• Reklama Dismalandu
  2
  O Dismaland, niezwykłym parku tematycznym stworzonym przez Banksy'ego słyszał już chyba cały świat. Ale czy wszyscy widzieli reklamę wydarzenia na YouTube.
 • fot. Paweł Olearka
  Fotografia otworkowa to metoda znana od lat, jednak zdjęcia wykonane tą techniką nadal fascynują. Nic dziwnego, skoro za aparat może posłużyć nawet stara lodówka.
 • Jeff Koons ze swoim dziełem
  3
  Wystawa Jeffa Koonsa w Muzeum Guggenheima w Bilbao. Do końca września będzie można oglądać 96 prac reprezentujących wszystkie nurty tego najbardziej kontrowersyjnego współczesnego artysty. Ekspozycja została zorganizowana dzięki pomocy nowojorskiego Whitney Museum of America Art i paryskiego Centrum Georgesa Pompidou.
 • Operacja mózgu w warunkach polowych, okres I wojny światowej, fot. Jenda Rajman
  2
  4
  Trzech znakomitych czeskich fotografów; Gustav Brož, Jan Myšički i Jenda Rajman; zostało w roku 1914 wojny zmobilizowanych i trafili na front jako żołnierze armii austro-węgierskiej. Przez ponad 90 lat ich fotografie - setki szklanych negatywów, klisz i odbitek - nie były znane publiczności, ukryte w domowych archiwach czekały na ponowne odkrycie.
 • Al. Jerozolimskie, studenci II roku Wydziału Prawa UW odgruzowują Warszawę. Z prawej Anna Mizikowska. 1947. (Fot. zbiory Anny Mizikowskiej/AHM)
  15
  2
  Wstrząsający obraz zniszczonego wojną, okaleczonego miasta - wszędzie ruiny, wypalone i wyszabrowane domy, zniszczone mosty, zburzone zabytki, pozostałości po powstańczych barykadach, groby na ulicach i w podwórzach. Archiwum Historii Mówionej DSH i Ośrodek KARTA prezentują wybór relacji z Archiwum Historii Mówionej o powrotach do zrujnowanej stolicy i losach warszawiaków w latach 1945–1946.
 • Przekazanie zbiorów Themersonów
  1
  Archiwum Franciszki i Stefana Themersonów - jednych z najbardziej oryginalnych i najmniej znanych artystów awangardowych w polskiej sztuce XX wieku - trafiło do Biblioteki Narodowej w Warszawie.
 • Leon Wyczółkowski, "Stańczyk", 1898 (Fot. Bartosz Cygan, Jacek Złoczowski, Pracownia fotograficzna MNK)
  Co robią dzieła sztuki, kiedy myślą, że nikt nie patrzy? Być może ulegają współczesnej modzie na selfie. Muzeum Narodowe w Krakowie postanowiło zdradzić tę tajemnicę i podejrzało swoje dzieła nocą. 
 • Wystawa "Natalia LL. Secretum et Tremor"
  2
  Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie inauguruje wystawę "NATALIA LL. Secretum et Tremor" - prezentującej dorobek Natalii Lach-Lachowicz.
 • Galeria Tate Modern (Fot. Michael Reeve (MykReeve) CC BY-SA 3.0)
  Już od 12 lat powstaje ranking najbardziej wpływowych osób na rynku sztuki. Na liście tej możemy znaleźć zarówno najbardziej rozpoznawalnych artystów, wybitnych kuratorów, jak również prężnie działających galerzystów. W tegorocznym zestawieniu magazyn ArtReview można również znaleźć polskie akcenty.
 • Wystawa "Paradisus ludaeorum" - fragment ekspozycji stałej w Muzeum Historii Żydów Polskich
  7
  1
  Świeżo otwartą wystawę w Muzeum Historii Żydów Polskich można zwiedzać za darmo. Placówka zaprasza wszystkich chętnych na dni otwarte. Potrwają one do jutra.
 • Tłok pieczętny Kapituły Niższej loży „Rycerze Gwiazdy na Dolinie Warszawy”, 1819, nr inw. 208715 MNW
  2
  Ponad 15 tysięcy osób odwiedziło wystawę "Masoneria. Pro publico bono" w Warszawie. Wolnomularstwo to międzynarodowy ruch, który powstał w I połowie XVIII wieku w Anglii. Nie były do niego dopuszczane kobiety Jego członkowie przywiązywali wielką wagę do etyki, sprawiedliwości i poznawania świata przez rozum.
 • Arakimania to pierwsza tak duża, przekrojowa wystawa prac Arakiego w Polsce
  2
  Odważne akty, kwiaty i jedzenie przedstawione w erotyczny sposób, a także dokument z życia i śmierci jego żony i… kota Chiro – to serie, które są znakiem firmowym Arakiego, legendy japońskiej fotografii. Nazywana przez niektórych pornografią, sztuka Arakiego od lat broni się wartością artystyczną. Wystawę jego prac można będzie zobaczyć w Leica Gallery Warszawa od 8 listopada do 14 grudnia.