• Anna Dereszowska w czasie akcji Zaczytani.org
  6
  Niepotrzebna, zapomniana, dawno przeczytana... Zamiast marnować się i kurzyć na domowej półce, może umilić chwile spędzone w szpitalu. Książka, bo o niej mowa, dzięki temu dostanie drugie życie, a chory maluch czy dorosły - emocje i wsparcie. Już po raz czwarty Zaczytani w całej Polsce zbierają książki dla pacjentów 603 szpitali.
 • Kirgistan
  10
  10
  "Kirgizi twierdzą, że rozpad ZSRR nie przyniósł im nic dobrego. Wdając się w pogaduszki ze sprzedawczyniami z sennych, kirgiskich miejscowości słyszałam, że stare dobre czasy odeszły w niepamięć. Za ZSRR była praca, były pieniądze, a rodziny były razem" - mówi w rozmowie z dziennik.pl Kinga Lityńska. Z podróżniczką i autorką książki "Rosja poza Rosją" rozmawiamy m.in. o rosyjskiej spuściźnie na ziemiach dzisiejszego Kazachstanu i Kirgistanu.
 • Olga Tokarczuk
  4
  Książka "Bieguni" Olgi Tokarczuk w tłumaczeniu Jennifer Croft, pierwsza powieść polskiej autorki przełożona na język angielski, znalazła się wśród sześciu pozycji nominowanych do prestiżowej Międzynarodowej Nagrody Bookera.
 • polska_ukraina
  2
  W aferze o nieszczęsną nowelizację ustawy o IPN wątek ukraiński zszedł na plan dalszy. Ze zrozumiałych powodów: głupocie przywołania antysemickich demonów akurat w 50. rocznicę Marca ‘68 trudno dorównać, podobnie jak dyplomatycznej (i promocyjnej) katastrofie towarzyszącej tej "godnościowej" aberracji. Ale nad sprawą ukraińską w nowelizacji warto się pochylić, choćby dlatego że "ukraińskość" to jedyne zastosowane w tym tekście etniczne kryterium określania tożsamości zbrodniarzy.
 • Mózg
  1
  Podtytuł popularnonaukowej książki „Mózg rządzi” Kai Nordengen brzmi: „Twój niezastąpiony narząd”. To bardzo kategoryczne stwierdzenie – przecież na temat tego, które narządy są niezastąpione, zdania wydają się wciąż podzielone.
 • Owca / Fot. Karol Nienartowicz / "Górskie wyprawy fotograficzne"
  1
  "Góromania to nieuleczalna choroba, ciężka do wyjaśnienia. Obcowanie z górami jest przeżyciem estetycznym, kulturowym i sportowym, a kiedy do górskich wędrówek dołączy jeszcze fotografowanie również artystycznym" - pisze we wstępie do swojej książki Karol Nienrtowicz. W "Górskich wyprawach fotograficznych" zajdziemy jego piękne zdjęcia, a także porady na temat fotografowania gór oraz  całe mnóstwo barwnych historii stanowiących punkt wyjścia do bardziej uniwersalnych opowieści o fotografii.
 • Indianie z Ameryki Północnej
  1
  1
  Dlaczego posiadający ogromne fortuny Indianie z plemienia Osage w latach 20 XX wieku ginęli w tajemniczych okolicznościach? Amerykański dziennikarz David Grann poświęcił mnóstwo czasu, by przyjrzeć się jednej z najbardziej szokujących zbrodni w historii Stanów Zjednoczonych, przy okazji przybliżając czytelnikowi, jak wyglądało rozwiązywanie zagadek kryminalnych w pionierskich czasach oraz jakie były początki FBI.
 • Miejsca, których nie ma
  22
  Na przejściu granicznym w Dorohusku prawie zawsze się stoi. Godzinę, dwie, pięć, osiem. Nawet lubię tak stać. To jest jak oczekiwanie na wjazd do przeszłości. Do przeszłości, bo na Wołyniu czas się zatrzymał. Od razu za granicą jest inny świat.
 • Książka
  22
  7
  Decyzja departamentu kontroli publikacji w sprawie pracy brytyjskiego historyka Anthony Beevora "Stalingrad" wprowadza jedynie zakaz sprowadzania z Rosji tamtejszego wydania, ale jest nieodwołalna - powiedział w sobotę AFP szef tego departamentu Serhij Olijnyk.
 • Wyłącznie z pisania książek w Polsce utrzymuje się może kilku autorów.
  3
  Na rynku książki rządzą duzi wydawcy i celebryci pióra. Drobnym oficynom i autorom, którzy stanowią większość, coraz trudniej się przebić.
 • Książka
  W roku 1961 w Ameryce ukazała się kultowa powieść science fiction Roberta Heinleina "Obcy w obcym kraju". To historia człowieka wychowanego przez Marsjan, który wraca na Ziemię i nie może się jej nadziwić. Pół wieku (z górką) później Arlie R. Hochschild napisała "Obcego we własnym kraju". I trzymam kciuki, żeby ta książka też okryła się legendą. Bo na to absolutnie zasługuje.
 • Rafał Woś
  Postprawda została uznana przez anglosaskie elity za słowo 2016 r. Przy okazji pojawiło się pytanie o jego rodowód. Bo wbrew pozorom alternatywne fakty nie pojawiły się w życiu publicznym wraz z wyborem Donalda Trumpa na prezydenta.
 • Wydatki na rachunki

  Podwyżki cen prądu, wody, gazu, wywozu śmieci... Po świętach będzie drożej

 • Prezydent Andrzej Duda

  Prezydent: Działanie grupy sędziów, którzy po orzeczeniu TSUE powrócili do SN, to złamanie konstytucji

 • Magirus Deutz Rosenbauer

  Unikatowy wóz strażacki na sprzedaż. "Stan niespotykany. Silnik pali na dotyk. Wjeżdża wszędzie" [ZDJĘCIA]

Zobacz więcej