Oparty w znacznym stopniu na materiałach archiwalnych film jest rekonstrukcją ostatnich dni życia Sophie Scholl (wybitna rola Julii Jentsch), uczestniczki antyhitlerowskiego ruchu Biała Róża.

Reklama

"Tak wielu ludzi umarło dla reżimu Hitlera, a teraz nadchodzi czas, by ktoś umarł przeciwko niemu" - mówi dwa dni przed śmiercią Sophie.

Luty 1943 roku. Niemcy ponieśli wielką klęskę pod Stalingradem. 21-letnia Scholl, studentka monachijskiego uniwersytetu, wpada w ręce policji wraz ze swoim bratem Hansem (Hinrichs) podczas rozrzucania ulotek w gmachu uczelni. Aresztowana, następnie jest przesłuchiwana przez oficera gestapo (Held): "Panno Scholl, czy gdyby pani to wszystko przemyślała, dałaby się pani wciągnąć w tę historię?" - pyta funkcjonariusz. "Robiłabym wszystko tak samo, bo to nie ja, lecz pan ma fałszywy światopogląd" - odpiera Sophie.

W 1942 roku Sophie, Hans i jego przyjaciel Alexander Schmorell kupili maszynę do pisania, powielacz i zapas papieru. W maju po raz pierwszy napisali ulotki nawołujące do sprzeciwu przeciwko reżimowi Hitlera. Zatytułowali ją "Ulotkami Białej Róży" - nie wiadomo dlaczego. Do lipca powstały jeszcze trzy ulotki. Za każdym razem powielano je w kilkuset egzemplarzach i wysyłano z różnych urzędów pocztowych. W lutym 1943 roku zmienili taktykę: malowali na ścianach domów monachijskiej starówki hasła: "Wolność" i "Precz z Hitlerem". Dali się złapać wkrótce potem, podczas rozrzucania ulotek na uniwersytecie.

Reklama

Znaczna część filmu rozgrywa się podczas przesłuchań Sophie przez zaślepionego nazistowską ideologią śledczego. Ci dwoje nie ustąpią ze swoich stanowisk o krok. W statycznym obrazie czai się jednak dramat, doskonale oddany w słowach. Intrygujący, gdy na początku Scholl jeszcze kluczy, nie przyznaje się do udziału w akcjach. Przejmujący, kiedy dziewczyna bierze całą winę na siebie.

Z filmu Rothemunda Sophie Scholl wyłania się jako osoba święta, Joanna d'Arc czasów nazizmu - to wręcz pomnikowy obraz jej niezłomności i odwagi. Wielka lekcja historii, do natychmiastowego nadrobienia.