Jak przekazała PAP Aleksandra Sobocińska z Muzeum Narodowego w Poznaniu, prezentowane będą prace powstałe w różnych okresach twórczości artysty - „są to zarówno projekty oraz szkice do plakatów, rysunki i grafika wydawnicza, projekty okładek, ilustracje książkowe i rysunki prasowe, jak i malowane temperami kompozycje, w których artysta dał wyraz swojej fascynacji kolorem”.

Reklama

Prace te wiodą nas przez kolejne dekady niezwykłej aktywności zawodowej artysty, z której efektami odbiorcy mieli wówczas możliwość obcować na co dzień na ulicy, w prasie, w książkach – podkreśliła.

Dodała, że prace te pozwalają dostrzec ogromny potencjał twórczy Młodożeńca i poznać tajniki jego warsztatu, czyli „swobodę operowania graficznym instrumentarium. Liczne projekty, rysunki, szkice i serie dotyczące tego samego tematu bądź motywu dowodzą żmudnego procesu twórczego i wysokich wymagań, jakie twórca sam sobie stawiał”.

Sobocińska podkreśliła, że Młodożeniec był jednym z najwybitniejszych twórców tzw. „polskiej szkoły plakatu”. - Był artystą, który w wykonywanych przez siebie pracach na zamówienie, plakatach bądź ilustracjach, zawsze przekazywał o wiele więcej, niż wynikałoby to z ich czysto utylitarnego przeznaczenia. Graficzny kod Młodożeńca spełniał nie tylko funkcję informacyjną, lecz był czystą, niezabarwioną komercją sztuką, która wychodziła "na ulice” – zaznaczyła.

Reklama

Prace prezentowane na wystawie pochodzą z kolekcji niemal 500 dzieł Młodożeńca zakupionych przez Muzeum Narodowe w Poznaniu w sierpniu br. Wartość całej kolekcji artysty wyceniana jest na 100 tys. zł. Na zakup prac Młodożeńca Muzeum Narodowe w Poznaniu otrzymało dofinansowanie w wysokości 65 tys. zł ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu operacyjnego – Kolekcje, priorytet Regionalne kolekcje sztuki współczesnej.

Wystawę można będzie oglądać do 16 października.

Reklama

Jan Młodożeniec - plastyk, jeden z największych twórców plakatu, projektant graficzny, malarz urodził się 8 listopada 1929 roku w Warszawie. Był absolwentem grafiki i plakatu na Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Warszawie (późniejszej Akademii Sztuk Pięknych). W trakcie swojej pracy artystycznej, Młodożeniec współpracował m.in. z warszawskimi teatrami, Polfilmem, Biurem Wydawniczym "Ruch", a także wydawnictwami "Czytelnik", "Iskry", i czasopismami, w tym "Nową Kulturą" i "Współczesnością".

Młodożeniec był autorem ponad 400 plakatów, ale także rysunków oraz ilustracji i okładek książkowych. Zmarł 12 grudnia 2000 roku. Obecnie jego prace znajdują się m.in. w muzeach w Amsterdamie, Berlinie, Paryżu i Nowym Jorku.