"Słynni przedwojenni warszawscy mafiosi byli bohaterami. A Doktor Łokietek to postać na epicki film"

| Aktualizacja:

"II Rzeczpospolitą, Sanację, porównuję czasem do obecnej „dobrej zmiany” i nazywam „pierwszą zmianą”. Niczego bowiem nie naprawiła, a bardzo wiele obiecywała. Hasła krzyczały, że będziemy bogaci, Polska będzie miała kolonie, powstaną okręgi przemysłowe. A prawda była taka, że przemysł nie nadążał za propagandą" - mówi w rozmowie z dziennik.pl Grzegorz Kalinowski, dziennikarz, historyk, autor książki "Śledztwo ostatniej szansy". 

wróć do artykułu
  • ~Mitotito
    (2018-11-06 13:38)
    czemu te redaktory tak nienawidza Polski i Polaków? Powod - pochodzenie pracodawcy?
  • ~kaz
    (2018-11-06 12:32)
    Dzisiaj mafia to sądy i prezydenci miast
  • ~jaity
    (2018-11-06 12:03)
    Autor książki sięga wyłącznie do sensacyjnych tematów sprzed wojny, zapominając, jak trudne było scalenie ziem trzech zaborów przy pretensjach granicznych sąsiadów (Śląsk, Wielkopolska), wojnie bolszewickiej i szalejących kryzysach ekonomicznych. Jaki wtedy panował chaos. Tymczasem III RP po PRL-u dostała na tacy przemysł, drogi, koleje, społeczeństwo biedne, ale bez wielkich kontrastów nędzy i bogactwa. I co z tego zrobiono?
  • ~KLg
    (2018-11-06 12:31)
    Znaczy się epickie nawiązanie do mafii PO i gronkowca
  • ~Zbigniew Malinowski
    (2018-11-06 13:51)
    Ja bym dodał jedną rzecz, którą zrozumiałem po długim wczytywaniu się w prasę z 1938 roku: dla większości Polaków POLSKA BYŁA MOCARSTWEM! Może lokalnym mocarstwem ale jednak. Bali się nas Litwini, bali się nas Czesi, zabieraliśmy tereny Słowakom, trzymaliśmy w szachu ZSRR (albo tak się nam wydawało), rozdawaliśmy karty (próbowaliśmy) w Rusi Przykarpackiej. Naprawdę wielu ludzi w to wierzyło, że jesteśmy silni a będziemy silniejsi. A potem, we wrześniu 1939 nastąpiło wielkie "BUM!". I to był naprawdę wielki szok. Właśnie dlatego, że wcześniej było "mocarstwo" a potem "słabizna".
  • ~mikron
    (2018-11-06 14:31)
    Panu historykowi polecam refleksję nad tym, ile zdołała zrobić II RP w ciągu 20 lat wolności, biorąc pod uwagę spuściznę zaborów, a ile w ciągu 20 lat zdołała zbudować 3RP, dziedzicząc po socjalizmie... Gdynia, COP, matematycy i Enigma, konstrukcje lotnicze, zdolność do obrony granic w 1920 i 1939... - z czym zestawić z 3RP? Jaki produkt "naszego" 20 lecia po komunie? Jaki nasz sukces ?
  • ~Franz Mauer
    (2018-11-06 16:01)
    Fantastyczny tekst, przeczytałem jednym tchem. Dziękuję dzienniku. Jak chcesz, to potrafisz.
  • ~zin
    (2018-11-06 13:22)
    ostatnio p.prezydent bardzo zachwalal rozwoj POLski pod rzadami sanacji Proponuje mu aby zapoznal sie z tymi informacjami opisujacymi przedwojenna Warszawe
  • ~Nick
    (2018-11-06 12:59)
    "Jak, z tym mocno rozwiniętym świadkiem przestępczym radziła sobie policja?" - Tak jak ten redaktorzyna z polska gramatyka. :-)
  • ~a moze alik ??
    (2018-11-06 17:16)
    a mala mafiozo z zoliborza to pikus ??
  • ~kibic prawdziwy
    (2018-11-06 21:08)
    lewackie media kreuja i dzsiaj posocjalistyczny etos sportowych herosow z ubieglego stulecia, dlatego slyszymy czesto o zawodnikach milicyjnych, wojskowych, czy gorniczych klubow, ktorzy poprostu okradali panstwo,a dzsiaj piastuja wysokie funkcje w zarzadach. Zaden przyzakladowy idol-prl nie pracowal jako milicjant, zolnierz, gornik, czy hutnik -a pobierali regularne zakladowe wyplaty, premie, lata do emerytury. Gorzej -poodznaczani chlebowymi orderami w prl, dzsiaj maja sute dodatki do rent. Dlatego, lewicowe niemieckie media zawladnely i historia naszego sportu,gloryfikujac zlodziej z prl, a to robiac im chrzescijankie pogrzeby, uruchamiajac wielkie akcje na inwalidow z wlasnej winy. Uwazam, ze najwybitniejszym sportowcem RP jest do dzsiaj Janusz Kusocincki, czy Marusarzowna, druzyna Makabi Bedzin - ci przedwojenni sportowcy o ktorych zapomnialo ministerstwo sportu, polskie media, kibice.
  • ~spolonizowac masowy przekaz
    (2018-11-06 19:50)
    Jescze byc moze jescze dlugo Polacy na uslugach obcych, beda nam robili "wode z mozgu".Dopoki masowy przekaz bedzie w obcych rekach ,bedzie to trwalo.
  • ~Qwant
    (2018-11-10 13:48)
    Radziecki wywiad to ludzie ideowi, buhaha, co za pędzel z tego typa, kłamca i oszust
  • ~Zembaty