Mąka z trawy, kawa z żołędzi, marmolada z buraków. Polki w czasie okupacji gotowały lepiej niż MasterChef
1 Wojna wyzwoliła w kobietach nieprawdopodobną kreatywność w poszukiwaniu atrakcyjnych surogatów niedostępnych towarów. Zmieniło się również samo gotowanie – rodzinę trzeba było nakarmić, niezależnie od tego, jak trudne były warunki. Budyń z kapusty główka białej kapusty cebula masło 4 jajka ½ słodkiej śmietanki bułka tarta cukier Kapustę pokroić w kawałki i gotować w słonej wodzie. Wyjąć, odcisnąć i drobniutko posiekać, a następnie podsmażyć razem z cebulką. Ostudzić. Białka oddzielić od żółtek. Masło utrzeć w misce, dodając po jednym żółtku. Białka ubić na sztywną pianę. Do kapusty wlać śmietankę, dodać cztery łyżki bułki tartej, łyżeczkę cukru, sól do smaku, utarte masło z żółtkami i pianę. Wszystko razem wymieszać i włożyć do foremki, wysmarowanej tłuszczem i wysypanej bułką tartą. Gotować w kąpieli wodnej godzinę (przepis na podstawie książki Z. Piechowej 60 potraw z kapusty, Kraków 1940).
Media
2 Z dnia na dzień Polki musiały odnaleźć się w zupełnie nowej, nieprzyjaznej rzeczywistości. Część wiedzy potrzebnej w nowych warunkach zdobywały w praktyce, resztę czerpały z licznych publikacji, przeznaczonych dla okupacyjnych gospodyń domowych. Rzepa duszona w karmelowym sosie 8–10 rzep łyżka cukru 1½ łyżki tłuszczu łyżka mąki młody koper natka pietruszki Rzepę obrać, pokroić w talarki i sparzyć. Na patelnię wsypać cukier. Trzymając go na ogniu, poczekać, aż się rozpuści i nabierze bursztynowego koloru. Następnie zalać cukier kilkoma łyżkami zimnej wody i delikatnie rozmieszać. Należy przy tym uważać, ponieważ karmel jest bardzo gorący. Gotowy karmel przelać do rondelka i dodać do niego rzepę oraz pół łyżki tłuszczu. Talarki z rzepy zrumienić, a następnie zalać szklanką wody i posolić. Dusić pod przykryciem przez mniej więcej godzinę. Na patelni zrobić zasmażkę z pozostałego tłuszczu i łyżki mąki. Zasmażkę rozprowadzić wodą i dodać do rzepy. Zagotować. Dodać posiekany koperek i pietruszkę i poddusić jeszcze kilka minut (przepis na podstawie książki Z. Piechowej Potrawy z jarzyn, w tym obiady jednodaniowe oraz kiszenie i konserwowanie jarzyn, Kraków 1941).
Media
3 We wtorek 8 września o godzinie 18:30 w Muzeum Powstania Warszawskiego (Sala pod Liberatorem) w Warszawie odbędzie się spotkanie z Aleksandrą Zaprutko-Janicką i premiera książki połączona z degustacją.
Media
4
Media
5
Media
6 Wola przetrwania silniejsza była od strachu – pomimo wszelkich zagrożeń nielegalny handel kwitł i zaopatrywał w żywność miliony Polaków w okupowanym kraju.
Media
7 Praca w gastronomii nie była łatwa, ale zapewniała niezbędne dokumenty. Często kelnerkami zostawały żony bogatych i wpływowych ludzi, nagle pozbawione wszelkich środków do życia.
Media
8 Aleksandra Zaprutko-Janicka Okupacja od kuchni. Kobieca sztuka przetrwania Wydawnictwo Znak Premiera książki 9.09.2015
Media
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję