Kim jest autor?

Reklama

Cezary Bednarczyk (ur. 14.01.1988 r. w Zielonej Górze) jest tegorocznym absolwentem Instytutu Sztuk Wizualnych Uniwersytetu Zielonogórskiego. Dyplom uzyskał w pracowni prowadzonej przez profesora Stanisława R. Kortykę. Tytuł jego dyplomu brzmi: "Szkice do portretu". Jest to zbiór około pięćdziesięciu portretów monochromatycznych olejnych, o wymiarach 40cm x 50cm każdy. Ich jednakowy rozmiar daje możliwość tworzenia przeróżnych zestawień, układania ich wedle własnej myśli. Zestawienie obok siebie agresywnych, fakturalnych gestów z bielą płótna, tworzy wyjściowy antagonistyczny układ, których wiele można znaleźć w "Szkicach".

O co chodzi w jego pracy?

"Tworząc portrety automatycznie wchodzę w dialog ze starą szkołą malarstwa, z oczywistym jej poszanowaniem. Z drugiej jednak strony takoż samo ulegam nieodpartej chęci zaaplikowania spontanicznego gestu. W pewnym momencie, po uprzednim wyjściu od szkicu (tak przecież tradycyjnej metody), powierzchnia płótna zamienia się wręcz w poligon doświadczalny dla gestu. Wykorzystanie farby do zbudowania kształtu, kompozycji, charakterystycznych dla portretu rysów twarzy, zmienia się w twórczym procesie w apoteozę farby, w czystą refleksję nad nią, gdzie plama farby jest plamą farby - niczym więcej. Mnóstwo jest w tym przypadku, spontaniczności - "give and take" - gdzie każdy chwyt jest dozwolony. Zacieki, przetarcia, faktura płótna - to tylko podstawowy zakres możliwości. Pieczę nad wszystkim ostatecznie sprawuje racjonalny ogląd.

Moje malarstwo to w gruncie rzeczy rozkrok pomiędzy tradycją a nowoczesnością. Wzajemne przenikanie się i nigdy jasne opowiedzenie po jednej ze stron. Nie przedstawiam konkretnych osób. Staram się przedstawić potocznego przechodnia, balansując tym samym na granicy tożsamości i anonimowości".