Nagroda Ordway przyznawana jest artystom oraz kuratorom i krytykom ze znaczącym dorobkiem w zakresie sztuki współczesnej. W tym roku międzynarodowe jury, obok Żmijewskiego uhonorowało Hamzę Walkera, dyrektora działu edukacji w The Renaissance Society, muzeum sztuki współczesnej przy Uniwersytecie w Chicago. Otrzymają po 100 tys. dolarów. Wśród poprzednich laureatów nagrody są m.in. kolumbijska artystka Doris Salcedo i amerykański kurator Ralf Rugoff.

"Niezmiernie łatwo jest wpaść w zachwyt nad młodymi i nagradzać ich za młodość. Czym innym jest docenić takie osoby jak Hamza i Artur, którzy bez rozgłosu i z uporem poświęcili się by rozwijać własną twórczość. Nagroda Ordway jest sposobem na powiedzenie 'dziękujemy', że trwacie na posterunku i że posuwacie dyskusję naprzód; dziękujemy za to, że zmieniacie nasze rozumienie świata" - tak decyzje jury skomentował główny kurator nowojorskiego New Museum Richard Flood.


Artur Żmijewski ma 43 lata. Studiował na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, w pracowni Grzegorza Kowalskiego, z której wywodzą się także Paweł Althamer, Jacek Adamas, Jacek Markiewicz i Katarzyna Kozyra, z którą współpracował przy filmie "Powściągliwość i praca" oraz wydawał pismo artystyczne "Czareja".

Jest twórcą tak znanych filmów jak "Oko za oko" - pokazujące niepełnosprawne osoby, którym zdrowe użyczają brakujących kończyn, tworząc humanoidalne hybrydy, "Lekcja śpiewu 2" - gdzie głuche dzieci próbują śpiewać kantaty Jana Sebastiana Bacha w kościele św. Tomasza w Lipsku, czy "KR WP" - gdzie grupa żołnierzy z kompanii reprezentacyjnej najpierw defiluje w mundurach, a następnie nago.

Żmijewski reprezentował Polskę w 2005 r. w pawilonie narodowym na Biennale Sztuki w Wenecji. Pokazywał tam film "Powtórzenie", który jest zapisem powtórzenia słynnego eksperymentu psychologicznego przeprowadzonego w 1971 r, na Uniwersytecie Stanford w Stanach Zjednoczonych. Polegał on na stworzeniu fikcyjnego więzienia, w którym umieszczono wolontariuszy, losowo podzielonych na strażników i więźniów.

Prezentował też swoje prace w tak prestiżowych miejscach jak Kunsthalle w Bazylei czy w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku (MoMA) - miał tam w październiku ubiegłego roku premierę najnowszy film artysty "Plener rzeźbiarski - Świecie 2009".

Żmijewski jest redaktorem artystycznym pisma Krytyka Polityczna, członkiem rady programowej Galerii Zachęta. Wydał zbiór wywiadów z artystami "Drżące ciała".
Reklama