W Polsce, podobnie jak w większości krajów poza rodzinną Szwecją, popularność przyniosła mu seria książek, których bohaterem jest mieszkający w Ystad komisarz policji Kurt Wallander. Wśród nich: "Mężczyzna, który się uśmiechał", "Biała lwica", "Morderca bez twarzy", "Fałszywy trop", "Ręka".

Reklama

W utworach Mankell poruszał tematy społeczne, analizował zmiany zachodzące w mentalności szwedzkiego społeczeństwa oraz relacje międzyludzkie. Pokazywał żmudną pracę policji, drobiazgowo rejestrował procesy myślowe swoich bohaterów. Ważniejsze od opisu zbrodni były dociekania nad psychologicznymi motywacjami postępowania postaci.

Ze względu na fascynację Afryką, często w jego publikacjach pojawiały się akcenty krytykujące ekonomiczną eksploatację tego kontynentu oraz bierność świata wobec problemów nękających afrykańskie społeczeństwa. Sympatię czytelników zdobywał dzięki rzeczowemu stylowi i dążeniu do maksymalnie prawdziwego opisu rzeczywistości.

Pisarz był także autorem scenariuszy do wielu filmów nakręconych w Szwecji, w tym trzech seriali o komisarzu Wallanderze.Tworzył również dla dzieci. Za książki dla najmłodszych został uhonorowany Nagrodą Astrid Lindgren oraz Medalem Nilsa Holgerssona.

W 2009 roku Henning Mankell otrzymał Europejską Nagrodą Literatury Kryminalnej "Ripper Award". Jego powieści przetłumaczono na pond 40 języków.

Henning Mankell urodził się 3 lutego 1948 roku, w Sztokholmie. Jego ojciec był sędzią, a dziadek - kompozytorem.

Jako pisarz zadebiutował w 1973 roku. W tym samym roku po raz pierwszy odwiedził Afrykę. Jak później napisał, kiedy wysiadł z samolotu, poczuł się jak w domu. Od tamtej pory była ona jedną z jego największych fascynacji - od połowy lat 80. część roku spędzał w Maputo w Mozambiku, gdzie miał dom i pełnił funkcję dyrektora teatru.

Pisarz był żonaty z Evą Bergman, córką Ingmara Bergmana.

W ubiegłym roku ujawnił, że zdiagnozowano u niego raka płuc.