"Sztuka bycia i obycia" z rysunkami Henryka Sawki [GALERIA]
1 SZEF Najlepsze kontakty z szefami to te oficjalne, służbowe, chyba że znamy ich wcześniej, pracowaliśmy razem lub od dawna utrzymujemy kontakty towarzyskie. Zapraszanie do domu może sprawić, że zarówno my sami, jak i szef będziemy czuli się skrępowani. Nawet najlepszy służbowy układ może okazać się towarzyską klapą. Szef najpierw ma płeć, a potem stanowisko. Jeżeli jest wyposażony także w odrobinę towarzyskiej ogłady, sam poczuje się niezręcznie, wchodząc przed kobietą, nie podając jej płaszcza, czy też nie podnosząc upuszczonych dokumentów.
Media
2 STRÓJ SŁUŻBOWY Praca nie jest wybiegiem dla modelek. W godzinach pracy reprezentujemy nie tylko siebie, ale przede wszystkim naszą firmę. Ekstrawagancki, zbyt modny strój, odwróci być może uwagę rozmówcy od naszych zawodowych umiejętności, a często zrazi do nas inne kobiety, mniej dbające o wygląd. Każda firma ma swój ubraniowy kodeks pracy, zazwyczaj jednak pokrywa się on z ogólnie znanymi zasadami. W pracy, mimo że nie musi się nam to podobać, nosimy zazwyczaj rzeczy w stonowanych kolorach o klasycznym kroju, traktując ubranie jako mundurek, a nie manifest naszej niezależności. Nasz strój w pracy nie powinien zależeć od dnia tygodnia, ale od rangi spotkań. Narada przed weekendem z ważnym klientem nie pozwoli na przyjście w dżinsach ani w T-shircie. Jeżeli mamy w planach prywatny wyjazd w piątek po południu, lepiej przynieśmy coś do przebrania i nie epatujmy gości korporacyjnym przyzwyczajeniem do casual friday. Wiele firm porzuciło już tradycję piątkowego luzu na rzecz całotygodniowej, i dopasowanej do okoliczności, swobodnej elegancji. Niezależnie od rodzaju pracy paradowanie w biurze w krótkich spodniach, bluzkach na ramiączkach, czy japonkach to wyraz lekceważenia w stosunku do pracodawcy.
Media
3 SPINKI DO MANKIETÓW Cały czas na fali. Klasyczny element męskiej, a nieraz i damskiej garderoby, tym bardziej elegancki, z im większym umiarem i wyczuciem dobierany. Spinki powinny być dopasowane kolorem do koperty zegarka i nie porażać rozmiarem czy wyszukanym wzorem, jeśli nosimy je do służbowych ubrań. Z drugiej strony to jeden z niewielu pomysłów na fantazję i odrobinę szaleństwa w przypadku klasycznie ubierających się panów. Lepsze wrażenie zrobią spinki zabawne niż bogate, masywne i ozdobione kamieniami. Spinki nosimy zawsze do smokingu i fraka, w pozostałych przypadkach wybieramy je, kierując wymogami sytuacji czy modą.
Media
4 SMS SŁUŻBOWY Wysyłając służbowy SMS kierujemy się takimi samymi zasadami, jak te opisane w poprzednim rozdziale. Także i w tym przypadku dużo zależy od znajomości odbiorcy i jego stosunku do tego środka komunikacji, a także kontekstu i sytuacji. Propozycja nawiązania współpracy wyrażona w 14 znakach może nie spotkać się z entuzjazmem, podobnie jak obwieszczenie jej końca, zawsze warto pomyśleć, jak my odebralibyśmy – nomen omen – taką wiadomość. Na pewno to idealny sposób na przekazywanie szybkich informacji, umawianie spotkań i porozumiewanie się na
Media
5 PIERWSZY DZIEŃ W PRACY Wyjątkowo stresujący moment. Chcemy sprawić jak najlepsze wrażenie, zapamiętać jak najwięcej nazwisk, pokazać, że będziemy wspaniałym pracownikiem i cudownym kolegą. Jednocześnie czujemy na sobie wzrok wszystkich „starych”, niekiedy być może urażonych naszym przybyciem. Pomimo stresu powinniśmy zachowywać się naturalnie i – nawet jeśli mamy wyjątkowo wybuchowy temperament – uprzejmie i spokojnie. Obserwujmy, uczmy się twarzy, stanowisk, zależności, nie dawajmy posłuchu opowiadanym „na dzień dobry” biurowym plotkom. Nigdy, ani pierwszego dnia, ani później, nie mówmy źle o poprzednim miejscu pracy. Nie wiadomo, jak potoczą się nasze losy zawodowe i z kim z poprzedniej pracy przyjdzie nam jeszcze w życiu pracować.
Media
6 LUNCH SŁUŻBOWY W przypadku służbowych spotkań szczególną uwagę zwracamy na miejsce, dopasowując je, jeśli to my zapraszamy, do możliwości finansowych firmy czy też obowiązujących limitów. Nie możemy mieć skrupułów, jeśli służbowo pozwolić sobie możemy jedynie na zaproszenie gościa do kawiarni. W przypadku restauracji staramy się spotykać w godzinach pracy, wieczorne biesiady mogą skomplikować życie prywatne gościa. Jednak jeśli otrzymamy od niego taką sugestię, musimy się dostosować. Tak jak w przypadku spotkań towarzyskich zazwyczaj wiadomo, czy płaci zapraszający, czy dzielimy rachunek. W tym przypadku raczej zawsze aktualna jest pierwsza opcja. Rachunku nie komentujemy, ani (jeśli jesteśmy gościem) nie dopytujemy się o jego wysokość. Kiedy organizujemy naprawdę ważne spotkanie dla kilku osób i mamy takie możliwości, możemy zarezerwować osobną salkę, która pozwoli nam spokojnie i dyskretnie porozmawiać przy jedzeniu. Wtedy także przydać się mogą karteczki z nazwiskami ustawione przed każdym nakryciem. Unikniemy zamieszania podczas siadania i będziemy mieć pewność, że goście nawiążą ze sobą rozmowę. W przypadku spotkań służbowych płeć ustępuje miejsca hierarchii i prezes-mężczyzna staje się ważniejszy niż menedżer-kobieta.
Media
7 PODKOSZULEK Część męskiej bielizny osobistej pozostająca w ukryciu. Podkoszulka nie wystawiamy na widok publiczny, chyba że jest nim bawełniany T-shirt noszony do sportowej koszuli. W tym przypadku, w zależności od tego, czy chcemy objawić światu jego obecność, czy też nie, wybieramy fason klasyczny lub z wycięciem w serek. Taka spodnia koszulka doskonale sprawdzi się nie tylko w chłodne dni, ale także podczas upałów, wchła¬niając pot właściciela i oszczędzając innym widoku mokrej koszuli.
Media
8 WINO Zawsze powinno harmonizować z potrawą, a nie dominować nad nią. Dlatego nie podajemy białego wina do dziczyzny, czy czerwonego do śledzi. Zasada mówiąca, że „ryby, drób i cielęcina lubią tylko białe wina” wyszła już z mody. Dzisiaj każdy pije takie wino, jakie lubi, przestrzegając oczywiście pewnych zasad ich kojarzenia z daniami. W krajach w winie zakochanych od zawsze dobiera się je nie pod kątem koloru, ale gatunku, pijąc lekkie wina czerwone do ryb i drobiu, a białe do mięsa, ciężkie czerwone wytrawne do dużych dań.
Media
9 PAPIEROSY Prywatna sprawa każdego palacza, dopóki robi to w zaciszu własnych czterech ścian. Jeżeli palimy, pamiętajmy zawsze, że inni nie muszą i nie chcą tolerować naszego nałogu. Dlatego nie wyciągajmy papierosów lub cygar w towarzystwie niepalących i nieznanych nam osób. Głupio będzie usłyszeć parę uwag pod adresem naszego złego wychowania. Jeżeli jednak nie możemy się powstrzymać, spytajmy przynajmniej, czy nikomu nie będzie to przeszkadzało. Obecnie nie pali się – palacze są dyskryminowani i wyklęci, musimy zatem liczyć się także z odmową, gdy zapytamy o zgodę na zapalenie papierosa. Wtedy pozostaje nam tylko przywołanie silnej woli. Podczas posiłków powinniśmy powstrzymać się od zapalenia papierosa do chwili podania kawy, chyba że palące towarzystwo złamie wcześniej tę zasadę. Pamiętajmy też, że nic tak okropnie nie pachnie, jak powracający z dymka palacz…
Media
10 "Sztuka bycia i obycia" Macieja A. Brzozowskiego z rysunkami Henryka Sawki ukazała się 26 kwietnia nakładem wydawnictwa Muza.
Media