W ramach tegorocznego festiwalu, trwającego do 12 kwietnia, w różnych kinach brytyjskiej metropolii zostaną pokazane m.in. nagrodzona na 33. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni "Mała Moskwa" Waldemara Krzystka z Lesławem Żurkiem i Swietłaną Chodczenko w głównych rolach oraz "Wojna polsko-ruska" Xsawerego Żuławskiego, będąca ekranizacją powieści Doroty Masłowskiej, z chwaloną przez krytyków kreacją Borysa Szyca.

Reklama

Zaprezentowany zostanie też "Rewers" Borysa Lankosza, który będzie obecny na otwarciu festiwalu i weźmie udział w spotkaniu z widzami po projekcji. Pokazane zostaną m.in.: film dokumentalny "Królik po berlińsku" Bartosza Konopki, najnowszy film Andrzeja Wajdy "Tatarak", animacja filmowa braci Quay oparta na zbiorze opowiadań i scenariuszy telewizyjnych Stanisława Lema "Maska".

Podczas festiwalu widzowie będą mogli obejrzeć wczesne filmy Romana Polańskiego: "Dwaj ludzie z szafą", "Nóż w wodzie", "Matnia" i "Dziecko Rosemary", do których muzykę napisał Krzysztof Komeda. Retrospektywie towarzyszyć będzie wystawa zdjęć i plakatu filmowego, ilustrująca filmową twórczość Polańskiego, z kolekcji Łódzkiej Szkoły Filmowej, a także z prywatnych zbiorów reżysera.

O Komedzie, przedwcześnie zmarłym pianiście jazzowym i kompozytorze, Polański powiedział, że rozumiał zamysł reżyserski wcześniej od innych. Z Komedą współpracowali też reżyserzy Krzysztof Kieślowski i Jerzy Skolimowski.

Wydarzeniem muzycznym uzupełniającym pokaz wybranych filmów Polańskiego będzie koncert trębacza jazzowego Tomasza Stańki w ośrodku kulturalnym Barbican; wykona on utwory Krzysztofa Komedy, z którym przyjaźnił się i współpracował.

Reklama

W czasie trwania festiwalu Kinoteki na ekrany kin brytyjskich wejdzie najnowszy film Polańskiego "Pisarz Widmo", który jeszcze przed premierą wywołał duże poruszenie z uwagi na analogie między jednym z bohaterów, a byłym premierem Wielkiej Brytanii Tonym Blairem.

Retrospektywę Polańskiego otworzy dokumentalny amerykański film Mariny Zenovich "Polański: ścigany i pożądany" z 2008 r. Inną imprezą towarzyszącą festiwalowi jest wystawa prac wideo 27-letniej artystki Anny Molskiej w Tate Modern.

Najlepsze polskie produkcje filmowe w dniach 5-11 marca zostaną pokazane również w Queens Film Theatre w Belfaście. Festiwal polskich filmów w stolicy Irlandii Północnej odbywa się w tym roku po raz czwarty.