Jak powiedział PAP prezes Zakładów Produkcji Specjalnej w Pionkach Arkadiusz Szulecki, w ciągu półtora miesiąca można spodziewać się reedycji m.in. wydanej w 1966 roku pierwszej płyty Czerwonych Gitar oraz czarnych krążków z przebojami Ewy Demarczyk oraz Marka Grechuty.

Reklama

Szulecki zdradził, że prowadzone są także rozmowy w sprawie wydania płyty gramofonowej z utworami pochodzącego z Pionek popularnego wokalisty Andrzeja "Piaska" Piasecznego.

Oferta skierowana będzie głównie do kolekcjonerów czarnych krążków. Nakład jednego tytułu wyniesie 500-600 sztuk. Płyty będzie można kupić poprzez stronę internetową zakładów oraz w wybranych sklepach muzycznych.



Pierwsze płyty wyprodukowane zostaną na zamówienie w fabryce w Czechach. Pionkowskie zakłady, choć dysponują technologią niezbędną przy tego rodzaju produkcji, nie mają na razie urządzeń do tłoczenia płyt. Jak podkreślił Szulecki, jeszcze w tym roku zakłady z Pionek będą chciały kupić niezbędne maszyny i uruchomić własną produkcję płyt.

Reklama

Według Szuleckiego, w Polsce jest zapotrzebowanie na płyty gramofonowe. Świadczy o tym, m.in. duże zainteresowanie na aukcjach internetowych.

Zakłady Tworzyw Sztucznych Pronit-Pionki tłoczyły płyty gramofonowe do początku lat 90. Były wówczas liderem na polskim rynku producentów płyt. Pronit produkował również kleje oraz proch i amunicję na potrzeby wojska.

Reklama



W latach 90. w zakładach zaczęły się grupowe zwolnienia i ograniczanie produkcji. Firmę podzielono na kilka spółek, nastąpiła upadłość macierzystego zakładu. W 2005 roku Urząd Miasta w Pionkach odkupił majątek Pronitu od syndyka masy upadłościowej, pozostałe spółki upadły lub kontynuują działalność.

Obecne Zakłady Produkcji Specjalnej są kontynuatorem produkcji wojskowej Pronitu. Odbiorcą 95 proc. ich produkcji - głównie prochu i amunicji czołgowej - jest resort obrony narodowej i MSWiA. Zakłady wchodzą w skład grupy Bumar.