W programie Ogólnopolskiego Festiwalu Polskiej Animacji O!PLA 4 dni z najlepszymi autorskimi filmami animowanymi dla dorosłych, z filmami zgłoszonymi do konkursu festiwalowego, a także pokazy specjalne z okazji 55-lecia studia miniatur w Warszawie oraz wyjątkowe pokazy dla dzieci autorstwa m.in. Witolda Giersza.

30 maja – 2 czerwca
Kino Centrum w Toruniu

Nie od wczoraj wiadomo, że tytuł Królowej Polskiej Kinematografii należy się Animacji. Żadna inna technika filmowa nie przyniosła takich i tak wielu zaszczytów polskiej kulturze, jak właśnie Ona. W okresie swojej największej świetności, w latach 60-tych i 70-tych XX wieku, zjawisko zwane Polską Szkołą Animacji, było jedną z najlepiej rozpoznawalnych na świecie marek polskiej sztuki, zaś ilość sprzedanych za granicę licencji zapewnił polskiemu filmowi animowanemu pozycję najlepszego artystycznego towaru eksportowego.

Przed ’89 rokiem polska publiczność była tego świadoma, gdyż za sprawą tzw. "dodatków" prezentowanych w kinach przed pełnometrażowymi filmami, miała możliwość śledzenia na bieżąco kolejnych dokonań naszych wspaniałych artystów i prężnie działających studiów w Bielsku-Białej, Krakowie, Łodzi, Poznaniu i Warszawie. W nowych, kapitalistycznych realiach, ta chlubna tradycja promocji krótkiego metrażu odeszła do lamusa. W efekcie polska publiczność kinowa straciła kontakt z jedną z najważniejszych dziedzin polskiej sztuki - autorską animacją dla dorosłych, która obecnie, co i rusz potwierdza swoją zasłużoną pozycję w Królestwie Polskiej Kinematografii, broniąc - nie raz jako jedyna - jej dobrego imienia - piszą organizatorzy Festiwalu.

Wstęp na wszystkie projekcje: 5zł.