• Szczepan Twardoch
  40
  3
  Szczepan Twardoch napisał na portalu społecznościowym do Donalda Tuska. "Słusznie skrytykował" - uważa Andrzej Saramonowicz, scenarzysta i reżyser m.in. "Lejdis" i "Testosteron".
 • Okrągły Stół / Fot. Chris Niedenthal
  12
  Wybory 4. czerwca w Polsce, protesty studentów w Chinach, aksamitna rewolucja w Czechosłowacji, obalenie Ceausescu w Rumunii  i w końcu upadek Muru Berlińskiego w Niemczech. Rok 1989 obfitował w wiele przełomowych wydarzeń, którym towarzyszyła atmosfera nadziei. Wszędzie tam, gdzie działo się coś ważnego, obecny był Chris Niedenthal. W wydanym właśnie albumie "1989 Rok nadziei" fotoreporter, za pomocą swoim znakomitych zdjęć, przypomina ten niezwykły czas.
 • Warszawskie Targi Książki
  1
  Siedem tomów wierszy, pięć powieści, cztery tomy reportaży i cztery książki eseistyczne zostały w tym roku nominowane do Literackiej Nagrody Nike – ogłoszono w czwartek na Warszawskich Targach Książki. Laureata Nike poznamy 1 października.
 • Międzynarodowego Festiwalu Literatury Apostrof
  Rodzimi mistrzowie pióra i gwiazdy światowej literatury, debaty i dyskusje prowadzone przez cenionych krytyków i znanych dziennikarzy, okołoliterackie brzmienia na koncertach w klubie festiwalowym, spektakle tworzone na żywo oraz pop-up restauracja pełna smaków Jadłonomii – to wszystko w programie Apostrofu. Międzynarodowego Festiwalu Literatury, który startuje 15 maja.
 • Kapitan Żbik
  5
  23
  "Gdzie jest jasnowłosa?", "Wąż z rubinowym oczkiem" czy "Nocna wizyta" - to tylko niektóre z przygód słynnego Kapitana Żbika, bohatera komiksów z lat 70. Jego postać ożywa ponownie w książce Mateusza Szlachtycza i Maxa Suskiego pt. "Kapitan Żbik. Portret pamięciowy".
 • Książki
  Żadna ostateczna decyzja w sprawie dalszego procedowania projektu ustawy Polskiej Izby Książki ws. jednolitej ceny książki nie została podjęta - poinformowało w piątek PAP ministerstwo kultury. Resort podkreśla, że nie jest to projekt MKiDN, lecz PIK.
 • Tru
  6
  Tysiące oddanych głosów, pięć świetnych tytułów i tylko jeden zwycięzca. Mali czytelnicy i ich rodzice zdecydowali, że książka "Tru" Barbary Kosmowskiej z ilustracjami Emilii Dziubak jest najlepszym tytułem 2016 roku. Opowieść zajączka, który wraz z mamą, bratem i siostrą musiał emigrować do Koniczyn Dolnych wzrusza swoją aktualnością.
 • Alicja i Ryszard Kapuścińscy
  2
  9
  Niektóre zrezygnowały z własnych ambicji zawodowych, by stworzyć ukochanym mężczyznom jak najlepsze zaplecze do wielkich osiągnięć, inne realizowały swoje pasje godząc je z utrzymaniem domu i wspieraniem sławnego męża. W książce "Dzisiaj rozmawiamy o Pani", autorka Agnieszka Nabrdalik zebrała wywiady z siedmioma żonami słynnych mężczyzn. Każda z nich opowiedziała swoją ciekawą historię.
 • Minister Piotr Gliński
  2
  1
  Zadaniem projektowanej ustawy o jednolitej cenie książki, będzie bronienie rynku księgarskiego, a także interesów drobnych księgarzy i wydawców - powiedział w piątek minister kultury prof. Piotr Gliński. Zaznaczył, że jest to regulacja, którą MKiDN chce "ewentualnie wprowadzić".
 • Zdjęcie pochodzi z okładki książki "Wszystko jak chcesz" fot. SAP Archiwum Muzeum w Stawisku Fotonova
  5
  5
  WSZYSTKO JAK CHCESZ to publikowana po raz pierwszy korespondencja sprzed pół wieku. Prawdziwa historia męskiej miłości, którą rządzą uniwersalne prawa tragedii i romansu. Czyta się ją jak powieść.
 • Basia Gajzler - zdjęcie wykonane w ramach badań rasowych w ośrodku Lebensborn / archiwum rodzinne Barbary Paciorkiewicz / zdjęcie z książki "Brunatna kołysanka. Historie uprowadzonych dzieci"
  41
  275
  "Grabież odbywała się w bardzo różnych sytuacjach. Oczywiście najłatwiej było przeczesywać sierocińce. Tam wpadali SSmani i wybierali dzieci które uznali za „wartościowe”. Te dzieci były następnie poddawane badaniom rasowym. Zdarzały się też przypadki, że dzieci były odbierane rodzinom zastępczym, a także biologicznym rodzicom". Anna Malinowska w książce "Brunatna kołysanka. Historie uprowadzonych dzieci" rozmawia z osobami, którym we wczesnym dzieciństwie Lebensborn próbował odebrać polską tożsamość, a następnie, w ramach "odnowienia krwi niemieckiej" oddał pod opiekę niemieckich rodzin. Co działo się z nimi po wojnie? Jak wyglądały metody Lebensbornu? Czy po powrocie do Polski zawsze czekali na nie kochający rodzice? Odpowiedzi na te pytania szukamy w rozmowie z autorką.
 • Dziewięć twarzy Nowego Orleanu | Dan Baum
  9
  "Dziewięć twarzy Nowego Orleanu" Dana Bauma to dzieło z pogranicza publicystyki i prawdziwej sztuki
 • Gwiazda neutronowa

  Nowe odkrycie astronomów zapowiada przełom w badaniu kosmosu. "To jak przejście z filmu niemego na dźwiękowy"

 • Andrzej Kopiczyński

  Rok temu odszedł "Czterdziestolatek". Tak wygląda jego grób…

 • Katarzyna Pikulska

  Autor tekstu w tvp.info o rezydentach i kawiorze zawieszony. Interweniował sam prezes Kurski

Zobacz więcej