• Mamy czas
  1
  Wystawa „Mamy czas” jest refleksją nad znaczeniem czasu. Prezentowane prace w różny sposób odnoszą się do tego pojęcia. W każdej z nich można również odnaleźć „nici”, które łączą ją z miejscem ekspozycji - hotelem lub miastem Łódź. Wystawa składa się z dwóch części: publicznej - umieszczonej w holu oraz prywatnej - prezentowanej w hotelowych apartamentach.
 • Roman i Eugeniusz Nygowie Propozycje zagospodarowania Trasy Muzeum – Zalew Zegrzyński, 1971 kolaż, fotografia, druk, tusz, flamaster, papier na sklejce, 50 × 110 cm, Muzeum Narodowe w Warszawie
  11
  3
  To miało być 28 kilometrów sztuki. Trasa M-Z miała prowadzić sprzed głównej siedziby Muzeum Narodowego w Warszawie nad Zalew Zegrzyński. Dziś ten projekt sprzed 40 lat przypomina Muzeum Narodowe w Warszawie. Wystawa "Trasa Muzeum - Zalew Zegrzyński. Estrada sztuki nowoczesnej" przedstawia dzieje i założenia na poły utopijnej warszawskiej inicjatywy podjętej na fali gierkowskiego entuzjazmu w 1971 roku.
 • Reklama Dismalandu
  2
  O Dismaland, niezwykłym parku tematycznym stworzonym przez Banksy'ego słyszał już chyba cały świat. Ale czy wszyscy widzieli reklamę wydarzenia na YouTube.
 • fot. Paweł Olearka
  Fotografia otworkowa to metoda znana od lat, jednak zdjęcia wykonane tą techniką nadal fascynują. Nic dziwnego, skoro za aparat może posłużyć nawet stara lodówka.
 • Jeff Koons ze swoim dziełem
  3
  Wystawa Jeffa Koonsa w Muzeum Guggenheima w Bilbao. Do końca września będzie można oglądać 96 prac reprezentujących wszystkie nurty tego najbardziej kontrowersyjnego współczesnego artysty. Ekspozycja została zorganizowana dzięki pomocy nowojorskiego Whitney Museum of America Art i paryskiego Centrum Georgesa Pompidou.
 • Operacja mózgu w warunkach polowych, okres I wojny światowej, fot. Jenda Rajman
  2
  4
  Trzech znakomitych czeskich fotografów; Gustav Brož, Jan Myšički i Jenda Rajman; zostało w roku 1914 wojny zmobilizowanych i trafili na front jako żołnierze armii austro-węgierskiej. Przez ponad 90 lat ich fotografie - setki szklanych negatywów, klisz i odbitek - nie były znane publiczności, ukryte w domowych archiwach czekały na ponowne odkrycie.
 • Al. Jerozolimskie, studenci II roku Wydziału Prawa UW odgruzowują Warszawę. Z prawej Anna Mizikowska. 1947. (Fot. zbiory Anny Mizikowskiej/AHM)
  15
  2
  Wstrząsający obraz zniszczonego wojną, okaleczonego miasta - wszędzie ruiny, wypalone i wyszabrowane domy, zniszczone mosty, zburzone zabytki, pozostałości po powstańczych barykadach, groby na ulicach i w podwórzach. Archiwum Historii Mówionej DSH i Ośrodek KARTA prezentują wybór relacji z Archiwum Historii Mówionej o powrotach do zrujnowanej stolicy i losach warszawiaków w latach 1945–1946.
 • Przekazanie zbiorów Themersonów
  1
  Archiwum Franciszki i Stefana Themersonów - jednych z najbardziej oryginalnych i najmniej znanych artystów awangardowych w polskiej sztuce XX wieku - trafiło do Biblioteki Narodowej w Warszawie.
 • Leon Wyczółkowski, "Stańczyk", 1898 (Fot. Bartosz Cygan, Jacek Złoczowski, Pracownia fotograficzna MNK)
  Co robią dzieła sztuki, kiedy myślą, że nikt nie patrzy? Być może ulegają współczesnej modzie na selfie. Muzeum Narodowe w Krakowie postanowiło zdradzić tę tajemnicę i podejrzało swoje dzieła nocą. 
 • Wystawa "Natalia LL. Secretum et Tremor"
  2
  Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie inauguruje wystawę "NATALIA LL. Secretum et Tremor" - prezentującej dorobek Natalii Lach-Lachowicz.
 • Galeria Tate Modern (Fot. Michael Reeve (MykReeve) CC BY-SA 3.0)
  Już od 12 lat powstaje ranking najbardziej wpływowych osób na rynku sztuki. Na liście tej możemy znaleźć zarówno najbardziej rozpoznawalnych artystów, wybitnych kuratorów, jak również prężnie działających galerzystów. W tegorocznym zestawieniu magazyn ArtReview można również znaleźć polskie akcenty.
 • Wystawa "Paradisus ludaeorum" - fragment ekspozycji stałej w Muzeum Historii Żydów Polskich
  7
  1
  Świeżo otwartą wystawę w Muzeum Historii Żydów Polskich można zwiedzać za darmo. Placówka zaprasza wszystkich chętnych na dni otwarte. Potrwają one do jutra.