• Władysław Strzemiński
  9
  76
  Malował, tworzył teorię malarstwa, a także teorię jego interpretacji. Dziś byłby również określany jako designer. Jego upór i towarzyszące mu uznanie sprawiło, że z niczego stworzył jedną z cenniejszych kolekcji sztuki - nie wydając na to pieniędzy. "Człowiek gigant", "wielowymiarowa postać", "facet, który umarł na gruźlicę i z głodu" - taki był Władysław Strzemiński. "Powidoki", ostatni film, jaki Andrzej Wajda nakręcił przed śmiercią, opowiadają jego historię.
 • Na zdjęciu udostępnionym 24.11.2016 r. przez KSP zabezpieczony obraz
  2
  9
  Stołeczni policjanci z wydziału kryminalnego odzyskali obraz Wojciecha Kossaka "Piłsudski na Kasztance", który przepadł w styczniu 1997 r. po włamaniu do mieszkania w Krakowie. Obraz figurował jako skradziony w wykazie Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zabytków.
 • Jan Młodożeniec (Fot. Piotr Młodożeniec CC BY-SA 3.0)
  2
  Niemal 60 prac jednego z najwybitniejszych polskich artystów współczesnych Jana Młodożeńca można będzie oglądać od soboty w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Na wystawie znajdą się m.in. projekty i szkice do plakatów, rysunki i ilustracje książkowe.
 • Wielkoformatowe malowidło australijskiego artysty Stormiego Millsa na ścianie łódzkiej kamienicy przy ulicy Młynarskiej
  10
  Ponad 50 wielkoformatowych obrazów powstało w ostatnich latach na ścianach budynków w Łodzi, tworząc słyną już galerię murali. Stworzyli je znakomici artyści m.in. z Brazylii, Australii, Hiszpanii, Chin, Niemiec, Polski czy Portugalii. Po muralach przyszedł też czas na inne formy artystyczne w przestrzeni miejskiej tj. instalacje, rzeźby i obiekty przestrzenne.
 • Wystawa o Van Goghu w Zabytkowym Dworcu Głównym
  1
  8
  Multimedialny pokaz blisko 3 tys. dzieł Vincenta van Gogha będzie można od soboty oglądać w zabytkowym budynku dworca głównego w Krakowie. Wielkoformatowe obrazy są wyświetlane na ścianach, kolumnach, podłodze i w połączeniu z muzyką stanowią opowieść o życiu malarza.
 • Ceramika z Bolesławca
  44
  Ceramiczna parada, pokaz wypalania największego dzbana w Polsce, prezentacja firm ceramicznych oraz warsztaty, konkursy i koncerty to część atrakcji rozpoczynającego się w środę w Bolesławcu Święta Ceramiki.
 • Cerkiew Zwiastowania Najświętszej Marii Panny
  W prawosławnym klasztorze w Supraślu k. Białegostoku zakończył się pierwszy etap odtwarzania, z wykorzystaniem oryginalnych technik, XVI-wiecznych fresków zdobiących niegdyś główną monasterską cerkiew. Docelowo mają być odtworzone freski w całej świątyni.
 • Portret Jarosława Kaczyńskiego
  69
  754
  Pabianiccy seniorzy z grupy "Amat Victoria Curam" namalowali 35 portretów Jarosława Kaczyńskiego. Ich prace można oglądać od 24 czerwca na wystawie w Miejskim Ośrodku Kultury.
 • galeria sztuki
  3
  88
  "W sztuce współczesnej nie ma granic, są jednak pewne punkty zapalne, których dotykanie może wiązać się z niebezpieczeństwem. Artyści często bywają przekorni i właśnie te punkty ich interesują. Przykładem może być religia - bardzo klasyczny temat w sztuce, którego dotykanie wiąże się z ryzykiem" - powiedział Szymon Żydek w rozmowie z dziennik.pl. Z kuratorem i jednym z autorów książki "Sztuka w naszym wieku" rozmawiamy o tym, jak uniknąć wpadki w galerii sztuki i nie pomylić współczesnego dzieła z kaloryferem, kto może dziś zostać artystą i co sztuka współczesna ma do zaoferowania obecnemu trendowi na stawianie pomników.
 • Warszawa, 1965. Miasto z lotu ptaka, ulica Juliana Marchlewskiego (obecnie aleja Jana Pawla II), skrzyżowanie z aleją Karola Świerczewskiego (obecnie aleja Solidarności). Fot. Zbyszko Siemaszko/FORUM
  1
  Powojenne stołeczne osiedla i budynki m.in. Muranów, MDM, Centralny Dom Towarowy, Supersam czy Dworzec Gdański, ukazane na niezwykłych zdjęciach Zbyszka Siemaszki, można od czwartku zobaczyć na nowej plenerowej wystawie Domu Spotkań z Historią.
 • Zdjęcie z fotreportażu "Granica" autorstwa Macieja Moskwy
  Fotoreportaż „Granica” autorstwa Macieja Moskwy zdobył Grand Prix XX Pomorskiego Konkursu Fotografii Prasowej Gdańsk Press Photo 2016 im. Zbigniewa Kosycarza. Fotoreporter PAP Adam Warżawa otrzymał nagrody w kategoriach "sport" i "ludzie".
 • FZ, 1987, olej, 88 x 92 cm
  2
  "Beksiński 3" wydany przez BOSZart odsłania przed czytelnikami wczesne, mało znane i w przeważającej mierze niepokazywane prace artysty. Dzięki nim poznamy drogę formalnych i tematycznych eksperymentów, które doprowadziły Zdzisława Beksińskiego do jego niepowtarzalnego stylu.
 • Prezydent Andrzej Duda

  Prezydent: Działanie grupy sędziów, którzy po orzeczeniu TSUE powrócili do SN, to złamanie konstytucji

 • Wydatki na rachunki

  Podwyżki cen prądu, wody, gazu, wywozu śmieci... Po świętach będzie drożej

 • Magirus Deutz Rosenbauer

  Unikatowy wóz strażacki na sprzedaż. "Stan niespotykany. Silnik pali na dotyk. Wjeżdża wszędzie" [ZDJĘCIA]

Zobacz więcej