W ciągu ponad 20 lat pracy literackiej Camilleri, przez dekady człowiek teatru, zrobił ogromną karierę literacką na świecie, a ze względu na swój późny debiut uważany był za prawdziwy fenomen.

Reklama

Pobił rekordy pod względem liczby sprzedanych książek, a kręcony na ich podstawie serial "Komisarz Montalbano" oglądają w telewizji RAI miliony widzów. Łączną liczbę widzów na świecie obliczono na 1,2 miliarda.

Tysiące jego fanów poszukują na Sycylii miejsc opisanych w kilkudziesięciu kryminałach jego autorstwa, a potem pokazanych w serialu - mimo że akcja książek Camilleriego toczy się w wymyślonym miasteczku Vigata.

Jego twórczość uwielbia kilka pokoleń czytelników. Są wśród nich tacy, którzy zachwycają się sposobem opisywania potraw, jakich kosztuje komisarz - koneser smaków i miłośnik sycylijskiej kuchni. Językoznawcy piszą z kolei rozprawy o języku jego powieści, który ich zdaniem stanowi doskonałe połączenie włoskiego i sycylijskiego dialektu.

Camilleri urodził się w 1925 roku w sycylijskim Porto Empedocle, a od lat 40. minionego wieku mieszkał w Rzymie. Był scenarzystą, a po studiach reżyserskich wystawiał sztuki teatralne. Przez 20 lat wykładał reżyserię we włoskiej Akademii Sztuki Dramatycznej. Jako literat zadebiutował w 1978 roku powieścią "Tok rzeczy", odrzuconą wcześniej przez 14 wydawnictw.

Przełom w życiu Camilleriego nastąpił w 1994 roku, gdy stworzył postać komisarza policji Montalbano, pracującego na jego rodzinnej wyspie. To wtedy ukazał się "Kształt wody", pierwsza książka o charyzmatycznym policjancie. Tom odniósł ogromny sukces. Nazwisko bohatera to hołd złożony przez autora ulubionemu pisarzowi, Hiszpanowi Manuelowi Vazquezowi Montalbanowi.

Reklama

U szczytu swej popularności Andrea Camilleri opublikował też powieści o wielkich malarzach, m.in. o Caravaggio i Renoirze.

Jego kariera literacka to pasmo rekordów. Napisał w sumie 100 książek, a ostatnia, "Kucharz z Alcyon", 27. z serii o Montalbano, ukazała się kilka dni przed śmiercią autora. Jeden z odcinków serialu o Montalbano obejrzało w tv RAI prawie 13 milionów widzów.