez efektowne budynki w stylu art déco. Nowa architektura stanowiła tło dla ważnych wydarzeń politycznych, m.in. zabicia prezydenta Gabriela Narutowicza przez zaślepionego nienawiścią malarza czy zamachu stanu, zakończonego przejęciem władzy przez Józefa Piłsudskiego.
 • Dobra zmiana grubą kreską / Henryk Sawka
  7
  10
  "Nigdy nie lubiłem pisać, dlatego wciąż rysuję. Nie ukrywam, że w czasach galopujących zmian tylko żart rysunkowy może za nimi nadążyć" - mówi Henryk Sawka. "Dobra zmiana grubą kreską" to wybór 150 rysunków komentujących aktualne wydarzenia w Polsce okraszone ciętymi komentarzami Michała Ogórka.