Młoda Nigeryjka opuszcza swój kraj i emigruje do Wielkiej Brytanii, gdzie ma nadzieję rozpocząć nowe życie. Po długim czasie spędzonym w ośrodku dla uchodźców postanawia odnaleźć ludzi, z którymi 3 lata wcześniej los zetknął ją na nigeryjskiej plaży. Dla brytyjskiego małżeństwa, które od tamtego czasu robi wszystko by wyrzucić ze swej pamięci spotkanie z dziewczyną, jej nagłe pojawienie się w ich życiu, nagle stawia wszystko na głowie. Jak bohaterowie wpłyną wzajemnie na swoje losy i co wyniknie z tego spotkania po latach?

Reklama

Głównymi bohaterkami i równoległymi narratorkami książki są nastoletnia Nigeryjka zmuszona do opuszczenia swojej ojczyzny, oraz trzydziestoletnia Brytyjka, typowa przedstawicielka klasy średniej. Ich spotkanie to zaskakujące zetknięcie dwóch światów i zupełnie odmiennych historii życia. Z czasem okazuje się jednak, że obie potrzebują siebie nawzajem. Każda z nich czerpie z tej znajomości jakieś korzyści, choć same sobie wmawiają, że kieruje nimi chęć pomocy drugiej osobie.

"Między nami" to błyskotliwa opowieść o tym, jak będąc mieszkańcami tej samej planety, możemy pochodzić z różnych światów, których połączenie, pozornie ciekawe i wzbogacające, zazwyczaj kończy się tragedią.

Książka Chrisa Cleave’a jest bardzo zabawna, choć w niektórych miejscach przeraża. Ciepła i ujmująca, chwilami jednak bywa brutalna i budząca grozę.

"Między nami" to również powieść o tym, jak Europa traktuje uchodźców, uciekających przed prześladowaniami i konfliktami zbrojnymi. Ludzi, którzy stali się ofiarami przemocy i nie są w stanie żyć we własnej ojczyźnie, cywilizowane kraje, szczycące się udzielaniem pomocy potrzebującym, w rzeczywistości traktują jak przestępców i trzymają w ośrodkach, których warunki nie odbiegają od tych, panujących w zakładach karnych.

Jest to również powieść o egoizmie, jakim większość ludzi kieruje się w relacjach z innymi. Sami sobie lubimy tłumaczyć, że pomagamy z czystej chęci pomocy, podczas gdy w rzeczywistości czerpiemy z takiej relacji wiele dla siebie. To także książka o zdradzie i samotności.
Autor, przedstawiając historię bohaterów stawia też niezwykle trudne pytanie - ile jesteśmy w stanie poświęcić, by uratować życie drugiego, zupełnie obcego nam człowieka?.

Jednak „Między nami” to także książka o bogactwach dziecięcej wyobraźni, o ciekawości świata i o tym, jak wyciągnięcie ręki do drugiego człowieka, może zmienić nie tylko jego, ale i nasze życie.

Powieść „Między nami” ukazała się w Polsce nakładem wydawnictwa Świat Książki

Media

Autor: Anna Sobańda