Festiwal im. Josepha Conrada nie jest poświęcony twórczości tego autora. Autor "Jądra ciemności" użycza jedynie swojego nazwiska jako patron międzynarodowego święta literatury. W zamierzeniu organizatorów, krakowski festiwal ma być przeglądem różnorodności twórczej, nie tylko literackiej.

Reklama

"Próbujemy dotrzymać słowa danego przed rokiem, że nie będziemy promować jednej wizji świata; że nie będziemy zapraszać autorów, którzy będą się ze sobą zgadzać; nie będziemy szli utartymi koleinami; nie będziemy powtarzać tego, co już wiadomo" - powiedział na wtorkowej konferencji prasowej dyrektor artystyczny festiwalu, prof. Michał Paweł Markowski.

"Raczej będziemy chcieli pokazywać to, co nowe - rzeczy mniej znane w Polsce, ale bardzo znane na świecie po to, żeby zmniejszyć dystans między nami i życiem literackim w Polsce a życiem literackim na świecie" - podkreślił.

Doroczne spotkanie prozaików i poetów, ale nie tylko, bo także reporterów, literaturoznawców i reżyserów potrwa do niedzieli. W festiwalu biorą udział goście z Ukrainy, Słowenii, Rumunii, Węgier, Niemiec, Szwecji , Francji, Włoch, Turcji i USA.



Reklama

Od wtorku do niedzieli w Krakowie gościć będą tacy pisarze, jak m.in. ubiegłoroczna noblistka Herta Mueller, Marjane Satrapi, Rabih Alameddine, Claude Lanzmann, Jurij Andruchowycz, Sven Lindqvist, Jean Hatzfeld, Laszlo Krasznahorkai.

Spośród polskich pisarzy, krytyków i artystów zaproszenie na festiwal przyjęli m.in. Krzysztof Varga, Andrzej Stasiuk, Ewa Kuryluk, Piotr Paziński, Piotr Sommer, Przemysław Czapliński, Maciej Zaremba, Marcin Koszałka, Artur Domosławski, Inga Iwasiów, Krystian Lupa, Jerzy Pilch, Tadeusz Słobodzianek i Mirosław Bałka.

Reklama

Festiwalowe spotkania i imprezy odbywać się będą w 20 miejscach Krakowa, m.in. w Bunkrze Sztuki, Instytucie Goethego, Międzynarodowym Centrum Kultury i Muzeum Narodowym. Festiwalowy tydzień wypełnią debaty i spotkania z pisarzami zaplanowane w krakowskich kawiarniach, klubach i galeriach. Literackim spotkaniom towarzyszyć będą koncerty, spektakle, projekcje filmowe i wystawy.



Festiwal im. Conrada zbiega się w czasie z XIV Targami Książki w Krakowie, które odbędą się od czwartku do niedzieli. Dlatego część festiwalowych imprez zaplanowano na targach. Przed rokiem targi książki odwiedziło prawie 25 tys. miłośników literatury. Wśród wydarzeń tegorocznego festiwalu - poza spotkaniami z pisarzami i artystami - organizatorzy zapowiadają m.in. pokaz głośnego obrazu Anselma Kiefera "Das Haar", z kolekcji Grażyny Kulczyk. Płótno Kiefera inspirowane jest poezją Paula Celana. Kolejną atrakcją ma być spektakl "Nasza klasa" przygotowany przez Fundację Sztuka Dialogu według tekstu Tadeusza Słobodzianka. Sztuka Słobodzianka otrzymała ostatnio Nagrodę Literacką Nike.

Podobnie jak przed rokiem Wieża Ratuszowa na krakowskim Rynku na znak trwania festiwalu przez pięć nocy na podobieństwo latarni morskiej będzie wysyłać sygnały świetlne widoczne w promieniu 8-10 km.

Organizatorami festiwalu są: Fundacja "Tygodnika Powszechnego", Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz miasto Kraków.