Brave Festival to wydarzenie niezwykłe, gdyż oprócz odkrywania przed widzem tajemnic ginących kultur niesie pomoc innym. Całkowity dochód z biletów Brave Festival od początku istnienia przekazuje na cele charytatywne. Od pierwszej edycji beneficjentem wydarzenia jest organizacja pozarządowa ROKPA International niosąca pomoc głównie dzieciom w Tybecie, Nepalu oraz krajach Afryki.

Reklama

"Chcieliśmy zrobić festiwal nie tyle o kulturze i sztuce, ile o ludziach, którzy często za cenę swojego życia pielęgnują własną tożsamość. Naszą ambicją jest to, aby ten festiwal był głosem, głosem kultur, których już nie ma, albo za chwilę nie będzie. Ten festiwal ma dać sygnał pewnych zjawisk, które dzieją się na całym świecie" - podkreśla Grzegorz Bral, dyrektor artystyczny imprezy.

W tym roku Brave skupi się na kobietach. Będzie wtajemniczać w ich rytuały i tradycje, po to by obudzić w odbiorcach wrażliwość i tolerancję na drugiego człowieka, ukaże różne oblicza kobiecości i kobiet w kulturze.

"To będzie wielkie święto kobiet. Tegoroczna edycja festiwalu upłynie pod hasłem +Wtajemniczenia kobiet+. Do Wrocławia zaprosiliśmy 240 artystów w tym 120 artystek, które przez sześć dni będą prezentować swoją sztukę. Zaprosiłam kobiety, które maja moc wtajemniczenia, którą pokazują poprzez swoją kobiecość, rytuały i mistykę. Chcemy pokazać kobiety, dla których sztuka ma wymiar społeczny" - tłumaczy Anna Zubrzycki, dyrektor artystyczny Brave Festival.

Reklama

Jak zapewniają organizatorzy tegoroczny festiwal będzie bardzo muzyczny. Już w dniu otwarcia publiczność będzie świadkiem mistycznego występu artystek z wyspy Majotta, ze sztuką Debaa. 15-osobowa grupa zaprezentuje pieśni, które skierowane są do proroka. "Jest to bardzo delikatny, mistyczny pokaz. Niezwykły zarówno pod względem muzycznym jak i tanecznym" - podkreśla Anna Zubrzycki.

Na końcu festiwalu Wrocław opanuje blues pustyni w wykonaniu 9-osobowej grupy Tartit. Zespół został powołany w obozie dla uchodźców i pomógł jego członkom przetrwać trudne, skrajne sytuacje.

Niewątpliwą gwiazdą tegorocznej edycji będzie 100-letnia Bi Kidude z Zanzibaru. Artystka była gościem specjalnym Brave w 2012 roku. W tym roku zaprezentuje ona tradycję unyago - czyli rytuał inicjacji młodych kobiet. Ceremoniał, który może trwać od kilku jednego dnia do kilku miesięcy ma przygotować kobiety do dojrzałości płciowej i roli dorosłej kobiety.

Reklama

Ważnym elementem festiwalu jest program edukacyjny Brave Kids. Organizatorzy młodym gościom z całego świata proponują warsztaty artystyczne. Pod okiem pedagogów dzieci poprowadzą dla siebie nawzajem warsztaty artystyczne według zasady "Dzieci uczą dzieci". Ich efektem jest wspólny spektakl przygotowany przez dzieci, który zostanie zaprezentowany podczas finału imprezy. To jednak nie jedyna premiera tej dziecięcej sztuki.

"Brave Festival i Brave Kids zostali zaproszenie przez Ambasadorów Narodów Zjednoczonych przy UNESCO do Paryża. Zaraz po prezentacji na festiwalu we Wrocławiu jedziemy razem z całą grupą dzieci do Paryża, żeby zaprezentować ten projekt" - poinformował Grzegorz Bral.

Tegoroczna, ósma edycja Brave Festival rozpocznie się 2 lipca we Wrocławiu i potrwa do 7 lipca. Całkowity dochód z biletów Brave Festival od początku istnienia przekazuje na rzecz organizacji pozarządowej ROKPA International niosącej pomoc głównie dzieciom w Tybecie, Nepalu oraz krajach Afryki.(PAP Life)

mdn/ zig/