Prace przy budowie tej jednej z największych w Polsce plenerowych szopek trwają od 2 listopada, zakończą się tydzień przed świętami Bożego Narodzenia. Stajenkę przygotowują pracownicy częstochowskiego sanktuarium, a drewniane chaty i zagrody zbudowali górale z Czerwiennego-Bachledówki w gminie Czarny Dunajec, gdzie działa parafia paulinów.

Reklama

Przez 13 lat szopka na Jasnej Górze była budowana w Wieczerniku. Już wtedy uznawana była za jedną z największych w Polsce szopek plenerowych. W ostatnich latach budowano ją w jasnogórskim ogrodzie, pięciokrotnie powiększając jej powierzchnię. Również w tym roku szopka powstaje w ogrodzie - na fosach, ciągnących się wzdłuż klasztornego muru; powiększono ją jednak aż do pierwszej stacji Drogi Krzyżowej.

Po raz pierwszy szopkę pomyślano tak, by miała oddzielne wejście i wyjście. Przy wejściu, w zamian za datki na utrzymanie szopki, będzie można dostać pocztówkę i okolicznościową pieczątkę.

Przesłaniem podkreślonym w tegorocznej szopce będą słowa nawiązujące do hasła bieżącego programu duszpasterskiego Kościoła: "W Komunii z Bogiem". "Chcemy pokazać jedność rodziny, jedność z Kościołem, a przede wszystkim jedność człowieka z Panem Bogiem" - tłumaczy odpowiedzialny za budowę szopki jasnogórski dekorator, o. Bronisław Kraszewski, cytowany przez biuro prasowe Jasnej Góry.

Jak co roku, częścią szopki będą drewniane zagrody dla żywych zwierząt. Zamieszkają w nich m.in. barany, kucyki, bażanty, kuropatwy, kury, koguty, gęsi, kaczki, perliczki. Będzie też stała od lat mieszkanka szopki - ulubienica dzieci, oślica Amelka. Jak mówią ojcowie paulini, pełni ona nieformalną rolę gospodyni tego zwierzęcego domu. Nowością w szopce będą naturalnej wielkości zwierzęta sztuczne, wykonane z włókna szklanego, wśród nich słonie, krowy, konie, sarny i jelenie.

Szopka zostanie oficjalnie otwarta po Pasterce. Wtedy w jasnogórskiej bazylice generał zakonu paulinów o. Izydor Matuszewski poświęci figurkę Dzieciątka Jezus, która potem w procesji zostanie przeniesiona do szopki i złożona w żłóbku. Stajenkę będzie można zwiedzać codziennie od 8 do 18, a w niedzielę i święta do 20.

Zwykle najwięcej zwiedzających ogląda jasnogórską szopkę w ciągu pierwszych dwóch-trzech tygodni po świętach. Oblężenie przeżywa również w czasie ferii zimowych, gdy odwiedzają ją pielgrzymki młodzieży z całej Polski. Na Jasną Górę przybywa też w tym czasie wielu pielgrzymów i turystów indywidualnych, przejeżdżających przez Częstochowę w drodze na zimowy wypoczynek. Tradycyjnie szopka jest otwarta aż do wtorku przed środą popielcową.