Uważam, że to najbardziej demokratyczne, a przez to i najważniejsze nagrody kulturalne w Polsce. W końcu 28 mln klientów Empiku nie może się mylić. To chyba większa frekwencja niż przy poprzednich wyborach - powiedział otwierając galę Marcin Prokop.

Reklama

Bestsellery Empiku przyznawane są w czterech głównych kategoriach: film, gry i programy, muzyka i książki.

W kategorii książki triumfowali debiutanci. Wśród "biografii i literatury faktu" wielkim powodzeniem cieszyła się autobiograficzna książka Danuty Wałęsy "Marzenia i tajemnice".

Z całego serca dziękuję moim kochanym czytelnikom. Jest mi bardzo miło, że została tak przyjęta, jak sobie wymarzyłam. To wspaniałe podsumowanie całego mojego dotychczasowego życia. Odważyłam się opisać je w sposób do bólu szczery i myślę, że dlatego została tak ciepło przyjęta - powiedziała Danuta Wałęsa.

Z dużym zainteresowaniem czytelników spotkała się także publikacja "Nie wierzę w życie pozaradiowe" Marka Niedźwieckiegiego. Najbardziej dziękuję tym wszystkim, którzy książkę przeczytali i napisali do mnie, że jest za krótka. To mi daje szansę, żeby jeszcze coś napisać - powiedział laureat.

Reklama

Natomiast w kategorii "nauki humanistyczne i społeczne" drugi rok z rzędu triumfuje Szymon Hołownia, tym razem z książką "Bóg, kasa i rock'n'roll", którą napisał razem z Marcinem Prokopem.

Reklama

Wśród kategorii książkowych pojawiła się także nowość - "ebook". Zwycięstwo w tej dziedzinie przypadło podręcznikowi Pawła Wimmera "Angielskie formuły konwersacyjne".

W kategorii audiobooków po raz drugi wygrała powieść zaadaptowana do słuchania przez Edytę Jungowską i jej firmę JUNG-OFF-SKA, w tym roku są to "Dzieci z Bullerbyn". Aktorka była nieobecna na gali i podziękowała za wyróżnienie poprzez nagranie wideo. "Jesteśmy wydawnictwem bardzo młodym, istniejemy na rynku zaledwie dwa lata. Przede wszystkim za tę nagrodę powinnam podziękować Astrid Lindgren. Moim marzeniem jest, żeby współczesne dzieci rozkochały się w jej twórczości".

W kategorii "edukacja" bezkonkurencyjna była Beata Pawlikowska. O nagrodę walczyły tylko jej książki z cyklu "Blondynka na językach", a ostatecznie zwyciężyła publikacja do nauki języka angielskiego "Blondynka na językach - angielski brytyjski".

Ten projekt musiał powstać, ponieważ stworzyło go życie. Kiedyś sama próbowałam nauczyć się języka hiszpańskiego i sięgałam po wszystkie możliwe kursy - żaden nie działał. Wszystkie skupiały się na gramatyce, a ja uważam, że teoretyczna znajomość gramatyki nie jest potrzebna, żeby poprawnie mówić w językach obcych. Stworzyłam tę serię książkę korzystając ze sprawdzonej na sobie metody - powiedziała PAP Life Beata Pawlikowska.

W "literaturze pięknej" na najwyższej pozycji znalazł się "Cmentarz w Pradze", pierwsza książka Umberta Eco nagrodzona statuetką Bestsellera Empiku. Carlos Ruiz Zafon, który zwykle rywalizował w ostatnich latach o miejsce na topie z Paulo Coelho i z Danem Brownem, tym razem pojawił się w kategorii "literatura młodzieżowa" z książką "Pałac północy". W dziedzinie fantastyki najpopularniejszą książką 2011 roku w salonach Empiku była "Gra o Tron" George'a R.R. Martina, a wśród książek dla dzieci podobnie jak rok temu, triumfowała "Akademia 2-latka" opracowana przez Elżbietę Lekan. Kolejny rok z rzędu w kategorii "poradnik" triumfował "Dlaczego mężczyźni kochają zołzy" Sherry Argov.

Bestsellery Empiku to coroczny plebiscyt, który na podstawie wyników sprzedaży z salonów sieci Empik. Nagradzane są bestsellerowe książki, płyty, filmy i gry komputerowe. Walka o tytuł Bestsellera Empiku 2012 już się rozpoczęła. Szczegóły poznamy w styczniu 2013 roku.