Po raz pierwszy Nagrodę Literacką m.st. Warszawy przyznano w 1926 roku najstarszemu synowi Adama Mickiewicza - Władysławowi. Ostatnim wyróżnionym przed II wojną światową był poeta Leopold Staff. Po długiej przerwie decyzją Rady Miasta reaktywowano nagrodę w 2008 roku. Wśród dotychczasowych laureatów są: Julia Hartwig, Joanna Kulmowa, Tadeusz Konwicki, Marek Nowakowski, Józef Hen, Wiesław Myśliwski, Janusz Głowacki czy Eustachy Rylski. Oprócz statuetki nagrodzony otrzymuje 100 tys. złotych.

Reklama
PAP / Marcin Obara

Rymkiewicz swoją decyzję skomentował na antenie prawicowej Telewizji Republika. - Ta nagroda jest przyznawana przez miasto, którym rządzi Hanna Gronkiewicz-Waltz. Z tego powodu nie mogłem jej przyjąć - wyjaśniał. - Wypisuję się z tego państwa, to nie jest moje państwo, nie chcę mieć z nim nic wspólnego. Nadal są dwie Polski, bardzo chciałbym dożyć tej Polski, która nam się marzy - tłumaczył dziennikarce Joannie Lichockiej.

Andrzej Stasiuk, Urszula Kozioł, Anna Piwkowska oraz duet Elżbieta Markowska i Katarzyna Naliwajek-Mazurek to laureaci 8 Nagrody Literackiej m.st. Warszawy. Podczas uroczystej gali w Bibliotece Narodowej ogłoszono zwycięzców, wybranych spośród 369 zgłoszeń.

W kategorii „proza” zwyciężył wydany przez Wydawnictwo Czarne „Wschód” Andrzeja Stasiuka, nominowany wraz z „Księgami Jakubowymi” Olgi Tokarczuk i „Szumem” Magdaleny Tulli. Wybór był trudny, ale „Wschód” to pozycja wyjątkowa, także w dorobku tego autora - mówi zasiadająca w jury Anna Romaniuk. Książka jej zdaniem jest bardzo dobra i świetnie napisana.

Reklama

W kategorii „poezja” nagrodę otrzymała Urszula Kozioł za zbiór „Klangor” wydany przez Wydawnictwo Literackie. W kategorii „edycja warszawska” konkurencję wyprzedziła napisana przez Elżbietę Markowską i Katarzynę Naliwajek-Mazurek książka „Warszawa 1939-1945. Okupacyjne losy muzyków”, którą wydało Towarzystwo im. Witolda Lutosławskiego. Praca nad książką będzie kontynuowana - zapowiedziała Elżbieta Markowska, która przyjęła nagrodę z wielką satysfakcją. Jej zdaniem od dawna brakowało publikacji, która opowiedziałaby losy muzyków w okupowanej Warszawie. Te losy są niezwykłe, podobnie jak muzyczna konspiracja i muzyczny ruch oporu - dodaje laureatka.

W kategorii „literatura dziecięca - tekst i ilustracje” nagrodę zdobyły Anna Piwkowska i Emilia Bojańczyk za książkę „Franciszka” wydaną przez Fundację Zeszytów Literackich.

Jak przypomina dyr. Instytutu Ksiązki Grzegorz Gauden, Nagroda Literacka m.st. Warszawy ma długą tradycję. „Bardzo się cieszę, że odzyskuje ona prestiż, bo w okresie międzywojennym była chyba najważniejszym literackim wyróżnieniem w Polsce."