Nowa odsłona przygód Lary Croft będzie wiernym remakiem "Tomb Raidera", który ponad dekadę temu podbił serca komputerowych maniaków. Wielbiciele serii będą mogli jeszcze raz poprowadzić swoją ulubioną bohaterkę przez antyczne grobowce Peru, Grecji i Egiptu oraz mroczne i pełne niebezpieczeństw podziemne korytarze Atlantydy. Scenariusz gry nie uległ bowiem zmianie, za to cała oprawa wizualna została stworzona na nowo. Programiści musieli dostosować wygląd "Tomb Raidera" do wymagań współczesnych graczy. Tym bardziej że ostatnio wydane odcinki serii ("The Angel of Darkness", 2003 i "Legend", 2005) zachwycały perfekcyjną i płynną grafiką.

W przyszłym roku ukaże się też kolejna część "Tomb Raidera". Będzie to już ósma - w podstawowej serii - gra z panną Croft w roli głównej. Obok siedmiu do tej pory wydanych epizodów ("Anniversary" nie zalicza się do podstawowego cyklu), przeznaczonych na komputery stacjonarne i PlayStation, ukazały się bowiem specjalne wydania: trzy na minikonsole GameBoy, pięć na telefony komórkowe i interaktywne DVD (w tym przypadku Larą sterowało się za pomocą pilota).

Lara Croft (rocznik 1968) to poszukiwaczka przygód i skarbów, ktoś w rodzaju żeńskiego wcielenia Indiany Jonesa. Świetnie wykształcona, wysportowana i - co ważne - bajecznie bogata, w prawdziwym życiu byłaby pewnie gwiazdą z pierwszych stron zarówno brukowców, jak i ekskluzywnych magazynów dla pań. Ale choć jest tworem wirtualnym, to i tak pod względem uwielbienia fanów może konkurować z największymi gwiazdami Hollywood. Jest najlepiej rozpoznawalną ikoną gier komputerowych, gościła na okładkach prestiżowych pism (m.in. brytyjskiego magazynu "The Face"), a kilka wielkich korporacji próbowało od twórców gry kupić prawa do wykorzystania bohaterki w charakterze... wirtualnej rzeczniczki prasowej.

W 2006 roku ponętna archeolog trafiła nawet do Księgi rekordów Guinnessa jako "najlepiej zarabiająca kobieca postać gier komputerowych". Na podstawie przygód Lary Croft powstały także dwie wysokobudżetowe produkcje hollywoodzkie (2001, 2003). Kompletnie nieudane, ale za to z Angeliną Jolie w roli głównej. Porażka artystyczna nie zniechęciła jednak producentów i prawdopodobnie w 2009 roku zobaczymy Larę Croft na srebrnym ekranie po raz trzeci. I - być może - nie ostatni.

Zakończyła się natomiast publikacja komiksów o przygodach Lary Croft. Wydawnictwo Top Cow zamknęło edycję po 50. numerze, mimo iż seria cieszyła się ogromną popularnością (pierwszy numer był w Stanach Zjednoczonych najlepiej sprzedającym się komiksem 1999 roku). Cykl podsumowano monumentalnym, ponadtysiącstronicowym albumem "Tomb Raider Compendium" zbierającym wszystkie odcinki serii.

Jeśli jednak kolejne odsłony gry i trzecia część filmu odniosą znaczący kasowy sukces, to pewnie Lara w wersji komiksowej także powróci do łask. Ciekawostką może być fakt, że powstały także trzy powieści o dzielnej poszukiwaczce skarbów, jednak niezadowolone ze sprzedaży wydawnictwo Ballantine zdecydowało o zamknięciu projektu książkowego. Fiaska ekranizacji czy nowelizacji "Tomb Raidera" nie mogą jednak dziwić. W końcu żadna inna - poza grą komputerową - forma rozrywki nie daje tyle satysfakcji z obcowania z Larą Croft, wirtualną ikoną XXI wieku.

Reklama