Autorką pomnika jest bielska rzeźbiarka Lidia Sztwiertnia. Stanie on w obrębie pl. Wojska Polskiego, na skrzyżowaniu ulic 11 Listopada i Ratuszowej. Pomnik będzie przedstawiał postacie z kreskówki: Smoka Wawelskiego i kucharza Bartoliniego Bartłomieja. Będą stali przy aucie, którym podróżowali po świecie w poszukiwaniu zaginionego uczonego, Baltazara Gąbki.

Reklama

W przyszłości do kompozycji dołączy również tajemniczy Don Pedro, szpieg z krainy Deszczowców, który podążał ich śladem.

Pomnik animowanych postaci smoka i kucharza to kolejny element szlaku spacerowego „Bajkowe Bielsko-Biała”. Dołączy do już istniejących rzeźb postaci zdobiących Bielsko-Białą: Reksia, Bolka i Lolka oraz Pampaliniego z hipopotamem.

Stanisław Pagaczewski wydał książkę „Porwanie Baltazara Gąbki” w 1965 r. To pełna humoru opowieść dla najmłodszych, zawierająca wątki podróżnicze i szpiegowskie. W jej podstawie w latach 1969-1970 bielscy animatorzy stworzyli serial, który składał się z 13 odcinków. To jedna z najbardziej popularnych kreskówek w Polsce.

Reklama

Studio Filmów Rysunkowych powstało w 1947 r. Pod kierownictwem plastyka Zdzisława Lachura utworzono w Katowicach zespół, który po komplikacjach lokalowych trafił do Bielska. W Studio powstało wiele popularnych filmów dla najmłodszych. Z firmą współpracowali m.in.: Zbigniew Lengren, Jan Szancer, Józef Szajna, Jan Brzechwa i Ludwik Jerzy Kern, Stefan Kisielewski, Krzysztof Komeda i Krzysztof Penderecki.