Zaprezentowane na wystawie dzieła pochodzą z prywatnych kolekcji i fundacji. Część eksponatów zostanie po raz pierwszy pokazana szerokiej publiczności.

Wystawa "Dali kontra Warhol – sztuka, muzyka, film" pokazuje artystów wyrastających z ram swoich czasów. Zestawia dwie wybitne indywidualności XX wieku działające w wielkim obszarze SZTUKI, poczynając od malarstwa po film i podniesiony na piedestał design. Ekscentryczni i kontrowersyjni wzbudzali skrajne emocje, od ciekawości, przez niechęć, po zachwyt. Sukces mierzyli w pieniądzach. Dali zyskał przezwisko Avida Dollars (Chciwy Dolarów), będące anagramem jego imienia i nazwiska. Warhol twierdził, że lubi pieniądze do tego stopnia, że zamiast obrazu za 200 tysięcy dolarów, lepiej powiesić na ścianie banknoty. Na ścianach wystawy Dali kontra Warhol nie ma dolarów, ale są równie cenne dzieła.

Reklama
Media

Widzowie przekraczają próg wystawy wchodząc przez symboliczną bramę z wirującymi banknotami, przechodzą do kolejnych pomieszczeń i bram - Bramy Marylin Monroe, Sali Pop Kina nawiązującej do ikonicznych filmów Salvadora i Andy’ego. Na wystawie są też oryginalne grafiki, rzeźby, zaprojektowane okładki płyt. Na zmysł węchu działa Świątynia Zapachu Salvadora Dalego. Miłośnicy rękodzieła pod okiem sitodrukarza mogą przygotować własną koszulkę z nadrukiem w specjalnie stworzonym warsztacie sitodruku. Obowiązkowym punktem programu są rzędy popiersi z perukami Warhola i wąsami Dalego. Na wystawie znajduje się również replika wnętrz owianego sławą Factory Warhola - legendarnego nowojorskiego atelier artysty, gdzie nie tylko pracował, ale i spędzał czas z bohemą nowojorską.

Reklama
Media / Keystone-France

Miejsce ekspozycji:
Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, IV piętro, Warszawa, Plac Defilad 1

Czas trwania: 22 kwietnia – 7 października 2017 r.

Godziny otwarcia: 9.00–19.00

Producent i organizator wystawy: Art Production DAT

Media