Jedną z ważniejszych nowości przygotowanych przez wydawców na III WTK jest książka "Wiersze i proza 1954-2004" Tomasa Transtroemera (wydawnictwo a5). To pierwszy pełny zbiór wierszy zeszłorocznego laureata literackiego Nobla - od pierwszego tomiku "17 wierszy" do wydanej w 2004 roku "Wielkiej zagadki". Tom zawiera też prozę wspomnieniową "Wspomnienia mnie widzą" z 1993 roku oraz cykl dziewięciu wierszy haiku, "Więzienie" z 1959 roku. Szwedzki poeta spotka się z warszawskimi czytelnikami 11 maja w Teatrze na Woli.

Reklama

Gościem targów będzie też litewski poeta i pisarz Tomas Venclova, którego zaprosiły "Zeszyty Literackie" w związku z publikacją książki "Powroty do Litwy. Czesław Miłosz / Tomas Venclova". To zbiór wierszy, szkiców, listów, wspomnień i przekładów Czesława Miłosza związanych z Tomasem Venclovą, oraz wierszy, przekładów, recenzji, komentarzy, szkiców i zapisków Tomasa Venclovy poświęconych Czesławowi Miłoszowi. Obaj poeci wywodzili się z różnych krajów, reprezentowali odmienne doświadczenia generacyjne, tworzyli w innych językach, połączyła ich przyjaźń i przeświadczenie o szczególnej roli poezji w życiu społeczeństw Polski i Litwy.

Nowością targową będzie książka "Rzeki Hadesu" Marka Krajewskiego (Znak), który kończy tą powieścią serię o Edwardzie Popielskim (wcześniej ukazały się "Erynie" i "Liczby Charona"). Akcja rozgrywa się w 1946 roku, kiedy po latach wojennej zawieruchy dawny lwowski policjant Edward Popielski ukrywa się przed Urzędem Bezpieczeństwa we Wrocławiu. Kiedy ginie mała dziewczynka, powtarza się scenariusz sprzed trzynastu lat, gdy porwano córkę lwowskiego króla podziemia. Popielski musi stawić czoła wrogowi z przeszłości. Tylko razem z Eberhardem Mockiem może dokończyć niewyjaśnione dotąd śledztwo. W ten sposób autor połączył dwie serie swoich kryminałów historycznych - wrocławską o Mocku i lwowską o Popielskim.

Marek Nowakowski w książce "Pióro. Autobiografia literacka" (Iskry) opowiada o początkach swojej kariery literackiej, czasach, gdy literaci spotykali się w legendarnych warszawskich kawiarniach Czytelnika czy SPAtiF-u. Czasy młodości i dawną Warszawę przywołuje też Andrzej Stasiuk w swojej nowej książce "Grochów" (Czarne). Bohaterem nowej powieści Krzysztofa Vargi "Trociny" (Czarne) jest pięćdziesięcioletni Piotr Augustyn, przedstawiciel handlowy jednej z warszawskich korporacji. Nieprzerwanie podróżuje po kraju, nienawidzi swojej pracy. Podczas jednej z podróży służbowych, uwięziony w pociągu, który stanął w szczerym polu przeprowadza swój obrachunek z życiem.

Targową nowością będzie książka "Wypalanie traw" Wojciecha Jagielskiego (Znak) opisująca sytuację w RPA w kilkanaście lat po zniesieniu systemu rasowej segregacji. Biali oddali władzę czarnoskórej większości, ale nie w Ventersdorp - rodzinnym miasteczku Eugene'a Terre Blanche'a. Ten samozwańczy generał postanawia utrzymać tradycyjny podział światów białych i czarnych obywateli.

Reklama

"Mama ma zawsze rację" (wyd. Mamania) to zbiór felietonów Sylwii Chutnik, autorki "Dzidzi", "Warszawy Kobiet" oraz nagrodzonego Paszportem Polityki "Kieszonkowego Atlasu Kobiet". Tym razem Chutnik pisze o macierzyństwie, relacjach w związku i codziennych obowiązkach. "PRA. Opowieść o rodzinie Iwaszkiewiczów" Ludwiki Włodek (WL) to saga rodu ze Stawiska pisana z punktu widzenia prawnuczki pisarza. Autorka odtwarza przedwojenne losy rodziny na Ukrainie, powracają do historii rodzinnych prababci Anny z Lilpopów, portretuje grono mieszkańców Stawiska z czasów wojny i ich słynnych gości, a w końcu opowiada o losach rodziny za PRL-u.

Gościem targów będzie Harald Welzer, niemiecki psycholog społeczny, profesor Uniwersytetu Witten/Herdecke, współautor (obok Clausa Leggewie) książki "Koniec świata, jaki znaliśmy. Klimat, przyszłość i szanse demokracji" (Krytyka Polityczna). Naukowcy pokazują jak kryzys finansów, kryzys ekologiczny i surowcowy, a także ocieplanie się klimatu tworzą wybuchową mieszankę i wskazuje też drogi wyjścia - nowy styl życia i obywatelski aktywizm, która mają zmienić świat. Welzer podczas targów spotka się z warszawskimi czytelnikami.

Na targach swoja premierę będzie też miała nowa książka Jonathana Carrolla - zbiór opowiadań "Kobieta, która wyszła za chmurę"(Rebis). Mieszkający w Wiedniu amerykański pisarz spotka się z warszawskimi czytelnikami 10 maja.

Podczas targów Henryk Chmielewski czyli Papcio Chmiel zaprezentuje na targach najnowszy album "Tytus, Romek i A'Tomek w odsieczy wiedeńskiej 1683 roku z wyobraźni Papcia Chmiela narysowani" (Prószyński i S-ka). To czwarty z kolei album Papcia Chmiela nawiązujący do wydarzeń historycznych - wcześniej Tytus walczył w Powstaniu Warszawskim, bił się z bolszewikami w Bitwie Warszawskiej w 1920 roku, zmierzył się także z Krzyżakami pod Grunwaldem.

Wydawnictwo Wieża Babel zaprosiło do warszawy Carla Honore, kanadyjskiego dziennikarza i publicystę, jednego z twórców ruchu Slow i jego rzecznikiem na całym świecie. "Newsweek" określił Honore jako "międzynarodowego rzecznika idei czasu wolnego". W "ABC TV News" nazwano go "nieoficjalnym ojcem chrzestnym narastającej tendencji wyhamowania". Pretekstem wizyty jest polska premiera książki Honore "Pochwała powolności". Pisarz spotka się z czytelnikami 11 maja w ramach WTK.