Jak poinformowała Joanna Polak z Akademii Muzycznej we Wrocławiu Carter od wielu lat jest jednym z najlepszych kontrabasistów na świecie i uznanym pedagogiem, który jako emerytowany już profesor wciąż prowadzi lekcje ze swoimi studentami.

"Dla nas zrobi trzydniowe warsztaty otwarte dla publiczności. Na specjalne zaproszenie Akademii Muzycznej i prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza" - mówiła Polak. Dodała, że warsztaty poprzedzi spotkanie z władzami uczelni i studentami wydziału instrumentalnego oraz zakładu muzyki jazzowej. Później rozpoczną się warsztaty kontrabasowe na temat: "Technika gry na kontrabasie jazzowym".

W piątek z kolei sławny jazzman będzie prowadzić zajęcia na temat: "Konstruowanie linii basowych w utworach jazzowych". Ostatnie zajęcia jakie poprowadzi będą dotyczyć: "Podstawowych zagadnień związanych ze stylistyką: swing, bossa nova, funk".

Carter w wieku 10 lat rozpoczął naukę gry na wiolonczeli, zarabiając na lekcje muzyki roznoszeniem gazet. Parę lat później zmienił instrument na kontrabas.