"Od dawna nie czytałem w polskiej literaturze tak wspaniale napisanej biografii artysty. To nie tylko opis drogi twórczej jazzmana, kopalnia wiedzy o polskim jazzie, ale przede wszystkim opowieść o losie artysty, jego walce o własną tożsamość, wiarygodność w sztuce i ogromnej cenie, jaką się za to niekiedy płaci" - mówił w środę Adam Pomorski, przewodniczący jury Warszawskiej Premiery Literackiej.

Reklama

W "Desperado" polski jazzman opowiada o legendarnych koncertach i sesjach nagraniowych, o muzykach, z którymi miał okazję współpracować - Komedą, Trzaskowskim, Możdżerem, Harperem, o kształtowaniu artystycznej osobowości i dojrzewaniu do roli ojca. Czytelnik śledzi drogę, która zaprowadziła Stańkę na szczyty plebiscytów w najlepszych jazzowych periodykach świata, oraz ścieżkę, która omal nie zaprowadziła go na samo dno. Ceną, o której wspominał Pomorski, a którą zapłacił Tomasz Stańko, było uzależnienie od alkoholu i narkotyków. "Desperado" to jednak historia z happy endem. Stańko potrafił zerwać z nałogami, powrócić do życia i grania na trzeźwo" - podkreślił Pomorski.

"Wobec pomysłu napisania mojej biografii byłem nastawiony, delikatnie mówiąc, sceptycznie. Takie opowieści są przeważnie bardzo nudne, chyba że książka ma walory literackie. I właśnie dlatego Rafał Księżyk, którego teksty znałem już wcześniej, zdołał mnie przekonać. Nad książką pracowaliśmy rok, spotykając się kilka razy w miesiącu. Ostatecznie przekonało mnie to, że Rafał zna moje życie lepiej niż ja sam. Czasem zdarzało się, że nie pamiętałem jakiegoś koncertu - on pamiętał wszystko" - opowiadał Stańko.

Warszawska Premiera Literacka to nagroda przyznawana przez warszawskich księgarzy najciekawszym i najstaranniej wydanym książkom. Z dwunastu Książek Miesiąca wybierana jest później Książka Roku.

Książka "Desperado" ukazała się nakładem Wydawnictwa Literackiego.