Libretto "Katii Kabanowej" powstało w 1921 roku na podstawie "Burzy" – bardzo popularnego wówczas dramatu Aleksandra Ostrowskiego. Jego treścią jest tragiczna historia Katii, młodej żony Tichona Kabanowa, podporządkowanego tyranizującej cały dom matce.

Leos Janáček stworzył prototyp kobiety tragicznie samotnej, niezależnej, mającej silne poczucie odrębności. Katia za swoją niezgodę na kołtuństwo, niezdrowy matriarchat i prawo do wolności płaci najwyższą cenę. Katia Kabanowa to dzieło niezwykle emocjonalne, pełne melodycznej tkliwości i żarliwego uniesienia.

To pierwsze wystawienie tego utworu na scenie narodowej. Reżyseruje je David Alden, jeden z najciekawszych i najbardziej znanych twórców w świecie współczesnej opery. Obejrzymy tylko 2 spektakle: 16 i 21 września 2010.

Oto szczegóły przedstawienia:

Czas trwania: 1 godz. 45 min. (bez przerwy)

Koprodukcja: English National Opera, Londyn  

Dyrygent: Tomáš Hanus


Reżyseria: David Alden


Scenografia: Charles Edwards


Kostiumy: Jon Morrell


Przygotowanie chóru: Bogdan Gola


Światła: Adam Silverman


Ruch sceniczny: Maxine Braham 

Chór i Orkiestra Opery Narodowej, statyści
 

Obsada:


Dikoj - Aleksander Teliga


Borys - Rafał Bartmiński


Kabanicha - Eva Urbanová 


Tichon - Paweł Wunder


Katia - Wioletta Chodowicz


Kudriasz - Karol Kozłowski


Warwara - Elżbieta Wróblewska


Kuligin - Michał Partyka


Głasza - Magdalena Idzik


Fiekłusza - Aneta Łukaszewicz 

Specjalnie dla użytkowników serwisu Dziennik.pl mamy 5 podwójnych zaproszeń na przedstawienie w dniu 21 września. Chętnych prosimy o wysłanie swoich danych na adres konkursy@dziennik.pl z dopiskiem Teatr Wielki 21 września.