>>> Dziennik.pl na Facebooku. Zobacz! Polub!

Większość polskich miast organizuje Noc Muzeów z soboty na niedzielę. Wyjątkiem w tym roku jest Kraków, który włączy się w akcję dopiero za tydzień - z piątku na sobotę (20 i 21 maja). Do udziału w przedsięwzięciu zgłosiło się kilkanaście najważniejszych krakowskich muzeów, w tym po raz pierwszy - Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK, które zostanie oficjalnie otwarte 19 maja.

Reklama

>>> Czytaj także: Noc Muzeów w Krakowie dopiero za tydzień

Szczeciński oddział Instytutu Pamięci Narodowej zaprasza w Noc Muzeów na spotkanie w klimacie lat 80. Prezentowane będą pojazdy, sprzęt i umundurowanie MO. Serwowana będzie woda sodowa z odrestaurowanego saturatora. Wszystko pod okiem członków historycznej grupy rekonstrukcyjnej MO.

Muzeum Wigier w Starym Folwarku (Podlaskie) zorganizuje Noc Muzeów nad jeziorem Wigry - będzie tam można oglądać podwodny świat na łodzi Leptodora 2. To jedyna w Polsce łódź z przeszklonym dnem, specjalnie przystosowana do podglądania tego, co dzieje się pod wodą.

>>> Czytaj także: Noc Muzeów u prezydenta, premiera i w parlamencie

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli przygotowało wystawę "Listów z przeszłości"; prezentowane będą oryginalne listy z 1947 r., napisane przez troje pracowników Huty Stalowa Wola, którzy skarżą się m.in. na brak wolności i sprawiedliwości w stalinowskiej Polsce. Zapiski te zostały znalezione w czasie remontu w ścianie budynku huty. Ich odnalezienie odbiło się głośnym echem w mediach.

Reklama

Zabytki związane z historią medycyny: sprzęty apteczne, lekarskie, naczynia do przechowywania leków, np. proszku z mumii, będzie można zobaczyć w trakcie Nocy Muzeów w Muzeum Narodowym we Wrocławiu na wystawie "Szlachetne zdrowie".

>>> Czytaj także: Noc Muzeów na Pomorzu: "Gwiezdne Wojny" i powrót do PRL

Po raz pierwszy do Nocy Muzeów przyłączą się w tym roku placówki w Wadowicach. Czynne będą m.in. Muzeum Miejskie, którego ekspozycja przybliża rodzinne miasto Karola Wojtyły z czasów jego dzieciństwa oraz replika domu rodzinnego Jana Pawła II w domu katolickim przy parafii Ofiarowania NMP. Budynek, w którym przed wojną mieszkała rodzina Wojtyłów i obecnie mieści się muzeum, jest przebudowywany.

Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie podczas nocy muzeów będzie obchodzić swoje 55. urodziny. Oprócz możliwości oglądania stałych ekspozycji zaplanowano wiele atrakcji, m.in. na Starym Rynku przygotowano wielką kartkę urodzinową - będzie tam można wpisać życzenia dla muzeum.

>>> Czytaj także: Noc Muzeów: TVP zaprasza na noc z gwiazdami

Pokazy dawnego prania i krochmalenia i podróż po mieście zabytkowym taborem to niektóre z atrakcji przygotowanych przez poznańskie muzea. Biblioteka Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Poznaniu zaprasza na "nocne igraszki". Zainteresowani zobaczyć będą mogli inkunabuły, stare druki, księgi libertyńskie, historyczne i biblijne ozdobione nieprzyzwoitymi rycinami.

Kopie powiększonych archiwalnych fotografii wnętrz Zamku Książąt Czartoryskich wykonanych w 1905 r. przez Antoniego Pawlikowskiego przygotowano w Gołuchowie (Wielkopolska). Zdjęcia mają pozwolić porównać wnętrza dawnego muzeum stworzonego przez Izabellę z Czartoryskich Działyńską (1830-1899) ze stanem obecnym.

>>> Czytaj także: Noc Muzeów w Warszawie: zobacz "Damę z gronostajem"

Imprezę "Kielecka Muzeaika" przygotowały wspólnie instytucje: Muzeum Narodowe, Muzeum Wsi Kieleckiej, Muzeum Historii Kielc i Muzeum Zabawek i Zabawy. Z okazji Nocy Muzeów muzealnicy pozamieniali się eksponatami. Zadaniem zwiedzających będzie odkryć, które przedmioty pochodzą z innej instytucji i nie pasują do wystawy.



Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem przygotowało szereg wydarzeń kulturalnych: m.in. w gmachu głównym zakopiańskiego muzeum przy Krupówkach będzie można obejrzeć multimedialną prezentację o początkach narciarstwa w Tatrach, wzbogaconą o pokaz starego sprzętu narciarskiego; najważniejszym wydarzeniem będzie otwarcie nowej filii Muzeum Tatrzańskiego - Galerii Sztuki XX wieku w witkiewiczowskiej willi "Oksza".

>>> Czytaj także: Noc Muzeów na Śląsku: wystawy, koncerty i Noc Absurdów

Zabrzańska Zabytkowa Kopalnia Guido przygotuje trzecią już Noc Absurdu. Ponieważ program do ostatniej chwili jest niespodzianką, Guido przypomina, że w poprzednie Noce 320 metrów pod ziemią urządzano m.in. podziemną plażę - z piaskiem, siatkówką plażową, szumem morza, ratownikiem i koktajlami owocowymi, a rok później - podziemną krainę Narnii - z jarmarkiem, Zamarzniętym Jeziorem (małym lodowiskiem) i Lodowym Labiryntem.

W Muzeum Czartoryskich w Puławach (Lubelskie) podczas Nocy Muzeów zaprezentowany zostanie nieznany dotychczas rysunek Jana Matejki z 1853 r. przedstawiający herb Pogoń Litewska. Matejko miał wtedy 15 lat i był uczniem krakowskiej Szkoły Sztuk Pięknych. Rysunek - wykonany ołówkiem na papierze - został zakupiony przez muzeum od prywatnych właścicieli, spadkobierców nauczyciela dzieci Matejków.

>>> Czytaj także: Noc Muzeów na Podlasiu: PRL, przyroda i medycyna

W Ratuszu w Białymstoku, głównej siedzibie Muzeum Podlaskiego, będzie można zagrać w planszową grę "Kolejka" nawiązującą do realiów PRL-u. W muzeum eksponowana jest też tematyczna wystawa fotografii autorstwa Mariusza Olkowskiego prezentująca Białystok w latach 80. ubiegłego wieku. Chętni mogą przynieść stare płyty winylowe i pocztówki dźwiękowe, które można będzie odtwarzać z adaptera w ramach zabawy "Tamte prywatki".

W Łodzi atrakcją będą wycieczki w ramach Muzeum Rozproszonego, podczas których siedmiu przewodników różnymi trasami będzie oprowadzać zwiedzających po "zaginionej dzielnicy", czyli Litzmannstadt Getto - zamkniętej w latach 1940-1944 dzielnicy żydowskiej.

>>> Czytaj także: W Noc Muzeów w IPN Nocny Festiwal Planszowych Gier Historycznych

W Koszalinie w Nocy Muzeów uczestniczyć będzie 19 placówek, w tym m.in. zamknięte na co dzień dla zwiedzających muzea znajdujące się na terenie dwóch jednostek wojskowych oraz Muzeum Wody. Nocne spotkanie z kulturą Japonii organizuje w ramach ogólnopolskiej Nocy Muzeów - Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Dzień wcześniej w Muzeum Witolda Gombrowicza w podradomskiej Wsoli zaplanowano koncert i czytanie prozy patrona placówki.

W Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu po raz pierwszy będzie można podziwiać Sanctus Adalbertus, czyli replikę Łodzi św. Wojciecha. Wykonana z drewna dębowego ma 11 m długości i waży blisko tonę.

>>> Czytaj także: Noc Muzeów w Warszawie: zobacz dzieła utracone