• Adam Lach
  3
  9
  Główną nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Fotografii Prasowej Grand Press Photo 2018 za Zdjęcie Roku otrzymał Adam Lach. Nagrodzona fotografia przedstawia uczestników protestów przeciwko reformom polskiego sądownictwa; zdjęcie powstało w lipcu 2017 r. przed siedzibą Sądu Najwyższego.
 • Obraz Modiglianiego na aukcji w Sotheby's
  6
  Namalowany w 1917 roku obraz "Akt leżący" włoskiego malarza Amedeo Modiglianiego został sprzedany w poniedziałek w nowojorskim domu aukcyjnym Sotheby's za 157,2 mln dolarów. To czwarty pod względem ceny obraz na świecie.
 • Bettina Bereś.fot Paweł Ulatowski1
  19
  64
  Mnóstwo ludzi się przez dom przewijało, z każdego kąta wyłaził hipis. Absolutnie najpiękniejszy z nich był Pies. Czyli Ryszard Terlecki, dziś wicemarszałek Sejmu. Był zjawiskowy. Najpiękniejszy, długie włosy, miał najpiękniejsze ubrania. Całe miasto go znało.
 • Wojciech Brewka, Big City Life, 2017 r.
  8
  357
  23,6 tys. złotych - tyle, na na ostatniej w roku 2017 licytacji, zapłacono za pracę Wojciecha Brewki. Jest to suma czterdzieści sześć razy więcej niż wynosiła cena wywoławcza. To kolejny dowód na to, że sztuka młodych artystów to obecnie jeden z najbardziej dynamicznie rozwijających się segmentów rynku. Kolejna odsłona aukcji już 18 stycznia.
 • Tytus, Romek i A’Tomek, księga VI - Tytus olimpijczykiem, plansza komiksowa nr 21, 1971 r.
  1
  75 tys. złotych – tyle kosztowała najdroższa okładka komiksowa sprzedana w Polsce. Wśród kolekcjonerów boom na oryginalne plansze komiksowe i ilustracje książkowe trwa w najlepsze. Już 19 grudnia na aukcji w DESA Unicum pod młotek pójdą prace najbardziej cenionych twórców komiksu i ilustratorów – Papcia Chmiela („Tytus, Romek i A'Tomek”), Janusza Christy („Kajko i Kokosz”) czy Mieczysława Wiśniewskiego („Kapitan Kloss”). Wylicytować będzie można także folie animacyjne z kultowych bajek: „Zaczarowany ołówek”, „Reksio”, „Bolek i Lolek” czy „Przygody kota Filemona”.
 • Obraz Macierzyństwo Stanisława Wyspiańskiego 2
  1
  11
  4,366 mln zł uzyskano za obraz Stanisława Wyspiańskiego "Macierzyństwo" na czwartkowej aukcji Domu Aukcyjnego DESA Unicum w Warszawie. To była najlepsza nasza aukcja w historii. Nigdy dotąd nie mieliśmy takiego wyniku - powiedział PAP dyrektor DESY Unicum Jan Koszutski.
 • Muzeum
  2
  Obraz Maksymiliana Gierymskiego "Zima w małym miasteczku", znajdujący się na liście dzieł utraconych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego jako strata wojenna, został odzyskany i przekazany do Muzeum Narodowego w Krakowie – poinformowała we wtorek PAP krakowska prokuratura.
 • Aukcja
  8
  7
  Złożyliśmy wniosek o zabezpieczenie obrazu Henryka Siemiradzkiego "Taniec wśród mieczów", czekamy na decyzję angielskiego sądu; będziemy domagali się powrotu obrazu do Polski i wyegzekwowania go na rzecz Skarbu Państwa - powiedział we wtorek wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.
 • Zbawiciel świata Leonarda Da Vinci
  3
  61
  Obraz Leonarda da Vinci "Zbawiciel świata" został sprzedany na aukcji w domu aukcyjnym Christie's w Nowym Jorku za rekordową cenę 450,3 mln USD w środę czasu lokalnego. Nabywcę nie odstraszył fakt, że autentyczność obrazu jest kwestionowana przez niektórych ekspertów.
 • Gra
  17
  Nowy rekord na rynku sztuki. Ponad milion złotych zapłacono 9 listopada za "Grę" Ryszarda Winiarskiego – jednego z najbardziej charakterystycznych polskich artystów. To niemal dwa razy więcej niż zapłacono za najdroższą dotychczas pracę Winiarskiego i kolejny dowód na to, że jego dzieła to dziś gwarancja najszybszych wzrostów w sektorze polskiej sztuki współczesnej.
 • Paulina Ołowska
  4
  Obok Michelle Obamy, Lady Gagi i Donatelli Versace w zestawieniu osób definiujących kulturę w 2016 roku wg "New York Times'a" znalazła się polska artystka – Paulina Ołowska. Jej pracę można już zobaczyć na wystawie przedaukcyjnej w DESA Unicum. 23 listopada pod młotek na aukcji Sztuka Współczesna: Nowe pokolenie po 1989 roku pójdą także dzieła Rafała Bujnowskiego, Radka Szlagi, Marcina Maciejowskiego i Normana Leto.
 • Woskowa postać Pabla Picasssa
  4
  15
  Gdyby ta historia potoczyła się nieco inaczej, moglibyśmy mieć w Polsce jedno z najbardziej nietypowych dzieł w twórczości Picassa. Artysta tuż po wojnie w czasie pobytu w Polsce w nowo wybudowanym mieszkaniu na warszawskiej Woli naszkicował na ścianie Syrenkę. O ile jej dalsze, tragiczne losy są udokumentowane, o tyle nikt nie wie, co stało się z jej mniejszą siostrą, również autorstwa Picassa. Właśnie dlatego Muzeum Warszawy prosi o pomoc.
 • Jarosław Kaczyński i Joachim Brudziński

  "Dlaczego opozycja, w imię oporu wobec rzekomej tyranii, oddaje Kaczyńskiemu więcej niż to, po co sam sięga?"

 • Kinga Gajewska

  Politycy PiS rozpowszechniają fake newsa o Gajewskiej. Posłanka PO prosi o pomoc Brudzińskiego

 • lgbt

  Polacy wcale nie tacy homofobiczni? Większość obywateli chce dymisji Błaszczaka

Zobacz więcej