Główną Nagrodę Jury ufundowaną ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla najlepszego spektaklu Przeglądu w wysokości 10 000 złotych otrzymują: Anna Smolar, Michał Buszewicz, Anna Met, Dominika Korzeniecka, Paulina Lombarowicz, Ryszard Kluge, Mariola Kuźnik, Joanna Rzączyńska, Izabela Rzeszowska, Małgorzata Trybalska i Jerzy Walczak, twórcy spektaklu „Aktorzy żydowscy” w reżyserii Anny Smolar z Teatr Żydowski w Warszawie za odwagę w użyciu własnej historii do stworzenia opowieści, która mówi o nas wszystkich. Za bardzo ważną i szczególnie aktualną w dzisiejszej Polsce lekcję tego, w jaki sposób można konfrontować się z własną tradycją i historią. Za kolektywną pracę, która zaowocowała spektaklem ukazującym bogactwo i różnorodność estetyk i form współczesnego teatru, a także za otwarcie widza na doświadczenie wspólnotowe. - tak swoją decyzję wyjaśniło jury festiwalu "Kontrapunkt"

Reklama

Premiera odbyła się w maju 2015 roku, ale od tamtej pory wciąż ukazują się kolejne recenzje. Spektakl ten znalazł się w zestawieniu Gazety Wyborczej dziesięciu najlepszych spektakli w Polsce w 2015 roku. Dostrzeżony i nagrodzony przez krytyków teatralnych, wymieniany w zestawieniach najlepszych spektakli 2015 roku, obecny był na festiwalach: Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy, Festiwalu Nowego Teatru w Rzeszowie oraz na Boskiej Komedii w Krakowie. Ponadto bierze udział w 22. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, organizowanym przez MKiDN oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Za tekst „Aktorów żydowskich” Michał Buszewicz otrzymał Nagrodę dla Młodego Twórcy na 54. Rzeszowskich Spotkaniach Teatralnych – Festiwalu Nowego Teatru.

Co jest tak niezwykłego w tym spektaklu? Według samych autorów „Aktorzy żydowscy" to spektakl próbujący sportretować grupę o niejasnym statusie, w której zarówno słowo „aktorzy” jak i „żydowscy” bywa kwestionowane. Spektakl stawia szereg pytań o status, sens i znaczenie tytułowego sformułowania. Bardziej „aktorzy” czy bardziej „żydowscy”? Panuje obiegowa opinia, że każdy z nich jest Żydem, ale prawda jest taka, że wielu z nich w momencie dołączenia do zespołu nie widziało o tej kulturze nic albo niewiele. Pochodzili z rodzin katolickich, polskich i nagle stanęli przed zadaniem wzięcia na siebie tożsamości żydowskiej. Czy odkryli w sobie fascynację czy niechęć lub może głęboko skryty antysemityzm?

Reklama

Spektakl "Aktorzy żydowscy" będzie wystawiany 6 i 7 maja 2016 r. g. 19.00 w Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich – Centrum Kultury Jidysz.

Reklama