Laureatka literackiego Nobla Olga Tokarczuk - piąta polska noblistka w dziedzinie literatury - odebrała w Sztokholmie dyplom oraz złoty medal z rąk króla Karola XVI Gustawa. Tokarczuk wzajemnie przeciwstawia naturę i kulturę, rozum i szaleństwo,
męskość i kobiecość, z prędkością sprintera przekracza społecznie i
kulturowo wytworzone granice - powiedział Per Waesterberg z Akademii
Szwedzkiej w laudacji na cześć noblistki.
Premier Mateusz Morawiecki zaprosi pisarkę Olgę Tokarczuk, aby osobiście złożyć jej gratulacje. Podobnie uczynił Piotr Gliński, a prezydent Andrzej Duda wysłał specjalne gratulacje.
Dzień dumy i radości; dziękujemy pani Olgo, za to, co napisałaś i za to, co napiszesz - napisał we wtorek na Twitterze szef Europejskiej Partii Ludowej, były lider PO Donald Tusk. Po południu w Sztokholmie Olga Tokarczuk odbierze literackiego Nobla.
Chcę też mieć prawo do świętowania tej nagrody dla siebie i dla literatury, której poświęciłam całe życie. To nie moja wina, że w tym samym czasie Nobla otrzymała jeszcze inna osoba - powiedziała w wywiadzie dla gazety "Svenska Dagbladet" Olga Tokarczuk.
Swoim wystąpieniem Olga Tokarczuk wyszła z cienia kontrowersyjnego noblisty Austriaka Petera Handkego - pisze w niedzielę "Svenska Dagbladet". Gazeta podkreśla, że wykład pisarki był świetnie sformułowany i prowokował do myślenia.
Coś jest ze światem nie tak. To poczucie, zarezerwowane kiedyś tylko dla
neurotycznych poetów, dziś staje się epidemią nieokreśloności, sączącym
się zewsząd niepokojem – mówiła Olga Tokarczuk w wykładzie noblowskim,
który odbywa się w sztokholmskiej siedzibie Akademii Szwedzkiej.
W 1961 roku Orkiestra FN pod batutą Witolda Rowickiego i Stanisława Wisłockiego z solistami Reginą Smendzianką i Wandą Wiłkomirską, na zaproszenie legendarnego amerykańskiego impresaria Sola Huroka wyjechała na tournee do Kanady i USA.
Olga Tokarczuk na konferencji prasowej, otwierającej tydzień noblowski w Sztokholmie przypomniała, że po otrzymaniu wiadomości o nagrodzie spontanicznie zaapelowała do czytelników, żeby w ostatnich wyborach parlamentarnych głosowali za demokracją, a przeciw autorytaryzmowi. "Mój apel mógł wpłynąć troszeczkę na wynik wyborów" - mówiła noblistka.
Laureatka literackiej Nagrody Nobla Olga Tokarczuk, która rozpoczęła w piątek udział w tygodniu noblowskim, wbrew wcześniejszym ustaleniom odwiedzi szkołę w imigranckiej dzielnicy Tensta w Sztokholmie. "Zaszło nieporozumienie" - wyjaśnia tłumacz pisarki na szwedzki Jan Henrik Swahn.
Joanna pisze z potrzeby pisania, Wisława milczy z potrzeby milczenia - tak prof. Urszula Chęcińska, redaktorka publikowanych pierwszy raz listów Wisławy Szymborskiej i Joanny Kulmowej opisuje tę korespondencję. Tom zatytułowano cytatem: "Tak wygląda prawdziwa poetka, podciągnij się".
Laureatka literackiego Nobla, Olga Tokarczuk, zanim 10 grudnia odbierze z rąk króla Szwecji Karola XVI Gustawa złoty medal oraz dyplom, od piątku będzie brała udział w wydarzeniach Tygodnia Noblowskiego w Sztokholmie. W czwartek pisarka spodziewana jest w stolicy Szwecji.