• Wyłącznie z pisania książek w Polsce utrzymuje się może kilku autorów.
  1
  Na rynku książki rządzą duzi wydawcy i celebryci pióra. Drobnym oficynom i autorom, którzy stanowią większość, coraz trudniej się przebić.
 • Podsumowanie 2017 roku
  1
  14
  Podsumowania roku będą trwać nawet do marca. My zapytaliśmy ludzi kultury, co z kultury właśnie warto zachować w pamięci z 2017 roku. Odpowiedzi naszych ankietowanych mogą was zaskoczyć. Tym bardziej, że dotyczą dzieł, z którymi zetknęli się w 2017 – część z nich powstała wcześniej, a w jednym przypadku książka wyjdzie w tym roku. Ale czy to komukolwiek przeszkadza?
 • Książka
  W roku 1961 w Ameryce ukazała się kultowa powieść science fiction Roberta Heinleina "Obcy w obcym kraju". To historia człowieka wychowanego przez Marsjan, który wraca na Ziemię i nie może się jej nadziwić. Pół wieku (z górką) później Arlie R. Hochschild napisała "Obcego we własnym kraju". I trzymam kciuki, żeby ta książka też okryła się legendą. Bo na to absolutnie zasługuje.
 • Wojciech Brewka, Big City Life, 2017 r.
  8
  351
  23,6 tys. złotych - tyle, na na ostatniej w roku 2017 licytacji, zapłacono za pracę Wojciecha Brewki. Jest to suma czterdzieści sześć razy więcej niż wynosiła cena wywoławcza. To kolejny dowód na to, że sztuka młodych artystów to obecnie jeden z najbardziej dynamicznie rozwijających się segmentów rynku. Kolejna odsłona aukcji już 18 stycznia.
 • Jan Englert
  48
  118
  Mnie przeszkadza fałsz linii podziału. Ona nie jest do końca czytelna. W komunie było jasne: oni to oni, centrala mieści się w Moskwie. Teraz gryziemy się sami z sobą. Jeśli chodzi o moje podwórko, nie widzę sensownej linii demarkacyjnej - mówi Jan Englert w rozmowie z Piotrem Zarembą w Magazynie DGP.
 • Kamera
  4
  1
  Aktywowany przez polityków spór między Polską liberalną a solidarną posortował Polaków. Kwestie polityczne, gospodarcze czy obyczajowe są trwałą kością społecznej niezgody. Nadal toczy się walka o to, która ze stron osiągnie wyższość kulturową.
 • Muzeum Techniki w PKiN
  7
  7
  Podpisanie umowy dotyczącej przekazania zbiorów i wyposażenia dla Narodowego Muzeum Techniki przez Naczelną Organizację Techniczną odbyło się w piątek w MKiDN. Będziemy mieli instytucję nowoczesną, o charakterze narodowym - podkreślił minister kultury Piotr Gliński.
 • Krystyna Janda
  22
  497
  Aktorka i reżyserka Krystyna Janda została tegoroczną laureatką nagrody GUSTAW, najwyższej nagrody ZASP przyznawanej za szczególne zasługi dla środowiska teatralnego.
 • Leszek Aleksander Moczulski
  1
  32
  Nie żyje Leszek Aleksander Moczulski, jeden z najbardziej znanych poetów polskich, autor tomików wierszy i tekstów piosenek wykonywanych m.in. przez Skaldów i Marka Grechutę. Poeta zmarł w niedzielę późnym wieczorem, w wieku 79 lat - podaje wydawnictwo a5.
 • Antoni Macierewicz
  18
  5
  Znany reżyser wyśmiał zdjęcia, na których Antoni Macierewicz zwiedza celę warszawskiego więzienia przy Rakowieckiej.
 • Tytus, Romek i A’Tomek, księga VI - Tytus olimpijczykiem, plansza komiksowa nr 21, 1971 r.
  1
  75 tys. złotych – tyle kosztowała najdroższa okładka komiksowa sprzedana w Polsce. Wśród kolekcjonerów boom na oryginalne plansze komiksowe i ilustracje książkowe trwa w najlepsze. Już 19 grudnia na aukcji w DESA Unicum pod młotek pójdą prace najbardziej cenionych twórców komiksu i ilustratorów – Papcia Chmiela („Tytus, Romek i A'Tomek”), Janusza Christy („Kajko i Kokosz”) czy Mieczysława Wiśniewskiego („Kapitan Kloss”). Wylicytować będzie można także folie animacyjne z kultowych bajek: „Zaczarowany ołówek”, „Reksio”, „Bolek i Lolek” czy „Przygody kota Filemona”.
 • Zbigniew Zamachowski
  32
  99
  Kiedy stan wojenny zastał mnie w szkole aktorskiej, wraz z kolegami staraliśmy się po prostu zajmować tym, co do nas należało. Dziś, choć chyba jest trudniej, też staram się robić swoje - chodzę na uczelnię, nie wdając się w dywagacje natury politycznej, gram w teatrze, a gdy przychodzę do domu, nie włączam telewizora, tylko kupiony półtora roku temu gramofon i szczęśliwie niewyrzucone czarne płyty, które zachowałem, kiedy większość z nas się ich pozbywała jako rzeczy zbędnej - mówi Zbigniew Zamachowski. Aktor w rozmowie z dziennik.pl m.in. wyjaśnia dlaczego czasem bywa na ściankach, co sądzi o radiowej Trójce i protestach przeciwko obecnej władzy.
 • Wawel

  "Kłamca, kłamca". Prezes PiS odwiedził grób Lecha i Marii Kaczyńskich na Wawelu

 • Posiedzenie Senatu

  Tajne głosowanie w Senacie. Przepadły wnioski o odebranie immunitetu Lidii Staroń i Janowi Rulewskiemu

 • Antoni Macierewicz i Bartosz Kownacki

  Nie tylko Kownacki pożegnał się z MON. Macierewicz na Twitterze: Wiceministrowie Smyrgała i Grabski odwołani

Zobacz więcej