Chrystus, genitalia i afera. Kto się boi spektaklu "Golgota Picnic"?

| Aktualizacja:

Bluźnierczy pseudospektakl czy metafora męki współczesności? Przedstawienie argentyńskiego pisarza Rodrigo Garcíi zatytułowane "Golgota Picnic" po raz kolejny rozpaliło w Polsce dyskusję na temat granic między sztuką, a profanacją. Dyskusję jałową, w której sięga się tylko po zgrane schematy.

wróć do artykułu
  • ~Robnad
    (2014-06-10 15:22)
    Nikt się nie boi, tylko rzygać się chce
  • ~analog ia PRLu
    (2014-06-10 15:30)
    Ciekawe jest to, że "wolność słowa" to plucie na kościół, moralność i opozycję. A czy wolność słowa w stosunku do rzadzących jest czy na tyle ile "trójka" wyemituje czyt. tradycyjny bufor władzuni.
  • ~Out of time
    (2014-06-10 15:35)
    Wczoraj u Lisa była "wolność słowa"... ten to nawet POzorów juz nie stwarza... tak się pewnie czuje w pełowskim grajdole. Ferdek ze sznurkiem w przedziale, Głowacki od Wałęsy, Najsztub POziom czerwonych POrtek i zrobionych ząbków pieprzący jak potłuczony o nienawiści. Weź sobie Njusłyk do łapki. Zgodność z tematem "PRzypadkowa"..
  • ~benek
    (2014-06-10 15:37)
    gen.stanislaw koziej jako jedyny kandydat spelnia wszystkie kryteria do objecia resortu kultury
  • ~ddd
    (2014-06-10 15:41)
    Poznań miastem hańby a Grobelny to skończony debil.
  • ~jaruzel
    (2014-06-10 15:42)
    to jest siara i gupota lepiiej wejdż na futera
  • ~ddf
    (2014-06-10 16:14)
    redaktorku tu się nikt niczego nie boi, chodzi tylko o to że musi być jakiś kres zidiocenia pseudo artystów
  • ~JKa
    (2014-06-10 16:18)
    Takie cos powstaje jesli jest za duzo fanatyzmu np. religijnego ,czy politycznego,
    automatycznie tworzy sie przeciw ruch,
    w naturze musi byc rownowaga bo swiat moze sie wykoleic.
    nie jestem za taka sztuka ale jestem tez przeciw robieniu z czlowieka wariata przez dyktatorow czy religijne wiary.
  • ~Kazik
    (2014-06-10 16:21)
    Ataki na kosciol to sporadyczna sprawa
    ale atak kosciola na inaczej myslacych czy mieszanie sie kosciola w prywatne zycie obywateli to masowy atak,
    niech kosciol zlapie sie za swoj nos i nie biadoli,bo to kosciol jest agresywny.
  • ~kapuś
    (2014-06-10 16:31)
    Boi? Na łeb padliście? Inna sprawa, że ten syf jest obrzydliwy i dla ateisty.

    Wysłałem przy okazji info o spektaklu do gminy muzułmańskiej - tak się przypadkiem składa, że Jezus Chrystus jest dla mahometan prorokiem Issą z Nasr opisanym wraz z Matką Miriam w Koranie. Być może to jedyna instancja, która zajmie się likwidacją tej farsy. Katolicy pewnie pomodlili by się za nieszczęsnych twórców, a muzułmanie ich być może zlikwidują.
  • ~Bill
    (2014-06-10 16:32)
    Dwie sprawy są oczywiste:
    1. Festiwal Malta nie jest ani najlepszym w Polsce festiwalem, ale nawet dobrym festiwalem. Tym ostatnim od lat już nie jest. Śledziłem go przez wiele lat.
    2. Skoro spektakl "Golgota picnic" nie jest, tak przynajmniej twierdzi Merczyński, sprowadzony za publiczne pieniądze, a grany będzie w przestrzeni zamkniętej, trudno przeciw jego prezentacji protestować.
    Można natomiast z nim polemizować, choćby przypominając panu Garcii, że w Polsce Kościół stał w XX wieku po stronie walczących z komuną, a często był dla nich ostoją. Kompletnie inne więc mamy doświadczenia niż pan Garcia i dlatego jego ataki na Kościół jako jedno z głównych źródeł zła, są dla większości z nas obce i niezrozumiałe. Chyba, że pan Garcia jest z palikociarni. Podobnie też stawianie znaku równości między krzyżem, Golgotą, Chrystusem i postawą duchownych w danym państwie jest nadużyciem. Pan Garcia jest zapewne lewakiem i dlatego głównie w Kościele widzi źródło zła wszelkiego (jak bolszewicy) - niemal jak Palikot. Pan Garcia mógłby z równym powodzeniem zrobić spektakl, w którym dowodziłby, że wszystkiemu winni są Żydzi lub przynajmniej są jednym z głównych czynników zła. Byłby równie mądry i przenikliwy. Takie lewackie, miałkie i wręcz głupie konstatacje czy hipotezy może pan Garcia wciskać jako kit swoim argentyńskim chłopom albo biedakom. Pan Garcia nie uderza w istotę zła współczesnego świata, bo albo jest za głupi, albo przekracza to jego możliwości, albo wie, że wtedy pies kusy by się nim interesował. Pan Garcia żyje bowiem z prowokacji i wie cynicznie, że tylko skrajna prowokacja plus obsceny napędzą mu widzów.
    Pan Garcia zabijał podczas przedstawienia homara w proteście. Zapewne gdyby protestował przeciw gwałtom, zgwałciłby swego aktora na scenie lub aktorkę. Taki to artysta.
  • ~Jan Nowak
    (2014-06-10 16:37)
    Kosciol to zwykla dyktatura na nim sie Stalin i Hitler wzorowal,
    kazda dyktatura to zlo i trzeba z tym walczyc.
    ale niestety mamy za duzo ich lemingow ktorzy siedza we wszystkich struktorach i popieraja te zboczenia.
  • ~Kazik
    (2014-06-10 16:44)
    Nie zapomnijmy ze wiara katolicka nie jest Polska wiara i slowianska to jest nam narzucona zydowska wiara przez najemnikow krzyzowych, wycieto pol narodu dopoki mieszko I przyjal chrzest.Tak samo bylo w calej Europie.

    Nie mozna mowic o dziedzictwie narodowym bo Polska dopiero od 1000 lat jest pod panowaniem Watykanskim,
    no chyba ze Polska jest kolonia Zydowska,
    ( niemam nic przeciw Zydom)
  • ~marmara 506
    (2014-06-10 16:44)
    nie wiadomo, kiedy będzie koniec wiata, ale są pewne wskazówki dot. przewidywaia zbliżajacego sie końca : głoszenie Ewa ngelii na całym świecie, częściowe nawrócenie Żydów na chrześcijaństwo, powszecchna utrata wiary,, przesladowanie ludzi wierzących, i różne tragedie światowe, kataklizmy. Bądźmy rozsądni i myślmy rozsądnie i raczej przygotowujmy się do pewnika końca.
  • ~sufler
    (2014-06-10 16:52)
    radze tym aktorzyna aby podobny spektakl zrobili ... MAHOMECIE ALBO MOJEZSZU;Na zdrowie
  • ~StanKo
    (2014-06-10 16:52)
    Kto się boi spektaklu...pytasz się głąbie, nikt się nie boi, tylko patrzenie na takie ścierwa i kanalie odruch wymiotny wzbudza...Jest to dowód, że tacy ********** nie mają żadnej weny twórczej, są wypaleni, bo i nigdy żadnymi twórcami nie byli, pustka i beznadzieja...ale czymś trzeba lemingów i to całe tatałajstwo zabawić, to i płodzą taką latrynę, w której się kąpią i artystów udają...BARACHŁO !!!
  • ~podatnik
    (2014-06-10 17:05)
    "(...)sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Żuchowski, który poinformował, że resort przeznacza 1 mln zł na Malta Festival,(...)"

    Dlaczego zadłużony kraj wydaje pieniądze na bzdety?
  • ~heliot
    (2014-06-10 17:13)
    i na takie obrzydlistwo idą nasze pieniadze???
  • ~Lepiej nie
    (2014-06-10 17:18)
    Ciekawe kiedy w Polsce bedzie wprowadzony Szaryjat na wzor Iranu czy Arabi Saudyjskiej,
    to by byla dyktatura gorsza od Stalinizmu.
    w sredniowieczu mielismy juz takie cos.
  • ~z Żaliboża
    (2014-06-10 18:27)
    "Krucjata Różańcowa za Ojczyznę", co to jest? Sama nazwa jest chora! Leczyć katoli i to za ich prywatne pieniądze, albo za kościelne...

Może zainteresować Cię też: