Praca polskiej artystki zgromadziła zdecydowanie najwięcej punktów spośród finałowych prac. Głosowanie zakończyło się o północy 31 stycznia i było prowadzone za pośrednictwem strony internetowej konkursu www.designeurope2010.eu. Internauci mogli głosować na dziewięć prac autorów pochodzących m.in. z Portugalii, Niemiec i Francji.

Reklama

Na swoim plakacie Mileńko umieściła na czarnym tle szklankę do drinków, do której "wsypała" kolorowe litery składające się na słowo "Europe". Dodała do nich różowe serce. Napis pod szklanką, w języku angielskim, brzmi: "My favourite Mix. People. Places. Cultures", czyli: "Mój ulubiony mix. Ludzie. Miejsca. Kultury".

"Organizatorzy napisali, żeby zastanowić, co nam się najbardziej podoba w Europie. Chciałam pokazać, że podoba mi się ta mieszanka różnych osobowości, miejsc i kultur i zastanawiałam się za pomocą czego można to pokazać. Wtedy przyszedł mi do głowy taki smakowity koktajl. Plakaty z mapami i flagami już były, ja próbowałam znaleźć coś nietypowego" - wyjaśnia Mileńko.

Dzień Europy jest obchodzony corocznie od 1964 r. w maju, bowiem 5 maja 1949 r. ustanowiona została Rada Europy. Dzień Europy 2010 będzie obchodzony 9 maja.

Elementem obchodów jest oficjalny plakat, który zostanie rozpowszechniony we wszystkich krajach Unii Europejskiej, z napisami przetłumaczonymi na lokalne języki. Oprócz oryginalności i jakości artystycznej pracy, jurorzy zwracali uwagę na przekaz plakatu - na to, czy jest on zrozumiały i atrakcyjny dla mieszkańców innych krajów UE.