• Tłok pieczętny Kapituły Niższej loży „Rycerze Gwiazdy na Dolinie Warszawy”, 1819, nr inw. 208715 MNW
  2
  Ponad 15 tysięcy osób odwiedziło wystawę "Masoneria. Pro publico bono" w Warszawie. Wolnomularstwo to międzynarodowy ruch, który powstał w I połowie XVIII wieku w Anglii. Nie były do niego dopuszczane kobiety Jego członkowie przywiązywali wielką wagę do etyki, sprawiedliwości i poznawania świata przez rozum.
 • Arakimania to pierwsza tak duża, przekrojowa wystawa prac Arakiego w Polsce
  2
  Odważne akty, kwiaty i jedzenie przedstawione w erotyczny sposób, a także dokument z życia i śmierci jego żony i… kota Chiro – to serie, które są znakiem firmowym Arakiego, legendy japońskiej fotografii. Nazywana przez niektórych pornografią, sztuka Arakiego od lat broni się wartością artystyczną. Wystawę jego prac można będzie zobaczyć w Leica Gallery Warszawa od 8 listopada do 14 grudnia.
 • Prace Igora Mitoraja
  2
  Uwielbiany za granicą, niedoceniany w Polsce. Dlatego też, mimo, że rzeźby i rysunki Igora Mitoraja pokazywano na 120 wystawach indywidualnych na całym świecie, w Polsce jego prace można zobaczyć jedynie w Krakowie i w Warszawie. Na świecie jego rzeźby, często gigantycznej wielkości, stoją w reprezentacyjnych punktach wielu miast.
 • Edward Hartwig, „Córka Danusia”, 1954
  1
  10 października w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie rozpocznie się wystawa 13. edycji projektu Fotografia Kolekcjonerska. Będzie to niepowtarzalna okazja, aby w jednym miejscu i czasie zobaczyć unikatowe dzieła mistrzów polskiej fotografii. Ekspozycję zakończy aukcja wszystkich zdjęć zaplanowana na 26 października.
 • W.J.Grabski Potwór z Dusseldorfu, Witkacy z Turowską
  5
  1
  Genialny i zarazem kontrowersyjny pisarz, malarz i filozof. Autor znanych dramatów - "Szewcy", „W małym dworku” oraz "Wariat i zakonnica”. 75 lat temu, 18 września 1939 roku popełnił samobójstwo na wieść o wkroczeniu wojsk sowieckich do Polski.
 • Prezentacja galerii "Las"
  W Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie otwarto dzisiaj pierwszą galerię "Las", która wejdzie w skład stałej wystawy placówki. Była to przedpremierowa prezentacja galerii w ramach organizowanego Dnia Polin. Goście placówki całą wystawę zobaczą 28 października.
 • "Cztery pory roku" Tomka Sikory
  Wystawa „Cztery pory roku” Tomka Sikory rozpocznie sezon jesienny w Leica Gallery Warszawa. Autor otworzy wystawę w dniu swoich urodzin, 9 września, o godzinie 20:00.
 • Portret Stanisława Augusta Poniatowskiego z klepsydrą, Marcello Bacciarelli, 1793, olej, płótno, nr inw. MP 312 MNW
  5
  Blisko 500 dzieł prezentowanych w ośmiu muzealnych salach – zaaranżowanych na wzór drogi wtajemniczenia do loży – zilustruje nie tylko historię i dorobek rodzimej masonerii, nazywanej też wolnomularstwem, lecz także reprezentowane przez nią uniwersalne wartości: wolność, braterstwo, solidarność, tolerancję oraz ideę samodoskonalenia jednostki i całych grup społecznych.
 • Adam Pańczuk, Karczeby
  1
  Kacper Kowalski, Rafał Milach i Adam Pańczuk będą reprezentować polską fotografię podczas największego w Ameryce Północnej festiwalu fotografii – Photoville. Wystawę trzech artystów dopełni pokaz slajdów szóstki pozostałych fotografów: Bownika, Brykczyńskiego, Barta Pogody, Orłowskiej, Zbierskiego i Kuby Dąbrowskiego. Impreza potrwa od 18 do 28 września w Nowym Jorku.
 • Alberto Schommer
  "Maski" - tak nazywa się nowo otwarta wystawa w madryckim Muzeum El Prado. Prezentowane są portrety wykonane w latach 80. przez znanego hiszpańskiego fotografa Alberta Schommera. Obok zdjęć powieszono obrazy - portrety. Najstarsze pochodzą z XVI, a najmłodsze z XX wieku.
 • Trasa W-Z w Warszawie Data: lata 1961 - 1968 Miejsce: Warszawa Opis obrazu: Trasa od strony mostu w kierunku Starego Miasta. Od lewej widoczne m.in.: kościół Św. Anny z dzwonnicą, kamienice przy ulicy Krakowskie Przedmieście, wylot tunelu trasy, elewacja pałacu Pod Blachą oraz Kolumna Zygmunta. Widoczny tramwaj linii 18 w którego skład wchodzą wagony: silnikowy 4N i doczepny 4ND. Widok z góry. Autor: Siemaszko Zbyszko
  1
  2
  W zbiegu ulic Krakowskie Przedmieście i Karowej otwarta został wystawa plenerowa opowiadająca o życiu w Warszawie w latach 50., 60. i 70. Są tam zdjęcia z odbudowy Starówki, V Światowego Festiwalu Młodzieży i Studentów z 1955 r., fotoreportaż z trasy autobusu nr 132 czy słynne kolorowe zdjęcia przechodniów wykonane przy ul. Nowy Świat w 1959 r.
 • Warszawa 1963
  6
  9
  John Vachon przyjechał do Polski jedynie trzy razy. Na zdjęciach zrobionych w latach 1946, 1956 i 1963 pokazał dramat narodu, który doświadczył wojny i ogromne osobiste tragedie. Jak sam pisał w listach do żony, widział "ruiny domów bez dachów i większości ścian, a w tych rumowiskach mieszkających ludzi". Powstały zdjęcia unikatowe, jedyne w swoim rodzaju. Wystawę John Vachon "Trzy razy Polska" można oglądać w  Domu Spotkań z Historią przy ul. Karowej 20 w Warszawie do 31 sierpnia