Jak powiedział prezes Federacji Polskich Banków Żywności Marek Borowski, najbardziej potrzebne towary to: makaron, cukier i ryż. Potrzeba także mąki, oleju, czekolady i słodyczy. Borowski dodał, że w Polsce blisko 17 proc. społeczeństwa - 5,5 mln osób nie stać na trzy pełnowartościowe posiłki; a blisko 2 mln - w jego ocenie - jest w szczególnie trudnej sytuacji.

Reklama

Banki przekazują żywność blisko 3 tysiącom stowarzyszeń i fundacji, które pomagają potrzebującym. W ramach tej pomocy przygotowywane są posiłki, paczki. W roku ubiegłym - jak powiedział Borowski - zebrano blisko 600 ton żywności. W tegorocznej akcji wezmą udział m.in. Paweł Nastula, Katarzyna Żak, Damian Damięcki, Hanna Śleszyńska.

Od 24 listopada do 31 grudnia trwa także internetowa zbiórka żywności na stronie www.bankizywnosci.pl oraz akcja sms-owa. W transporcie i przechowywaniu żywności można pomóc, wysyłając SMS o treści Wspieram pod numer 7272. Koszt SMS-a to 2,44 zł.

W zbiórkę zaangażowały się także Polskie Rynki Hurtowe; tam akcja zbierania żywności ma zostać przeprowadzona 3 grudnia. Producenci i dystrybutorzy będą mogli przekazać m.in. owoce i warzywa.