Noc w Muzeum Śląskim upłynie pod hasłem "Fotografia/Obraz/Obrazowanie". Projekt członków katowickiego Związku Polskich Artystów Fotografików ma pokazać ewolucję fotografii od form i gatunków klasycznych do współczesnych. Zaplanowano m.in. trzy prelekcje multimedialne, prezentacje wystaw, a także warsztaty dla dzieci.

Reklama

Muzeum Śląskie chce też stworzyć kolaż pamięci "Górny Śląsk 1914-1939 w obrazie i fotografii". Uczestnicy tamtejszej Nocy będą proszeni o przyniesienie ze sobą kserokopii starych, rodzinnych zdjęć związanych z historią Górnego Śląska w latach 1914-1939 (przede wszystkich z powstaniami śląskimi), a także fotografii miejsc kojarzonych z tymi wydarzeniami. Wszystkie trafią na tablicę przed muzeum.

Muzeum Historii Katowic wraz z pobliską Akademią Muzyczną przygotowało m.in koncerty instrumentów dętych i perkusyjnych oraz prezentacje muzyki dawnych wnętrz mieszczańskich towarzyszące stałej wystawie poświęconej temu tematowi. Muzeum pokaże też m.in. przygotowaną przez grafików i informatyków Instytutu Techniki Górniczej Komag wirtualną podróż do dawnej dzielnicy Katowic - Kuźnicy Boguckiej oraz warsztaty graficzne.

Katowicki oddział Instytutu Pamięci Narodowej m.in. zaprezentuje spektakle telewizyjne "Śmierć Rotmistrza Pileckiego" i "Inka 1946. Ja jedna zginę" oraz filmy o gospodarce PRL "Jeden dzień w PRL", "Każdy wie, kto za kim stoi", "Co rzucili? Rzeczywistość kolejkowa PRL", a także filmy o "Żołnierzach Wyklętych". W siedzibie IPN będzie można też wieczorem grać w grę edukacyjną "Kolejka".

Reklama

Po katowickim Muzeum Izbie Pamięci Kopalni Wujek oprowadzać będą uczestnicy strajku z grudnia 1981 r. Wyświetlany będzie przegląd filmów: "Życiorysy z bliznami", "Sprawiedliwość - proszę czekać", "Czarne serca" i "Lot kuli". Między siedzibą IPN, archiwum IPN i Muzeum Izbą Pamięci Kopalni Wujek Instytut zapewni transport bezpłatnym busem.

Między niektórymi atrakcjami nocy w Katowicach kursować będzie też bezpłatna linia specjalna organizującego komunikację miejską w regionie Komunikacyjnego Związku Komunalnego GOP. Będzie kursować trasą: Kopalnia "Katowice" (ul. Olimpijska) - Muzeum Śląskie (Rynek) - Centrum Scenografii (ul. Jagiellońska).

Zabrzańska Zabytkowa Kopalnia Guido przygotuje trzecią już Noc Absurdu. Ponieważ program do ostatniej chwili jest niespodzianką, Guido przypomina, że w poprzednie Noce 320 metrów pod ziemią urządzano m.in. podziemną plażę - z piaskiem, siatkówką plażową, szumem morza, ratownikiem i koktajlami owocowymi, a rok później - podziemną krainę Narnii - z jarmarkiem, Zamarzniętym Jeziorem (małym lodowiskiem), i Lodowym Labiryntem.

Reklama

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu w Noc Muzeów m.in. zaproponuje dzieciom blok pod hasłem "Wehikuł czasu", m.in. z prezentacją wieczorynek z czasów PRL na wystawie "Jestem sobie mały miś. Bohaterowie dobranocek PRL-u". Atrakcjami mają być też inscenizacje życia z początków naszej ery - targ niewolników oraz starcie legionistów rzymskich z barbarzyńcami, a także inscenizowane opowieści o Celtach i ich wierzeniach i zwyczajach.

Muzeum Częstochowskie, prócz nieodpłatnego udostępnienia swoich wystaw, przygotuje w pawilonie etnograficznym i parku im. Staszica zabawę "Podchody z Borutą" - w oparciu o wystawę "W starej wierzbie diabeł mieszka". W Rezerwacie Archeologicznym prezentowany będzie natomiast m.in. efektowny film "Trzcinica - Karpacka Troja" Zdzisława Czaca.

Tramwaje Śląskie w Noc Muzeów udostępnią do zwiedzania swoją efektowną zajezdnię w Chorzowie Batorym. Zainteresowanych będą do niej dowozić historycznym taborem z rynku w Chorzowie i ze Słonecznej Pętli w Katowicach.

Na zamku w Będzinie odbędzie się natomiast "Powrót do średniowiecza" - z pokazami walk rycerskich, strzelania z łuku, rzutów włócznią, zakuwania w dyby, tańców i zabaw rycerskie. Prezentowany będzie także spektakl "tańca ognia", chętni będą mogli wziąć udział w przemarszu "szlakiem pokutnym" wokół zamku z pochodniami.