W 2008 r. ukazała się jej solowa płyta pt. "Who Killed Amanda Palmer" z udziałem m.in. innej niekonwencjonalnej amerykańskiej wokalistki, muzyka i kompozytorki Annie Clark. Solowa płyta to artystyczna kulminacja prawie dziesięcioletniego okresu twórczego Palmer. Niektóre utwory na tym krążku mają zabarwienie popowo-twistowe, inne, łagodne i wręcz intymne, ukazują nowe oblicze Amandy, jakiego zazwyczaj nie pokazywała w The Dresden Dolls.

Reklama

Wrocławski koncert zakończył się owacją na stojąco. W jego trakcie publiczność, która niemal po brzegi wypełniła wrocławski Teatr Muzyczny Capitol, wielokrotnie nagradzała artystkę brawami.

W programie tegorocznej edycji PPA znalazło się kilkanaście koncertów, które odbędą się w ramach Nurtu Głównego, koncerty organizowane w ramach Nurtu OFF oraz spektakle muzyczne. Jak poinformowała wcześniej Joanna Kiszkis, rzeczniczka prasowa PPA, wśród gwiazd festiwalu znajdą się w tym roku m.in.: Brendan Perry z pierwszym w Polsce koncertem, fascynująca Marianne Pousseur w jednoosobowym spektaklu "Ismene", a także wielu znakomitych polskich aktorów i wokalistów.

Podczas tegorocznej edycji odbędą się również cztery recitale laureatów Konkursu Aktorskiej Interpretacji Piosenki z lat ubiegłych. Wystąpią m.in. Justyna Wasilewska z piosenkami PJ Harvey, Natalia Sikora z tekstami Norwida, Mikołaj Woubishet w "Murach Hebronu" wg powieści Andrzeja Stasiuka oraz Wacław Mikłaszewski w 24-godzinnym projekcie w ramach Nurtu OFF.

Reklama

Z kolei Konrad Imiela, dyrektor artystyczny PPA i Teatru Muzycznego Capitol podczas konferencji prasowej poprzedzającej PPA zachęcał do zobaczenia m.in. The Magnets, czyli sześciu Brytyjczyków śpiewających a capella, Ingi Liljestrom, znakomitej wokalistki i wiolonczelistki z Australii oraz projektu artystycznego "incarNation Radio Retro" Mai Kleszcz i Wojciecha Krzaka. "Uważam, że wszystkie spektakle są warte polecenia, ale te zasługują na szczególną uwagę. Będziecie żałować, jeśli ich nie zobaczycie" - mówił Imiela.

Jednym z najistotniejszych wydarzeń PPA jest Konkursu Aktorskiej Interpretacji Piosenki. W tym roku do II etapu konkursu zakwalifikowało się 23 młodych aktorów, których będą oceniać: Magdalena Piekorz, Leszek Możdżer, L.U.C., Mariusz Kiljan oraz Mariusz Lubomski. Po raz pierwszy w historii PPA konkurs ma charakter międzynarodowy, a artyści mogą śpiewać również w obcych językach. Zwycięzców tegorocznej edycji widzowie poznają podczas koncertu finałowego.

Koncert finałowy będzie składał się z dwóch części. Po występie laureatów Konkursu Aktorskiej Interpretacji Piosenki widzowie obejrzą "Złotą Różdżkę" w reżyserii Jerzego Bielunasa, z muzyką Marka Materny i Mateusza Pospieszalskiego. W spektaklu wystąpią m.in. Kinga Preis, Justyna Szafran, Bartosz Porczyk, Jadwiga i Dariusz Basińscy z Kabaretu Mumio.

Reklama

Interesująco zapowiada się również kończący tegoroczną edycję PPA Koncert Galowy "...rewolucja", który przygotowuje Agata Duda-Gracz. Będzie to próba połączenia dwóch tegorocznych wydarzeń rocznicowych: Roku Chopinowskiego oraz 30. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych. Podczas koncertu zaśpiewają m.in. Ewa Ziętek, Katarzyna Borek, Milena Lisiecka oraz Tomasz Kot i Wojciech Mecwaldowski.

Podobnie jak w latach ubiegłych zwycięzca Konkursu Aktorskiej Interpretacji Piosenki otrzyma Grand Prix, czyli Tukana Złotego oraz 10 tys. euro. Najlepszy projekt pokazany w ramach Nurtu OFF zostanie nagrodzony Tukanem OFF oraz 10 tys. złotych. Zostanie również przyznany Tukan Dziennikarzy oraz Tukan Publiczności. W tym roku po raz pierwszy zostanie przyznana statuetka Tukana Ulicy dla najlepszego muzyka ulicznego. Otrzyma on również 1 tys. zł.

31. PPA zakończy się w 28 marca.